Vše, co byste měli jako řidiči vědět o alkoholu a dechové zkoušce

 • Nespoléhejte se jen na internetové kalkulačky odbourávání alkoholu

 • Pořiďte si spolehlivý alkoholtester (stojí pár stovek)

 • Nesedejte za volant, pokud se na to necítíte

 • Dejte si velký pozor na to, co říkáte policistům při kontrole

Zejména nyní o vánočních svátcích a při oslavách Nového roku si budou mnozí řidiči klást otázku: „Včera jsem toho zas tak moc nevypil, tak už můžu řídit?“ Problematiku odbourávání alkoholu ale není dobré odbýt jen internetovou kalkulačkou. Takové výpočty jsou beztak jen orientační.

Doporučujeme: Alkohol a agresivita jsou za volantem nejrizikovější, říká průzkum. Policie to vidí jinak

Každý odbourává alkohol jinak, a nezávisí to jen na tělesné hmotnosti. Záleží na metabolismu, aktuálním zdravotním stavu, stravě, věku a také genetických dispozicích. I když se lékaři shodují v tom, že u mužů se odbourává za hodinu 100 mg ethanolu na 1 kg tělesné hmotnosti a u žen 80 mg, jedná se o střední hodnotu, která se může lišit až o 30 %. I to je důvod, proč nelze obecným kalkulačkám věřit. I když vám vyjde, že byste měli být už střízliví, pořád můžete nadýchat.

Je horší trocha alkoholu, nebo unavený řidič?
Čas od času se objeví studie, která zkoumá a porovnává vliv únavy a alkoholu na chování řidiče. Podle jedné takové například po 17 hodinách bez spánku ovládá řidič své auto zhruba stejně jako ten, který by měl v krvi půl promile (takže by nadýchal zhruba 0,7 až 0,8 promile). Po 24 hodinách beze spánku se schopnosti řidiče zhrošily tak, že odpovídaly člověku s jedním promile alkoholu v krvi. Lidé s vážnými poruchami spánku se dokonce mohou za volantem chovat jako chroničtí alkoholici s hladinou 0,6 promile. Podobný test udělal jednou britský motoristický pořad Fifth Gear a ten dokonce zjistil, že po menším množství alkoholu řídil pokusný řidič bezpečněji než ten unavený.

Alkohol se začne vstřebávat rychle, polovina se ho vstřebá do krve již asi 15 minut po konzumaci. Maximální hladiny v krvi dosáhne alkohol zhruba v intervalu 30 minut až jedné hodiny po konzumaci. Například teplé alkoholické nápoje nebo nápoje s obsahem CO2 se vstřebávají rychleji a dříve se začnou odbourávat. Pokud již nic dalšího člověk nepije, bude hladina alkoholu v krvi klesat. Co to ale znamená pro někoho, kdo řídí nebo se řídit chystá?

Nulová tolerance? Jak se to vezme

Podle českého práva se u řidiče netoleruje ani malá hladina alkoholu v krvi. V některých evropských zemích je to jinak, nejčastěji se toleruje hladina do 0,05 %, čili půl promile). Asi ale tušíte, že policisté při kontrole neměří alkohol v krvi, ale v dechu. Logicky to není totéž. Problematiku orientační dechové zkoušky si můžete prostudovat na webu road-fens.cz, který založil známý blogger D-Fens jako bezplatnou a rychlou pomoc pro řidiče, kteří nevědí, jak mají v určitých nestandardních situacích postupovat.

Doporučujeme: Pět hrubých řidičských chyb, které vás mohou na silnici stát život

Jednou takovou je třeba situace, kdy při silniční kontrole nadýcháte 0,24 promile nebo méně. Jste pod vlivem? Vlastně ne. Police by totiž měla od naměřené hodnoty odečíst právě hodnotu 0,24 promile jako toleranci měření. Pokud nadýcháte například 0,2 promile, je nutné takovou zkoušku vyhodnotit jako negativní.

Jedno pivo se odbourává klidně dvě hodiny

Jestli chcete mít jistotu, sežeňte si spolehlivý alkoholtester. Solidní orientační měřidlo koupíte za pár stovek a s výběrem pomohou spotřebitelské testy na internetu. Podobný alkoholtester ukáže stejné nebo velmi podobné hodnoty jako policejní Dräger za padesát tisíc. I ten vlastně slouží k orientační zkoušce.

Pokud míříte na odpolední návštěvu a víte, že pojedete ještě večer domů, omezte konzumaci alkoholu na naprosté minimum. Jedno pivo k obědu se odbourává hodinu až dvě. Je riziko spoléhat se na to, že když si dáte ke svíčkové se šesti jednu velkou desítku, nemůžete přece za půl hodiny nadýchat. Kritičtější jsou víkendové „pařby“ přes noc, kdy se toho vypije výrazně víc. A ráno pak nevíte, jak na tom vlastně jste.

Doporučujeme: Jak postupovat při dopravní nehodě – a co raději nedělat

I když může mít řidič ráno pocit, že již není pod vlivem alkoholu, při orientační dechové zkoušce nebo při lékářském vyšetření by se ještě alkohol v krvi objevit mohl. Různí se to, ale za 12 hodin odbourá organismus dospělého zdravého muže zhruba 0,15 % alkoholu, maximálně 0,2 %, tedy dvě promile. Obsah alkoholu v krvi neklesá lineárně. Kdo vypije na Silvestra o půlnoci celou lahev šumivého vína, ještě v sedm ráno by mohl mít v krvi 0,1 promile nebo i víc. Je potřeba myslet na to, že alkohol se vstřebává postupně a jeho koncentrace v krvi dosáhne horní hranice až zhruba hodinu po vypití.

Kdy nadýcháte, i když jste napili?
Problém mohou mít diabetici a lidé s nemocnou slinivkou. Množství alkoholu v dechu mohou ovlivnit i některé bonbony, žvýkačky či energetické tyčinky. Pokud by se vám stalo, že v takovém případě nadýcháte (například bezprostředně po požití višní v čokoládě můžete klidně dýchnout půl promile), je nutné trvat na lékařském vyšetření. Ta spolehlivě prokáže, že v krvi žádný alkohol nemáte.

Existují nějaké zaručené „babské rady“, jak odbourávání zrychlit? Ani moc ne. Nejdůležitější je mít dostatečný přísun nesladkých tekutin s dostatkem minerálů. Pomáhají mastná a slaná jídla.

Zkoušku policistům neodmítejte

Zkoušce na alkohol jste povinni vyhovět, pokud vás k ní policista vyzve – a to jak orientační dechové, tak odborné lékařské. Můžete maximálně nesouhlasit s provedením způsobu orientační dechové zkoušky, ale je potřeba trvat na lékařském vyšetření. Tím splníte literu zákona, že neodmítáte zkoušku na alkohol, pouze nesouhlasíte se způsobem jejího provedení.

Zejména v období konce roku patří alkohol k častým příčinám dopravních nehod. Podle aktuální tiskové zprávy České kanceláře pojistitelů stojí za čtvrtinou nehod, které se v období před Vánocemi a Silvestrem stanou v nočních hodinách.

Vše, co byste měli jako řidiči vědět o alkoholu a dechové zkoušce
Ohodnoťte tento článek!
4.43 (88.67%) 30 hlas/ů

5 KOMENTÁŘE

 1. Schazi doporuceni s policii se nebavit. Nikdy a o nicem. Vse pouziji proti vam. Odmitam podat vysvetleni. S prikazem na miste nesouhlasim. Prestupku jsem se nedopustil. Predejte vec do spravniho rizeni.

  Krome dfensu je skvely http://www.30kmh.cz. Povinne studium pro kazdeho ridice. Take je vhodne znat zakon o policii a samozrejme si obcas ozivit zakon o provozu na pozemnich komunikacich. Silnicni fasismus uz dosahl neskutecne miry a bez umeni branit se muzete bez vlastniho pricineni horce zaplakat.

 2. Odmietnúť dychovú skúšku je správny postup, na odbornom lekárskom vyšetrení však netrváme ani ho nevyžadujeme. Sme však ochotní ho podstúpiť, tj. neodmietame ho. Je na uvážení policajta, ako to vyrieši. Podľa zákona je povinný v takom prípade sám bez rečí vziať podozrivého na lekárske vyšetrenie. Ak to neurobí, jedná sa o chybný postup a to nám hrá do karát.

  Dôležité je tiež to, že aby policajt mohol niekoho vyzvať k skúške na alkohol, musí mať dôvodné podozrenie, že vodič je pod vplyvom alkoholu. Nemôže dávať dýchať len tak pre nič za nič. Že to žiadny policajt nedodržuje a ani o tom nevie, je druhá vec.

 3. Nulovou hranici považuji za terorismus ještě z dob bolševika, jinak není možné že je jen v Česku, Slovensku a Maďarsku. I tak akurátní země jako Německo nebo Rakousko nemají nulu. Řídim třicet let, mám přes 1 mil. km. na triku a to většinou s 0,1 – 0,3 (žiju v zahraničí), jinak řídím stresově (to je taky důvod, proč se někdo cpe prášky, protože prostě memůže mirně chlastat – zakázaná závislost je nahrazena legální) Jenom dvakrát jsem to mírně poškrábal – a to vždy s nulou !!! . Nikdy ne pod vlivem, jak by řekl soudruh…. Konečně by si měl někdo uvědomit, že husa sežraná s osmi knedlíky a zapitá vodou je horší než jedno pivo nebo sklenka vína na lačno…To, aby někdo sebral cyklistu padajícího z kola plně podporuji, ohrožuje i mě. Ale ani ten nebude padat po 0,3… Vše s mírou !!!

  • za komančů se mě stalo, že tyčinka zelenala. Byl jsem po obědě, kachna, tak řekli počkejte si půl hodiny. Kontrolovali dál a pak mi přinesli ještě růžovéj řidičák. Bylo tam kolečko a ňákej paragraf, že za půl roku si mám dojít pro čistej. Jak začali měřáky, tak jsem nadýchal 0,06. Pil jste?. Ne. Berete léky? Jo, měl jsem na kašel (proti kašli) bromhexin. Jeďte dál. Jinak je to tolerance přístroje, těch 0,06. Tak nevím, kolik přesně měl ten pán, co ho na ÚS obrali na půl roku o ŘP. Zda to bylo po odečtení tolerance. Ještě se mě stalo, že jsem obíral třešně a ty naďobané jsem jedl. Naměřili mi 0,22, vzali mě na krev a lék. vyš. Doktor něco napsal, odvezli mě za město k autu a vrátily doklady, že můžu jet. Důležité je vypít před vyš. hodně vody na záchodě, ale to vás tam musí pustit. Ještě berou moč a tam bývá víc alkoholu, než v krvi. To se stalo zedníkovi, sebrali mu papíry a na úřadě měl zaplatit 25t.kč. okamžitě je zaplatil a za týden mu napsali, že si má vyzvednout ŘP. Teď ty lhůty jsou i roční 2rojroční a 50t.

PŘIDAT KOMENTÁŘ: