Výkon vs. počet válců: Kdo nabízí v jednotlivých kategoriích nejvyšší maximum?

TIP Galerii otevřete klepnutím na první obrázek

TIP Galerii otevřete klepnutím na první obrázek

  • Nabídka různých motorizací je na aktuálním trhu opravdu pestrá

  • Nejmenší dostupné motory mají dva válce 

  • Naopak ten největší se pyšní 8x větším počtem válců a 15x vyšším výkonem

Jakkoliv se v dnešní době pořád mluví o elektromobilech a hybridech, nabídka spalovacích motorů je stále velice pestrá. Její rozmanitost ukazuje přiložená fotogalerie, ve které najdete přehled nejvýkonnějších modelů uspořádaných podle počtu válců. V současnosti mají zákazníci k dispozici jak dvouválcové jednotky, tak naopak extrémní Bugatti Chiron s osminásobným počtem válců, respektive s téměř osmnáctkrát větším motorem.

Samozřejmě většina dnešní automobilové produkce používá čtyřválcový motor, velmi početná skupina se ale týká také tříválců. Právě tříválce jsou docela zajímavé, protože v současnosti už nabízejí poměrně vysoké výkony.

Doporučujeme: Zvládne Škoda Fabia s litrovým tříválcem víc než 200 km/h? Ano, a nemá s tím problém

Ještě donedávna platil za nejsilnější tříválec na trhu litrový EcoBoost naladěný na 103 kW (140 koní), jenže aktuálně dorazilo na trh Volvo XC40 s novým tříválcem o objemu 1,5 litru. Ten disponuje maximem 115 kW (156 k). Ford si ale brzy vezme toto prvenství zpět, protože zanedlouho přijde na trh Fiesta ST osazená tříválcem o výkonu 147 kW (200 k).

Naopak když se podíváme na trh jako celek, musíme konstatovat, že téměř vymizely pětiválcové a desetiválcové jednotky. Pětiválce celkem úspěšně zastupují čtyřválce, v případě desetiválců to jsou přeplňované osmiválce.

Zdroj: Motor1

Výkon vs. počet válců: Kdo nabízí v jednotlivých kategoriích nejvyšší maximum?
Ohodnoťte tento článek!
1.9 (38%) 10 hlas/ů

3 KOMENTÁŘE

  1. Nějak jste zapomněli na BMW i8. Tam je přeci použit nejsilnější třívalec 1.5 litru s výkonem 170 kw. A ten je na trhu už pár let….

  2. i8 pravda, ale taky tam z běžně dostupných aut chybí novej Focus ST-Line (tříválec 1,5l se 182 hp / 134 kW).

PŘIDAT KOMENTÁŘ: