Suzuki chce chránit motocyklisty před auty. Za pomoci laseru

  • Suzuki pracuje na systému, který má zvýšit bezpečnost motocyklistů 

  • Systém využívá laserové diody promítající varovné čáry do okolí jezdce 

  • Kromě zviditelnění motorek by novinka měla varovat okolní řidiče ve chvílích, kdy se k motocyklu přiblíží na menší než bezpečnou vzdálenost 

Stejně jako pro automobily se také pro motocykly vyvíjejí nejrůznější asistenční a bezpečnostní systémy. Dokazuje to třeba novinka, na které pracuje značka Suzuki. Ta si dala za cíl připravit systém, který by jezdce více zviditelnil a celkově zvýšil jejich bezpečnost. Sloužit k tomu má hned několik laserových diod.

Doporučujeme: Video — Chytré „brzdové světlo“ na helmě zlepší viditelnost motocyklistů

V principu o nic zas až tolik revolučního nejde. Suzuki totiž pracuje s myšlenkou promítání světelných čar na vozovku. To už existuje, i když jen v relativně jednoduchém provedení pro jízdní kola. Zatímco tam se světelné čáry nijak nemění, v případě Suzuki bude systém chytřejší.

Jak píše RideApart, laserové diody mají být umístěny vpředu, vzadu a po stranách. Při jízdě budou promítat na vozovku kolem motocyklu „rámeček“ vymezující bezpečnou vzdálenost. Jeho velikost bude závislá na aktuální rychlosti. Čím rychleji pojedete, tím bude větší. Navíc zůstane vymezená vzdálenost kolem motocyklu konstantní i tehdy, pokud zrovna budete projíždět v náklonu zatáčkou.

Doporučujeme: Na prodej je dieselová apokalyptická motorka s pohonem obou kol. Máte zájem?

Suzuki počítá také s dalšími funkcemi. Například s upozorněním okolních vozidel na případy, kdy pojedou příliš blízko k motocyklu. V první fázi by světelná čára měla začít blikat, ve druhé by se mělo promítnout za motocykl výstražné X. Současně by postranní čáry mohly blikat také při změně směru jízdy.

Zatím není jasné, kdy přesně (nebo zda vůbec) Suzuki svůj laserový systém přenese do sériové výroby. Na podrobnější informace si proto musíme ještě počkat. Ledacos ale naznačují patentové obrázky:

Suzuki chce chránit motocyklisty před auty. Za pomoci laseru
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas/ů

PŘIDAT KOMENTÁŘ: