Video: Americká organizace IIHS ukazuje, že i návěs může být bezpečný

  • V USA se povinně zavádí zesílené nárazníky návěsů

  • Cílem je snížit počet smrtelných nehod

  • Normované nárazníky mají snížit riziko podjetí auta pod návěs

  • Takové nehody i v nižších rychlostech často končí fatálně

Srážka osobního vozu s návěsem patří mezi nejrizikovější a nejnebezpečnější typy dopravních nehod. Návěs má totiž obvykle hranu tam, kde většina osobních aut A-sloupek a řidič hlavu. Následky takových nehod bývají mnohdy fatální. V USA kvůli tomu teď povinně zavádějí speciální nárazníky u návěsů. Některé z nich testovala organizace amerických pojišťoven IIHS (Insurance Institute for Highway Safety).

Cílem speciálního nárazníku je pohltit velkou část energie nárazu zezadu a především zabránit tomu, aby osobní auto podklouzlo pod návěs. Pět nárazníků od společností Great Dane, Manac, Stoughton, Vanguard a Wabash prošlo testem bez větších problémů.

Doporučujeme: 20 let vývoje bezpečnosti v jedné minutě. Nárazové testy Euro NCAP slaví výročí

Je to také prvních pět nárazníků, které vyhověly přísnějším podmínkám pro náraz v rychlosti 35 mil za hodinu (56 km/h) jen 30 procenty čelní plochy vozu. IIHS testuje ještě náraz 100% plochou a také polovinou auta.

Podle statistik počet úmrtí na amerických silnicích právě z důvodu srážky z návěsem narůstá. V roce 2011 si nehody, kdy řidič osobního vozu nedobrzdil a narazil do zadní části návěsu, vyžádaly 260 obětí. V roce 2015 to bylo už 427 obětí. Příčinou těchto nehod je mnohdy prostá nepozornost.

Ohodnoťte tento článek!

PŘIDAT KOMENTÁŘ: