Výměna řidičského průkazu v roce 2019: Jde to bez fotky a na kterémkoli úřadě

  • V roce 2019 skončí platnost zhruba 800 000 řidičských průkazů

  • Požádat o výměnu řidičáku můžete na jakémkoli úřadě obce s rozšířenou působností

  • Výměna v zákonné lhůtě je zdarma

  • Pozor! S propadlým řidičákem nesmíte řídit auto!

Ministerstvo dopravy pravidelné prostřednictvím tiskových zpráv informuje řidiče o nutnosti měnit řidičské průkazy, které mají, podobně jako jiné průkazy, omezenou platnost. Běžně je totiž doklad vydávaný na 10 let. Jen řidičské průkazy skupin C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D a D+E mají platnost pět let. Například v roce 2018 skončila podle údajů ministerstva platnost celkem 626 000 řidičských průkazů. Podle odhadů ministerstva skončí v letošním roce platnost přibližně osmi set tisíc průkazů.

Kdy, kde a jak požádat o výměnu?

O výměnu řidičáku můžete požádat nejdříve tři měsíce, ale nejpozději 20 dní před koncem jeho platnosti. Jedná se tedy o poměrně malé „okno“, ve kterém člověk snadno zapomene nebo to nestihne. Prozatím se muselo vždy na příslušný úřad obce s rozšířenou působností, ale od července 2018 lze již o výměnu požádat na jakémkoli úřadě. To je poměrně velká úleva pro lidi, kteří pracují přes týden na druhém konci republiky.

Řidičské průkazy: Skupiny, podskupiny, druhy vozidel a minimální věk pro udělení

Pokud tedy máte trvalé bydliště třeba v Plzni, ale delší dobu žijete v Ostravě, zařídí výměnu i tam. Nově se rovněž nemusí set nosit vytištěná fotografie předepsaného formátu. Úřad fotografii buď pořídí přímo na místě, nebo si ji stáhne z jiného registru.

Kolik to stojí?

Pokud se jedná o výměnu ze zákona, je bezplatná. V případě ztráty, poškození nebo odcizení dokladu činí správní poplatek za vystavení nového 50 Kč.

Co je k výměně ŘP potřeba?

  • žádost o vydání řidičského průkazu, kterou si vyzvednete a vyplníte na jakémkoli obecním úřadu obce s rozšířenou působností
  • doklad totožnosti – platný občanský průkaz nebo také cestovní pas
  • řidičský průkaz, který chcete vyměnit

Co se stane, když zapomenu?

Pokud si vzpomenete ještě před koncem platnosti, lze požádat o expresní vyřízení žádosti o výměnu. Za to, že dostanete řidičák do pěti dnů, si však úřad účtuje správní poplatek 700 Kč. Pokud požádáte po datu platnosti, budete muset zaplatit 50 korun, protože se na doklad pohlíží stejně, jako kdyby byl poškozený, tedy neplatný.

Smím s propadlým řidičákem jezdit?

Ne! Do autoškoly samozřejmě znovu nemusíte, pokud si necháte řidičák propadnout. Ale zákon řízení motorových vozidel v takovém případě zakazuje. Řízení s neplatným průkazem je přestupek, za který hrozí pokuta (tzv. příkaz na místě) do dvou tisíc korun, to je na posouzení policisty. Přestupek lze tedy řešit jen domluvou. Pokud se případ dostane do správního řízení, pokuta může být od 1500 do 2500 korun.

Výměna řidičského průkazu v roce 2019: Jde to bez fotky a na kterémkoli úřadě
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (87.18%) 78 hlas/ů

5 KOMENTÁŘE

  1. Strašlivé nesmysly. Žádnou žádost nepotřebujete a 20 dní před koncem platnosti je také nesmysl. Můžete žádat kdykoli od tří měsíců před koncem platnosti, může se vám ovšem stát, že budete nějakou dobu bez platného řidičáku, když zažádáte pozdě.

  2. Mám dotaz. Vlastním řidičský průkaz i na skupinu “C”. Proto musím měnit řidičský průkaz měnit každých pět let. Skupinu “C” již nepotřebuji a nebudu potřebovat. Je možno tuto skupinu v řidičském průkazu vymazat, abych měnil ŘP jen každých deset let?

  3. Opět se potvrzuje, ze pro novináře je důležité hlavně něco napsat a je mu jedno zda je to pravda nebo ne. Obecnou znalost mají obvykle nulovou, bohužel si neuvědomují jak dramaticky mohou ovlivnit veřejné mínění – myšleno obecně na všechna témata. V tomto jediném se dá souhlasit s Milošem Zemanem – ze novináři jsou nuly….

PŘIDAT KOMENTÁŘ: