Jak zařídit registrační značku na přání?

  • Registrační značky na přání stojí 10 000 Kč na osobní auto

  • Stačí k tomu žádost a návrh vlastní kombinace písmen a čísel

  • Pokud značku ztratíte, stejnou už nikdy nedostanete

  • Značka je přenositelná na jiné vaše auto nebo motorku

Pro některé majitele aut je individuální kombinace písmen a čísel na registrační značce důležitá. Ať už z pověrčivosti, nebo třeba kvůli image. Zatímco dříve byli zájemci o speciální kombinaci znaků odkázaní na známosti či úplatky na dopravním inspektorátu, dnes může mít každý registrační značku na přání zcela legálně a za jasných podmínek. Stačí podat žádost a zaplatit. Ale jak na to?

Co je k vyřízení značky na přání potřeba?

Musíte být vlastníkem motorového vozidla. Pak stačí podat na příslušném úřadě obce s rozšířenou působností (kde je vozidlo registrováno) žádost, a to buď osobně, nebo písemně či elektronicky přes datovou schránku. Zajímavé je, že na rozdíl od běžné registrace vozidla není k dispozici schválený formulář, takže žádost se podává volně.

Doporučujeme: Dálniční známky 2018 – Vše, co potřebujete vědět

Ze žádosti musí být patrné, kdo ji podává, čeho se týká a co navrhuje. Fyzická osoba tak uvede na žádost své jméno, příjmení, datum narození a místo trvalého pobytu. Právnická osoba potom uvede svůj název nebo obchodní firmu, identifikační číslo a adresu sídla. Žádost musí dále obsahovat znění požadované značky na přání.

Kolik značka na přání stojí a jak dlouho se na ni čeká?

Pokud úřad požadovanou kombinaci písmen a čísel schválí, zaplatíte správní poplatek. Správní poplatek za jednu tabulku registrační značky na přání je 5000 korun. Motorkáři tak zaplatí pět tisíc, protože mají jen jednu značku vzadu, majitelé aut si musí připravit 10 000 Kč, protože na autě jsou tabulky dvě. Značka na prání se musí vyrobit individuálně, proto má úřad na vyřízení žádosti 15 dní. Registrační značku si můžete také rezervovat, a to až na tři měsíce za poplatek 500 Kč. To se hodí, pokud si třeba kupujete nové auto a chcete si značku na přání pohlídat dopředu.

Jak musí značka na přání vypadat?

Registrační značka osobních aut je složená z osmi znaků, tabulka pro motocykly ze sedmi a pro mopedy z pěti. Jiný počet znaků není přípustný, takže například na auto vždy musíte vymyslet kombinaci osmi znaků.

Pro registrační značku platí, že musí obsahovat minimálně jednu číslici a nesmí obsahovat speciální znaky, diakritiku, interpunkci a písmena G, CH, O, Q a W. Písmeno O můžete samozřejmě nahradit nulou, neboť všechna čísla jsou dovolena a písmeno O se nesmí použít právě proto, aby nedošlo k záměně.

Doporučujeme: Jak zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?

Značka nesmí obsahovat slovní spojení, která jsou hanlivá, rasistická či xenofobní, ale vždy bude na úředníkovi, zda požadovanou kombinaci povolí. Ministerstvo dopravy k tomu uvádí: „Úřady obcí s rozšířenou působností obdržely doporučující instrukce a obecná kritéria, podle kterých budou při schvalování navrhovaných znění značek postupovat. Konečné posouzení a schválení textu značky na přání bude na rozhodnutí příslušného úřadu.“

Je značka na přání přenositelná?

Ano, značka je přenositelná, můžete ji použít na další svůj automobil, motocykl či moped, vždy ale pouze na jedno vozidlo. Značka je vázána na konkrétní osobu, nelze ji tedy například prodat další osobě.

Co když značku ztratím?

Pokud vám někdo i jen jednu tabulku ukradne, nebo ji prostě ztratíte, máte smůlu. Musíte na úřad obce s rozšířenou působností přinést tu zbývající a buď dostanete běžné značky, nebo musíte znovu podstoupit celé kolečko a požádat si o nové značky na přání včetně správního poplatku v plné výši 2x 5000 Kč pro osobní auto. Stejnou značku ale mít nemůžete, protože po jednom vydání už ze systému nadobro zmizí, aby se zabránilo případnému zneužití.

Jak je to například s registrační značkou na přání a následným prodejem vozidla nebo dědictvím, podrobně rozepisuje web ministerstva dopravy.

Jak zařídit registrační značku na přání?
Ohodnoťte tento článek!
3.8 (75%) 8 hlas/ů

7 KOMENTÁŘE

  1. No jo. Pokud nekdo nevaha vyhodit 10.000 za znacku THE BOSS1 a podobne, muzeme o jeho mentalni urovni pochybovat. Nedavno jsem na dalnici potkal auto se znackou na prani. Celkem mne prekvapilo, ze ten dobrak investoval 10.000 aby mne zbavil depky. Na znacce bylo USMEJ SE1. A opravdu to fungovalo. Diky!

  2. Az nekde uvidim Audi se znackou ONE BEAST, tak si to s nim vyridim.Vybrzdoval nas na dalnici.Pozor na podobne nebezpecne piraty.Skoda, ze jsem nemel kameru.Je to dobytek.

PŘIDAT KOMENTÁŘ: