Traktory v Česku? Trh ovládají americké značky, Zetor je až třetí

 • Nejprodávanější traktory na českém trhu jsou John Deery

 • Domácí Zetor je na třetím místě, zájem o jeho stroje spíše klesá

 • Trh s traktory a čtyřkolkami je nejlepší za posledních pět let

Zatímco mezi osobními auty vládne českému trhu domácí Škoda, situace mezi traktory a dalšími zemědělskými stroji s vlastním pohonem je úplně jiná. Zetor, jehož staré modely najdeme snad v každé české vesnici, se potýká s klesajícím zájmem o své výrobky. Firma s tradicí od roku 1946 letos prodala o stovky traktorů méně než v předcházejících letech. Vyplývá to ze statistiky Sdružení dovozců automobilů (SDA).

Podle měření SDA Zetor loni zaregistroval jen 288 strojů. Je to sice více než v roce 2018, kdy si sáhl s 201 registrovanými traktory na dno, ale zároveň o méně než polovinu toho, co udal v roce 2017. Tehdy se mu podařilo zaregistrovat 677 kusů, což by letos stačilo na první místo. I roky 2016 a 2015 byly oproti loňsku úspěšné s 496, resp. 553 prodeji. O reakci jsme požádali mediální zastoupení Zetoru a po jejím zaslání článek zaktualizujeme.

Galerie: 10 fascinujících traktorů, kvůli kterým se budete chtít stát zemědělcem

Králem českého trhu s traktory jsou americké značky. Vede John Deere, který loni prodal 539 vozidel, následovaný New Hollandem s 296 kusy. I čtvrtou v řadě za Zetorem je americká firam – Case s 279 kusy. Massey Ferguson se pak dělí s německým Deutz-Fahem o desátou příčku s 95 registracemi. Celkem si Američané jen v TOP 10 připsali 1209 kusů, druzí Němci nají 365.

Následující tabulka ukazuje 11 nejprodávanějších značek traktorů v Česku (Deutz-Fahr a Massey Ferguson mají na desáté příčce stejné výsledky). Z tabulky jsme vyřadili značky, které prodávají jen pracovní čtyřkolky. SDA je ve statistikách uvádí dohromady s výrobci velkých zemědělských strojů.

Pořadí Značka Počet registrací
1. John Deere 539
2. New Holland 296
3. Zetor 288
4. Case 279
5. Kubota 161
6. Fendt 159
7. JCB 112
8. Claas 111
9. Solis 104
10. Deutz-Fahr 95
10. Massey Ferguson 95

Klesající čísla Zetoru jsou zvláštní i proto, že podle údajů SDA za posledních pět let patří rok 2019 k nejúspěšnějším. Loni se totiž udalo 4260 strojů, což je nárůst o 13 procent oproti roku 2018. Oproti roku 2016 dokonce o téměř 63 procent. Trh s traktory a čtyřkolkami je však v Česku poměrně malý. U takto nízkých čísel jsou velké výkyvy obvyklé.

Rok Počet registrací
2019 4260
2018 3706
2017 4121
2016 2619
2015 2904

Vyznáte se v traktorech, které můžete potkat na poli i na silnici? V přiložené galerii najdete modely 11 nejprodávanějších značek na českém trhu za rok 2019 včetně jejich země původu. Kromě amerických, německých a českých traktorů jsou v Česku úspěšné také modely z Japonska, Velké Británie a Indie.

Traktory v Česku? Trh ovládají americké značky, Zetor je až třetí
Ohodnoťte tento článek!
3.6 (71.76%) 17 hlas/ů

9 KOMENTÁŘE

 1. Biblouši a Tatraktor je kde? Zetor nemůž být první a proč by měl být? Zase hledáte marně senzaci jak blesk.

 2. Zetot je třetí? Co je to za bludy? Co by kdo s chcíplými Zetory dělal? S tím jezdí pouze starý statky se starou technikou, nebo soukromníčci kolem baráku. Ta data jsou naprostý nesmysl!

 3. Jednoduché – Zetor není schopen finančně konkurovat JD – zájezd do USA s návštěvou závodu, bonusy za nákup traktoru pro odběratele, odměny za nákup stroje do 10%, no nekupte si americký stroj

 4. Problém je zcela jednoduchý: ZETOR ZASPAL DOBU! Není to zlých Američanech, Němcích a Asiatech proti hodným Čechům. Zcela pragmaticky jako zemědělci (a tím jsem) je mi Zetor s výkonem který nabízí k ničemu. No a také výbavou a vlastně i servisem. Já osobně vyměnil doslova stádo Zetorů za jednoho silného Johana (JD). Mohl jsem propustit VŠECHNY řidiče a 350 ha si obdělat sám. Roční spotřeba nafty ihned klesla o 8 tis litrů – 25 % (to bylo to, co mi soudruzi traktoristé pravidelně ukradli), a všechno jsem stihl v termínu. Takže pak jsem si koupil ještě dva další…..a další.
  SERVIS u Zetoru je podle autorizovaného prodejce skvělý v tom, že si vše mohu OPRAVIT SÁM (to prodejce cituji…… ale já nemám čas (a nechci) něco sám opravovat, já chci stroje používat na poli, a poté jako každý jiný člověk chci odpočívat a užívat si)
  Pominu-li skutečnost, že se ti Johani podstatně méně posírají, tak mám osobní opakovanou zkušenost že servis JD přijede ihned. A myslím to opravdu vážně.
  Zetor je pro záhumenkáře, Hobbyfarming. Možná jako doplněk doplňku farmy. A tomu neodpovídá cena, ale odpovídá výše prodeje. Takže vlastně je skvělé, že s tím co nabízí, je třetí!!!

  • Smím se zeptat,zda pořízený “JOHAN” byl pořízen s pomocí státní dotace?
   Pracuji v jiné profesi a nemám zcela jasno,jak se financují nákupy těchto strojů..
   Děkuji za info..

 5. A že se pořád propaguji, české potraviny a zemědělství.
  Tadeji si jidlo koupim z Německa určitě je lepší nebo jinde jak z Česka

 6. Je to jednoduchý zetor nabízí nejsilnější traktor se 170 koňmi, zato johndeere má nejsilnější traktor asi se 600 koňma a v česku stoprocentně jezdí i něco co má 400 koní. Je to kvůli tomu že na českých velkých polích na které prostě nestačí mít secí stroj který má 3 metry, ale potřebuješ nejméné 6 – 8 metrů a to zetor nestačí. Peostě zetor nenabízí traktory které jsou v česku primárně potřeba, ale nabízí traktory pro farmáře.

 7. Já mám Zetora ještě po dědovi a je to parádní stroj. Přes zimu jsem ho zrenovoval a teď je jako nový. Mám ho kvůli vzpomínkám. Když jsem byl malý, tak mě děda pořád vozil, proto si ho chci nechat 🙂 . Je super, že i v dnešní době na něj jde skoro všechno sehnat nové. Já jsem spoustu věcí objednal z https://www.kardanka.cz/ a renovace mě bavila. Práce měla totiž nějaký smysl.

PŘIDAT KOMENTÁŘ: