Registr vozidel: jak na registraci nebo převod vozidla

 • Registraci i převod lze už dnes vyřídit na kterémkoliv registru vozidel

 • Při registraci osobního auta se platí správní poplatek 800 Kč

 • Převod auta musíte stihnout v zákonné lhůtě 10 pracovních dnů

Koupili jste si nové auto a řešíte řadu otázek? Kde registrovat auto? Kolik to bude stát a jaké dokumenty si připravit? Co při koupi ojetého auta? Nebojte, registrace není nic těžkého a s naším návodem to bude hračka.

Před registrací nového auta

Pokud kupujete nové auto, je nejlépe mít vyřízené povinné ručení již přímo při koupi, protože se může cokoliv stát při odjezdu od výrobce či dealera. Je vhodné mít sjednané rovněž havarijní pojištění, ale to necháváme na vás.

Tip: Víte, jaký je rozdíl mezi havarijním pojištěním a povinným ručením? 

Kde registrovat nové auto?

Dříve byla registrace a přeregistrace vozidla možná pouze tam, kde bylo dosud zapsáno (většinou trvalé bydliště či sídlo firmy starého vlastníka). Podle novely zákona platné od června 2017 je již možný přepis vlastníka na jakémkoliv registru vozidel.

Registr vozidel je většinou dostupný v každé obci s rozšířenou působností (každé okresní a větší město) – přehled 206 obcí podle krajů. Najděte si tedy ten, který je nejbližší vašemu domu, škole, práci atd. Pro ušetření času se můžete telefonicky nebo online objednat (Online rezervace návštěv pro: Prahu, Brno a Ostravu.).

Pozor: při vyřazení a při koupení značky na přání si musíte zajít na místo, kde bylo auto dosud zapsáno.

Co s sebou? 

 • Doklad totožnosti (vlastníka, provozovatele) – u fyzické osoby občanský průkaz, platný pas, u fyzické osoby podnikatele to je živnostenský list a u právnické osoby výpis z obchodního rejstříku.
 • C. O. C. list (technický list vozidla) – musí vám ho dát výrobce, či dealer nového vozidla a vy ho musíte předložit při první registraci. Po vydání registrace je originál C. O. C. listu znehodnocen.
 • Přihláška k registraci vozidla do registru silničních vozidel.
 • Kupní smlouva, popřípadě faktura, leasingová smlouva.
 • Originál velkého technického průkazu.
 • Protokol o evidenční kontrole vozidla (ne starší než 14 dní).
 • Zelená karta jako doklad o zákonném pojištění vozidla (povinném ručení).

Pokud vás zastupuje třetí osoba, tak je nutné jí udělit plnou moc. Dále potřebujete plnou moc vlastníka, pokud chcete registrovat vozidlo jako jeho provozovatel a přitom nejste jeho vlastník.

Čtěte také: Vyřazení auta z registru vozidel

Poplatky za registraci vozidla 

Při registraci a jiných úkonech v registru se často platí správní poplatek. Registrace motorového vozidla s nejméně čtyřmi koly je 800 Kč, registrace motocyklu do 50 cm3 je 300 Kč. Pokud chcete značku na přání, tak si za ni na osobní automobil připlatíte 10 000 Kč, značka na přání na motorku stojí 5 000 Kč. Přehled nejčastějších správních poplatků.

Převod vozidla

Převod vozidla je vlastně změna vlastníka auta. Auto musí předešlý vlastník odhlásit a kupující musí do 10 pracovních dní registrovat vozidlo (pokud lhůtu překročíte, tak vám hrozí pokuta až 50 000 Kč) a samozřejmě mít zaplacené povinné ručení (čím dříve, tím lépe). Je vhodné, aby úkony prováděl vlastník s kupujícím společně, nebo si nechat vyřídit plnou moc na tyto úkony, kterou je nutné mít úředně ověřenou. Připomínáme, že přepis vozidla je možný na jakémkoliv registru vozidel. Pokud si kupujete ojeté auto, tak si musíte připravit tyto dokumenty:

 • Doklad totožnosti (vlastníka, provozovatele) – u fyzické osoby občanský průkaz, platný pas, u fyzické osoby podnikatele to je živnostenský list a u právnické osoby výpis z obchodního rejstříku.
 • Přihláška k registraci vozidla do registru silničních vozidel.
 • Kupní smlouva, popřípadě faktura, leasingová smlouva.
 • Velký technický průkaz.
 • Malý technický průkaz (ORV – osvědčení o registraci vozidla).
 • Protokol o evidenční kontrole vozidla (ne starší než 14 dní).
 • Zelená karta jako doklad o zákonném pojištění vozidla (povinném ručení).
 • Registrační značka jen pokud je poškozena, odcizena, ztracena.

Navíc si tedy připravte malý technický průkaz, jinak je převod velmi podobný registraci vozidla.

Cena převodu vozidla

Opět budete muset zaplatit správní poplatky. Zpravidla 800 Kč za registraci automobilu. Pokud ojeté auto spadá pod normu EURO 0, 1, 2, tak ji musíte rovněž zaplatit (tedy pokud v techničáku není uvedeno, že byla již zaplacena).

Dovoz auta ze zahraničí?

Před registrací vozidla ze zahraničí je nutné, aby auto prošlo technickou prohlídkou v ČR. Na ni musíte vzít doklady k vozidlu (C. O. C. list, kupní smlouvu (fakturu)). Na technické kontrole získáte protokol o technické prohlídce, o emisích, technický protokol a jeho přílohu. Dále potřebujete všechny dokumenty jako při koupi u nás. Ovšem ještě než zaregistrujete vozidlo, tak si pečlivě zkontrolujte všechny údaje (osobní údaje, VIN vozidla a další). Povinné ručení musíte mít i v tomto případě ještě před registrací vozidla ze zahraničí (doporučujeme ho sjednat již při koupi). Většinou zaplatíte kolem 2 300 Kč (800 Kč za registraci a 1 500 Kč za STK).

Koupě auta je stresující záležitost a nikdy nevíte, na koho narazíte. Je vhodné si všechny dokumenty ofotit a mít je všechny dobře založené, abyste při případných právních tahanicích měli potřebné podklady.

Registr vozidel: jak na registraci nebo převod vozidla
Ohodnoťte tento článek!
4.1 (82%) 60 hlas/ů

4 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den,
  dávejte si pozor při přepisu vozu na tuto jednu konkrétní věc (mou aktuální negativní zkušenost):
  Společnost ESSOX/dříve P.S. A. Finance/změna majitele leasingu + změnila sídla firmy. Tuto změnu neprovedli na úřadě (registr vozidel/TP). Pokud půjdete doplacené auto přepisovat, neboť jste vůz prodali. Tuto změnu (nikde neevidovanou/ani v TP) za ESOX zaplatíte – 800 Kč.

  Pokud vůz v leasingu platíte, vše je v pořádku. Jako bonus zaplatíte jejich interní změny…

 2. Dobry den koupil sem noví motocykl mam i zaplacenu pojistku. Tu zelenou kartu. Velky technicky mi daj až při převzati vozidla a tam bude i smlouva. Chci se zeptat sem Slovak mam trvali pobit na Slovensku tady mam jen (potvrzení o přechodném pobitu na územi ČR od cizinecké policie ) Chci se zeptat, registraci tady mažu udělat chci myt CZ značky za odpovědi deskuji

 3. Dobrý den na začátku měsíce jsem koupil auto a teď se chci napsat jako provozovatel kolik to stojí? Dělám to tak pozdě protože nebylo moc financí aby se to potěšil o moc dekuji

PŘIDAT KOMENTÁŘ: