• Představení: Novinky 2019 z veletrhu EICMA

  • Redakční testy: Jawa 350 OHC Special, Honda Monkey

  • Srovnávací test: Litrové nakedy, Honda Africa Twin AS vs. Yamaha Super Ténéré

  • Rozhovor: Filip Salač

  • Sport: Návštěva v muzeu Dainese

  • Cestopis: Mongolsko

MC_12_001_TITULKA

Motocyklový svět se točí stále rychleji. Sotva se zavřely brány německé výstavy Intermot, už se výrobci s dalšími novinkami nastěhovali do Milána na veletrh EICMA. A tentokrát bylo skutečně na co koukat! Podívejte se s námi na přehled všeho podstatného, na co se můžeme v příštím roce těšit.

Zcela zásadní jsou pro sezonu 2019 dvě kategorie. Ve třídě litrových superbiků se dál neúnavně bojuje o titul nejvýkonnějšího a nejlehčího biku, zatímco cestovní endura se snaží vrátit čest oběma částem svého názvu a více staví na off-roadových schopnostech.

MC_12_017_EICMA_BMWMC_12_022_EICMA_KTM

Litrové nakedy přináší pocity z jízdy, které jinde nezažijete. Brutální výkon a vyladěný podvozek – víc není třeba. Jenže je lepší klasický čtyřválec, tříválec, nebo snad twin? Na to odpoví srovnání tří různých motorů a pěti vyhraněných motocyklových charakterů.

Značka Jawa kdysi bývala synonymem kvalitních, spolehlivých a jednoduchých motocyklů. Dodnes se jí však nepodařilo dohnat manko, které ve vývojovém procesu vzniklo po necitlivých zásazích bývalého režimu. Nový model 350 OHC Special ukazuje, že spolupráce se zahraničním partnerem by mohla týneckému výrobci vytrhnout alespoň jeden trn z paty.

MC_12_042_nakedyMC_12_035_Jawa Special

Dvě ikonická cestovní endura z konce minulého století, po kterých byl hlad dlouhé roky, jsou už nějaký ten pátek zpátky ve hře. Přesněji řečeno jejich novodobí jmenovci. A nás zajímalo, zda si moderní Honda Africa Twin a Yamaha Super Ténéré dokážou konkurovat i v jedenadvacátém století.

Honda Monkey zanedlouho oslaví šedesáté narozeniny. Z původní dětské hračky, vyrobené pro japonský zábavní park, za svůj život vyrostla do velikosti, která neurazí ani dospělého chlapa. Ale zábava jí stále není cizí.

MC_12_069_africa tenere

Muzeum Dainese Archivio, to není jen sbírka zaprášených kombinéz. Je to demonstrace čtyř fascinujících desetiletí vývoje. Vedle kombinéz slavných jezdců tu uvidíte technická řešení protektorů, chráničů nebo třeba speciální overaly pro kosmonauty. Pohled do historie i budoucnosti motocyklové bezpečnosti nám nabídl sám zakladatel značky – Lino Dainese.

Filip Salač vstupuje společně s týmem Prüstel GP po boku Jakuba Kornfeila do mistrovství světa v kubatuře Moto3. Bude si zvykat na novou techniku, nové okruhy, ale i na fyzicky mnohem náročnější formát závodních víkendů. Nedalo nám to a vyzpovídali jsme ho.

MC_12_079_DaineseMC_12_091_Salac

To vše a mnoho dalšího čtení o motorkách, doplněného obrazovým materiálem, vás čeká v prosincovém vydání časopisu Motocykl!

MC_12_097_ClaudioMC_12_085_cestopis Mongol

MOTOCYKL 12/2018 vychází ve čtvrtek 13. prosince.

MC_12_005_Obsah

Právě vychází časopis Motocykl 12/2018
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 3 hlas/ů
Sdílejte

PŘIDAT KOMENTÁŘ: