Výhled do všech stran a bezpečné manévrování díky systémům „Area View“ a „Rear View“

  • Čtyři kamery poskytují pohled na celé okolí vozidla z ptačí perspektivy

  • Přední kamera ukazuje vozidla přijíždějící ze stran dřív, než je řidič může zahlédnout

  • Vynikající výhled vzad díky zadní kameře „Rear View“

Předpokladem pro bezpečné parkování je dobrý výhled z vozu. Pro řidiče je často právě v situacích při parkování obtížné získat dokonalý přehled o kompletním okolí jeho osobního vozu. Malým pomocníkem s velkým přínosem je v tomto případě „Area View“. Hned čtyři kamery – instalované v zádní části vozu, ve vnějších zpětných zrcátkách a v masce chladiče – snímají celé okolí vozidla a promítají obraz z ptačí perspektivy v živém přenosu na displej přístrojové desky. Další náhledy lze zobrazovat v závislosti na dopravní situaci a záměru řidiče, který tak může snadno a včas rozpoznat eventuální překážky.

Typickou ukázkou širokých možností využití prostorového kamerového systému „Area View“ jsou například nepřehledné vjezdy do dvorů, garáží nebo těsná parkovací místa. Díky vizualizaci vzdálenosti vozidla od překážek po stranách lze snadno zabránit drobným poškozením. „Area View“ řidiči také umožňuje doslova „vidět za roh“. Protože je kamera v masce chladiče umístěna mnohem více vpředu, může dříve a lépe sledovat dění na pravé a levé straně. Vozidla, přibližující se ze stran, ukazuje na displeji ještě dřív, než je řidič může spatřit.

Zatímco je přední kamera uložena v masce chladiče, skrývá se zadní kamera ve výklopném logu Volkswagen nebo je integrována do madla zadního výklopného víka. Malé kamery ve vnějších zpětných zrcátkách završují technickou výbavu inovativního asistenta. Širokoúhlé kamery zaznamenávají v rámci systémových limitů oblast kolem vozidla, aby měl řidič výhled i do tzv. zóny slepého úhlu.

Systémem „Area View“ byl poprvé vybaven Volkswagen Touareg. Výhled všemi směry zajišťují čtyři kamery, které jsou nenápadně integrovány do vozidla. Každá kamera má úhel snímání 190 stupňů, přičemž systém zaznamenává kompletní okolí vozidla. Pro porovnání: Zorné pole člověka je při klidném pohledu vpřed pouhých 175 stupňů. Obrazy z jednotlivých kamer jsou složeny do jednoho celku a zobrazovány na displeji jako pohled na okolí vozidla z ptačí perspektivy.

Systém „Rear View“ nabízí výhled za vozidlo, a ukazuje tak, zda je cesta vzadu volná. Při zařazení zpátečky se automaticky aktivuje zadní kamera, uložená za výklopným logem Volkswagen (poprvé v modelu Golf VI). U některých systémů se na displeji zobrazují linie, ukazující trajektorii jízdy při aktuálním úhlu otočení volantu, které usnadňují řidiči orientaci. V závislosti na vozidle může tento systém usnadňovat například také připojení přívěsu zobrazováním vodicí linie na obrazu z kamery s pohledem na přívěs. Řidič tak může precizně zacouvat k oji přívěsu. Na centimetr přesné řízení a objíždění překážek je díky tomu mimořádně snadné i při couvání. 

Stručný přehled – Vývoj systémů pro bezpečné parkování

1997 – první podpůrný systém pro parkování se čtyřmi ultrazvukovými senzory v zadním nárazníku

2005 – parkovací senzory vpředu a vzadu

2006 – první parkovací asistent na světě (Park Assist)

2008 – první použití systému Rear View (Golf VI, kamera za výklopným logem Volkswagen)

2010 – první použití prostorového kamerového systému Area View

2010 – vizuální parkovací systém OPS (Optisches Parksystem)

2010 – Park Assist 2.0

2012 – OPS 360°

2012 – Park Assist 2.0 s funkcí zaparkování vozidla na příčné parkovací místo

2014 – Area View, 2. generace

2015 – Park Assist 3.0

Ohodnoťte tento článek!

PŘIDAT KOMENTÁŘ: