Pokuta za překročení rychlosti: Co zaplatíte a kolik dostanete bodů

 • Přinášíme přehled pokut za přestupky související s překročením rychlosti

 • Podívejte se, jaká pokuta vám hrozí

 • Ujasněte si, za co dostanete trestné body

 • Uvádíme také, za co vám hrozí zákaz řízení

Kolikrát jste v životě platili pokutu za rychlost?

Nejen v týdnu, kdy Policie ČR zase pořádá hromadné kasírování řidičů měření rychlosti, je určitě dobré si připomenout, jak zákon překračování nejvyšší dovolené rychlosti popisuje, jaké sankce za něj hrozí a zda můžete „dostat body“ a přijít o řidičský průkaz.

Všechny dopravní přestupky jsou definovány v zákonu č. 361/2000 Sb. o silničním provozu, ve znění pozdějších předpisů, přesněji v §125c. Zákon pamatuje na čtyři typy překročení rychlosti (malé, střední, velké a vysoké) a také na to, kde se přestupek stal. Zda v obci, nebo mimo obec.


Malé překročení rychlosti

 • Překročení rychlosti v obci do 5 km/h nebo mimo obec do 10 km/h
 • Počet trestných bodů: 0
 • Bloková pokuta: do 1000 Kč
 • Pokuta ve správním řízení: 1500 až 2500 Kč
 • Zákaz činnosti: ne

Malé překročení rychlosti je jedním z nejčastějších přestupků, zároveň ale také poměrně často tolerovaných. Častěji podobné záznamy chodí ze stacionárních radarů. Záleží na přístupu policie, respektive konkrétní hlídky, ale praxe je taková, že PČR mnohdy zaznamenává a pokutuje až přestupky vyšší, které si za chvíli popíšeme.

Doporučujeme 10 zemí s nejnebezpečnějšími silnicemi na světě: V Evropě je nehledejte

Za tento přestupek nehrozí žádné body, jen tzv. bloková pokuta (nově se tomu říká příkaz na místě). Definici upravuje § 125c / 1f) 4., takže si dejte pozor na to, co policista do bločku vypisuje. Pokud vám chce dát pokutu za tento přestupek a vy souhlasíte s projednáním přestupku na místě, trvejte na vypsání celého přestupku, tedy podle § 125c / 1f) 4. a zároveň na vypsání definice „Překročení rychlosti v obci do 5 km/h nebo mimo obec do 10 km/h“. § 125c / 1f) 4. totiž upravuje i tzv. Střední překročení rychlosti (viz dále), za které už body jsou.

Tachometry moderních aut přeměřují v rychlosti 50 km/h o zhruba 2 km/h, v rychlosti 90 km/h až o 5 km/h. Zároveň policie musí při každém měření odečíst toleranci 3 km/h do 100 km/h a 3 % nad 100 km/h. Čili aby vám změřili v obci 55 km/h, museli by vám ve skutečnosti naměřit 58 km/h, což ja na vašem tachometru většinou 60 km/h. Často ještě o trochu víc. Tip pro správní řízení: Na tomto přestupku se dá většinou úspěšně argumentovat absencí tzv. materiálního aspektu přestupku (záleží samozřejmě na okolnostech). I to je důvod, proč se police měřením do 5 km/h v obci a do 10 km/h mimo obec většinou vůbec nezabývá a postihuje až další překročení rychlosti:


Střední překročení rychlosti

 • Překročení rychlosti v obci do 20 km/h nebo mimo obec do 30 km/h
 • Počet trestných bodů: 2
 • Bloková pokuta: do 1000 Kč
 • Pokuta ve správním řízení: 1500 až 2500 Kč
 • Zákaz činnosti: ne

Přestupek se stane, pokud řidič motorového vozidla překročí nejvyšší dovolenou rychlost v obci o 6-19 km/h nebo mimo obec o 11-29 km/h. Jedná se o nejčastěji pokutovaný a sledovaný přestupek za rychlost, zároveň také nejčastěji bodovaný. Definici přestupku upravuje také § 125c / 1f) 4., stejně jako u malého překročení rychlosti.

Doporučujeme Svícení v autě: denní vs. potkávací světla a kdy (ne)používat mlhovky?

Tímto typem přestupku nejčastěji přicházejí řidiči o řidičský průkaz kvůli tzv. vybodování. Zkrátka během jednoho roku nasbírají několik takto malých přestupků. Určitě víte, že musíte rok jezdit bez bodovaného přestupku, aby se vám po 12 měsících odečetly čtyři trestné body z karty řidiče.

Pokud nemáte jistotu, jak je na tom vaše bodové konto, nikdy neřešte přestupek na místě a vždy trvejte na projednání ve správním řízení! Pokud souhlasíte, body dostanete rovnou k datu spáchání přestupku. Projednáním ve správním řízení můžete získat čas (bude to zpravidla trvat několik měsíců), takže s velkou pravděpodobností aspoň proběhne lhůta, kdy se vám odečtou automaticky trestné body po 12 měsích bez bodovaného přestupku. Obhajobu ve správním řízení doporučujeme konzultovat s advokátem, pokud jen nechcete hrát o čas.


Vyšší překročení rychlosti

 • Překročení rychlosti v obci o 20 km/h a více nebo mimo obec o 30 km/h a více
 • Počet trestných bodů: 3
 • Bloková pokuta: do 2500 Kč
 • Pokuta ve správním řízení: 2500 až 5000 Kč
 • Zákaz činnosti: 1 až 6 měsíců, spáchá li řidič přestupek 2x nebo vícekrát během následujících 12 měsíců

Toto překročení povolené rychlosti je už poměrně závažný přestupek, zejména pokud jde o vaše bodové konto a potenciální zákaz řízení. Možná si říkáte, že se vám přece nic takového nemůže stát… Jenže to slýcháme i od lidí, kteří rychlost dodržují a pak se jednou zapomenou, nevšimnou si třicítky a změří jim na ní 51 km/h i po odečtení odychlky 3 km/h. A najednou tu máte tzv. vyšší překročení rychlosti, které upravuje § 125c / 1f) 3.

Doporučujeme: Sedm dopravních značek, které řidiči nejčastěji ignorují nebo chápou špatně

Mimo obec se to stane také snadno. Třeba když přehlédnete dočasné rychlostní omezení a dál jedete svou devadesátkou v místě, kde je z ničehonic padesátka. Pokud se vám něco takového stane, vždy trvejte na projednání přestupku ve správním řízení a požádejte o pomoc odborníka na dopravní právo a přestupky. Bude vás to něco stát, ale šikovný advokát mnohdy umí najít chyby v úředním a policejním postupu a třeba vám pomůže zachránit řidičák. Pokud totiž první takový přestupek projednáte blokově a necháte si připsat body, při opakování během následujících 12 měsíců vám automaticky seberou řidičák.


Vysoké překročení rychlosti

 • Překročení rychlosti v obci o 40 km/h a více nebo mimo obec o 50 km/h a více
 • Počet trestných bodů: 5
 • Bloková pokuta: nelze (přestupek se musí projednat ve správním řízení)
 • Pokuta ve správním řízení: 5000 až 10 000 Kč
 • Zákaz činnosti: 6 až 12 měsíců

Tohoto přestupku se dopustí řidič, který překročí nejvyšší dovolenou rychlost v obci o 40 km/h a více nebo mimo obec o 50 km/h a více. Přestupek upravuje § 125c / 1f) 2. Tento typ přestupku se automaticky projednává ve správním řízení a ukládá se za něj zákaz řízení na půl roku až rok.

Vybruslit z tohoto přestupku bývá velice obtížné, takže pokud nejste specialista na dopravní právo a neumíte v tom „chodit“, obraťte se na specializovaného advokáta a konzultujte s ním další postup.


Co když mě vyfotil automatický radar?

Záleží na tom, o jaký radar se jedná. Výše uvedená překročení rychlosti se týkají situací, kdy vás změří a zastaví hlídka Policie ČR v provozu, případně strážníci, kteří pracují v součinnosti s policií. U automatických radarů je důležité, kdo vám (jako provozovateli vozidla) dopis pošle, jestli policisté nebo nebo obecní úřad.

Doporučujeme: Sedm „zločinů“ proti bezpečnosti a plynulosti provozu, které nikdo netrestá

Pokud je to dopis od policie, ta pátrají po skutečném řidiči vozidla a pachateli přestupku. K záležitosti se samozřejmě můžete postavit různě. Je jen na vás, zda budete udávat skutečného řidiče (sebe, kamaráda, rodinného příslušníka, Mobuta Omumbu Tseseseka z Kamerunu nebo kohokoli jiného), nebo odmítnete vypovídat (na což máte ze zákona plné právo). Pokud se přiznáte nebo udáte skutečného řidiče, pak bude policie s udanou osobou řešit přestupek standardní cestou, jak je uvedeno výše.

Výzva od obecního úřadu je nejčastěji tzv. Výzva k úhradě určené částky, což je mnohokrát propíraný „odpustek“. Výzva chodí provozovateli vozidla a ten buď musí udat řidiče, nebo prostě výzvu zaplatit. Obecnímu úřadu nejde o konkrétního řidiče, ale jen o peníze. Provozovatel vozidla tedy NEMŮŽE dostat body, ani kdyby bylo překročení rychlosti jakékoli. Tady vidíte, že mnohá měření nemají nic společného s bezpečností a nemají za cíl postihovat a trestat viníka, ale jen plnit obecní kasu.

Pokuta za překročení rychlosti: Co zaplatíte a kolik dostanete bodů
Ohodnoťte tento článek!
4.58 (91.62%) 599 hlas/ů

36 KOMENTÁŘE

 1. Tyto nízké pokuty nemají absolutně žádný preventivní účinek. Jako počáteční by byly OK, ale při každém dalším stejném přestupku by se měly násobit počtem těchto přestupků. Jen takto lze omezit případnou recidivu.

  • Nevím, jestli je pokuta praventivní opatření…sám se snažím pravidla dodržovat,ale ten Váš pohled mi přijde jako naprosto scestný…Už jen ten výraz! Recidiva! Recidivista je zpravidla ten,(pokud to nechápete jinak) kdo je opakovaně trestán…A tady už zase nemůže jít o prevenci. Prevenci může provádět ten,kdo sám pravidla nebo zákony dodržuje a pokud k tomu má patřičné podmínky…A jestliže PČR sama pravidla porušuje, pak nemá nárok na perzekuce . Neprovádí prevenci,ale jen perzekuci….Dále pak stát jako takový bere nemalé peníze z daní a mýtného na to aby udržoval komunikace v provozuschopném stavu.. Máte pocit, že v takovém stavu jsou?Nevím o jaké pravenci by tedy měla být řeč??? Já jsem za 45 let nic takového nezažil!!!! A konečně…Víte jaká “inteligence” se na komunikacích pohybuje??? Asi netušíe ….

   • Souhlasím s Vámi. Dodávám, že je nebetyčný rozdíl, je-li rychlost překročena např. na prázdné dálnici nebo u přechodu pro chodce, kde se pohybují lidé.

  • Někdy i 40km /hod je ve městě rychlá, aby se řidič stařil vyhnout výmolům.
   Lehce přibrzdíte a ten za váma se podívá do vašeho kufru..
   To ovšem neplatí pro velké luxusní tereňáky 4×4 !

  • To je dobrá připomínka… nejsem žádný závodník, ale když přede mnou minule jel nějaký peugeot 30km/h na přehledném úseku kde je povoleno 90km/h, tak jsem byl opravdu naštvaný, bohužel ho díky hustému provozu nešlo předjet…… Ale také jsem zažil jízdu v koloně, kde byli i příslušníci policie a hned jak to bylo možné, tak zastavili vůz, který způsobil kolonu….

 2. Pokud budež dodržovat tak se nemusíš bát stých pokud. A co se tyče že jezdi ve městě 40 km tak se nediv je lepši jet opatrné než mít nehodu a co se tyče že jedou min než 90 km mimo obec tak ty nebraní nic jen hodit blinkr a obejit toho řidiče ,k čemu ho tam maž

  • Tryniti navsiv prosim autoskolu nebo raci vrat papiry 80% ridicu jak ty neumi ridit nevi co zvozem a problem 1,2,3 rozjezd nez udelaj 50 nebo vubec je kolona jako krava diky neukaznenim + nezkusenim ridicu je na silnicich nehorazny chaos pokud jezdis do kaufu porid si kolo nebo kolobezku DD:

   • Každý se někdy učil řídit a když se to učí tak asi pojede pomalu nepojede 50km/h na 50-tce pojede 30km/h no a co taky jsme se to učili

 3. Tyto limity jsou pro moderní auta naprosto zcestne. To jak jsou nastaveny mohlo platit za komancu, když lidi jezdili Škodou 105/120, která stejně o moc víc nejela. Druhá věc je stav silnic, které jsou ve mestech a na odlehlejších okreskach spíš na tank, než auto.

  Co se týče předjíždění, zkus si předjet na okresce blba, co jede 60km/h prostředkem silnice a odmítá se uhnout. Buď skončíš ve strouze nebo v lepším případě přijdeš o zrcátko.

  Jinak pánové, ne že bych chtěl rejpat, ale mohli byste se aspoň naučit česky, když už se chcete vyjadřovat písemně…

 4. Většina z nás jezdí celkem slušně. Tady to pásmo malého překročení je nastaveno dost tvrdě, úzkostlivé hlídání rychloměru ke zvýšení bezpečnosti nevede, spíš je reakce řidiče na událost na silnici horší.
  Nemůžu si pomoci, ale tohle je prostředek, jak vytáhnout z lidí další peníze a naplnit kurzy pro vybudované.

 5. Pokuty jsou sami o sobě jen o tahání peněz z nás řidičů. Pochopím policejní vůz který je vidět, každý spomalý. Ale policie, v jejichž řadách je sposta zakomplexovaných idiotů, kteří na škole byli bez kamarádů nebo šikanováni(u nás v jedné takové stanici dělají 2 tehdejší spolužáci, absolutně nepochopím jak mohli udělat psychotesty), tvrdí že má málo lidí. Takže není vidět, raději to svedou na podstav. Ale za 2 miliardy nakoupí auta, ke kterým se budou chovat hůře než kdejaký lajdák. Tím že budou do prostřed obcí civilní staré Octavie a Felicie s bradavicí(ano i takovéhle vrky s bradavicema na Benešovsku používají), ničemu nepomohou. Jen vytáhnou peníze a je jim úplně jedno jak jezdíte, můžete couvat 20kilometrů, jezdit drfitem, bejt vyvalenej z okna ala Ice Ventura ale jediné co udělají je, že někde nechají stát auto, zmáčknou tlačítko a budou čumět do telefonu, hrát hry nebo surfovat na internetu a vesele u toho vykuřovat.

  • Hlavně že se obecní nebo “policejní” kasa bude plnit. Pak jednou za čas udělají speedmaraton, kde chudáci nestačí pohlídat místa které si lidi označili a upozornile je tak na to, že na tato místa police dlouhodobě s*re. Udělají se jakože dobrýma ale kde nic, tu nic. Hlavně že na autech mají prát a žehlit.
   Příklad, 2roky zpět. Cca 22:00 Nový Smíchov-podzemní garáže. Jdeme z kina do garáží. V garážíš kouř,smrad a rány podobné střelbě. Střelba mě ve vteřině napadla:) Ovšem ve spodním patře podzemní garáže byl nějaký tuzing sraz. Blbečci tamdělali bordel s autama tak, že zahulili celé garáže. V našem patře kroužil policejní vůz(zakomplexovaní idioti, co si mindráky z mládí vybijí teď v uniformě), nikomu z lidí nic neřekli, jen kroužili a nakonec to zapíchli uplně nakonci garáží a čuměli do telefonů. Dosti mě to vytočilo, tak jsem za nima doběhl a ptám se jich jestli s tím hodlají něco dělat. Že prý čekají na posily:D Já tedy nevím, ale jestli měli strach, tak proč u policie dělají? To je těžky pustit maják a jet za nima? Beztak tam nebylo slyšet vlastního slova od pískání pneumatika střelbu z laufů. Takže nějaká zapnutá sirena by určitě nikomu z lidí nevadila. Ne, raději tam seděli jak dvě roury a nebyli schopni ničeho. To je jako by automechanik odmítl sundat hlavu válců a čekal by na kolegu z Ostravy. Taky by jste takového člověka zaměstnávali? Tyhle policajti, co mají strach z “pubertáků” mi mají pomoci nebo, nedej bože, zachránit život? Jak by to udělali? Čekáním? Buzerovat, ve dvou proti jednomu, to jo. To je uniforma dobrá. Nebo chodit povrchně ve městě a cítit se jak fešáci. Ale jinak? Komedie.

 6. Tyhle obecní radary bych zrušil jelikož se mi osobně stalo že město Trhové Sviny my poslalo vyvu o prekročení rychlosti,nasledně jsem si došel aby my ukazaly fotku o prestupku a oni mě měli vyceného jednou a na druhé fotce bylo jiné auto tudíž pan uředník řekl no je dobře že jste si toho všiml a nic platit nebudete!!!!otazka k zamyšlení kolik asi přijde za rok takových to chybných obvinění??Měli by to zakazat když vlastně nikoho obviní ale fotku rovnou nezašlou a muže se stát že to muže být omyl..

 7. Pane Šourku vy jste recidivista už jenom díky vašemu jménu. No důležité je vědět kde ty kurvy měří a poznat ty naše kobry 11 v ocktaviích to je základ pak už je to jen a jen na vás jakou rychlostí budete jezdit dokud vás nechytí a nebo neuděláte jinej průser…

 8. Až moc často se řeší vyšší rychlost, kterou moderní auta, v dobrém stavu, zvládají v pohodě motoricky i brzdově. Asi by bylo dobré zabývat se psychouši za volanty, kteří nás předjedou rychlostí 90 ve vesnici, kde je dvojitá plná čára, několik přechodů za sebou, …., kamioňáky, kteří za volantem čtou noviny, mapy, telefon v ruce stále, … a hlavně, mají potřebu na D1 předjet svého maďarského kolegu rychlostí o 5 km vyšší, na což potřebují asi 2-3 km a naserou stovku slušných řidičů osobáků, kteří chtějí plynule jet z místa A do místa B a drbou se několik kilometrů za blbem v tracku. Mimochodem, pánové-dámy věku 70+, v korkových pantoflích, naslouchátky v uších, jedoucí sice předepsanou rychlostí, ale nevnímající situaci provozu kolem, neukazující při odbočování, nesvítící, …. jsou taky ok , ne ?

 9. Nejsmutnější na celé situaci je to, že vždy když mě zastavuje policajt se slovy kontrola dokladů a stavu vozidla, tak si vzpomenu na svého spolužáka a jeho o dva roky staršího bratra. Jeden základkou tak tak prolez “vystudoval” opraváře zemědělských strojů. Druhý ani neprolez a aby splnil povinnou školní docházku tak “vystudoval” dvou a půl letý obor krmiče krav v Nečtinech. Ani snad nechci zmiňovat, jaký to byli a jsou fyzický chcípáci. Oba nastoupili k policii, odseděli si to jako hlídači na vrátnici zadržovacího tábora a když na ně byl kladen požadavek vyššího vzdělání, tak oba skončili a vesele pobírají rentu z našich daní. Tak nevím co mi chce tento výkvět elity kontrolovat a zda se mám cítit bezpečně.

 10. A jak je to s šikanou řidičů od Policie?Jezdím denně od 1 hodiny ranní do 15 hod.s bagetama a zažil jsem několikrát že je kolona akorát narazíš na plnou a první auto jede 70 letý člověk 38km/hod v obci či mimo…!!!!Pochopitelně to se stává po 7 hodině ranní když nakouknu přes plnou kde končí a bude se dát předjet…..stává se často že najednou z obce vyrazí civilní Octávka samo že policajtů toto znám tak se nechám předjet a oni jsou schopni jet TAKY V OBCI 45km/hod a čekají co uděláš pokud přidáš jedeš 56km/hod a hned tě zastaví a bylo to za 500kč.A nejvíc se musím smát vždy policajti řeknou jel jste 56,5km/hod.A pak se mluví o toleranci 5km!!!!Jde jen o šikanu o které bych mohl vyprávět na silnicích kde a jak jsou schovaní policajti……A když jim řeknu jste pěkně provokovali než jsem Vás předjel …škoda že se nestaráte o neosvětlený traktory co jezdí mezi 4-5 ranní sice nevím kam jezdí tak brzo ale budiž.

 11. Jen takový dotaz…jakou máte kdo zkušenost ze zahraničí s civilními auty, které buzerují s překročením rychlosti? Já cestuji poměrně dost ale zdá se mi, že v drtivé většině jsou to standardně označená auta. Zato tady (ve jménu “protipirátství”) se to pomalu dostává do obludných rozměrů, kdy rychlost prakticky už neměří jiná auta, než civilní, neoznačená. To mi prostě přijde jako prasárna, která mi zavání stbactvím. Jsou to policajti, mají mít standardní značení.

 12. No, předně si nejsem jistý zda strašení řidičů ze strany cajtů má nějaký efekt a navíc, pokud chcete někoho umravňovat, naučte se řídit nejprve.

 13. Češi Vám již vůbec neblikaj, ono to není o tom, jen měřit rychlost, řada dopravních značek nesplňuje normu, hlavně přechody v zimě, kde není svislé dopr. značení,atd.

 14. S tímto Vašim výrokem naprosto nesouhlasim:
  ”Tady vidíte, že mnohá měření nemají nic společného s bezpečností a nemají za cíl postihovat a trestat viníka, ale jen plnit obecní kasu.”
  Já si myslím že pokud někdo poruší zákon, musí následovat trest. Pokud je trest dost vysoký, člověk si to uvědomí a příště si dá pozor – to je vhodné ke zvyšování bezpečnosti na pozemních komunikacích.
  Naopak, zavedl bych systém jako mají např ve Švýcarsku nebo Skandinávii (nejvyspělejší země světa), kde platí pokuty v procentech z výše svých příjmů…

 15. V posledním typu má autor chybu. Policie ČR řádné automatizované (úsekové)radary neprovozuje. Někde územní odbory měří (laser, mikrovlna), ale nezastavují a obesílají provozovatele ke zjištění řidiče. v tomto případě nelze “odpustek” použít

 16. Schválně vy, kdo jezdíte více: kolik procent času koukáte na tachometr, abyste náhodou nejeli rychleji místo toho, abyste dávali pozor na provoz okolo? U mne to odhaduji mezi 20% – 50% času, kdy kvůli hypertofovanému meření rychlosti vždy a všude nesleduji provoz, jak bych měl. Kdyby to mělo jediný život zachránit a jedinou korunku do obecního rozpočtu přinést.

  Takže protože akce vyvolává reakci, od mne neuvidíte za pokuty ani korunu, i kdybych vás k soudu měl dotáhnout, vy obecní gangsteři. A s policií se nebavíme. Nikdy, nikde, o ničem.

 17. Jel jsem zavést přítelkyni z roztrženou rukou do nemocnice jel jsem 90 km a dostal jsem 10 tisíc a na rok řidičák fajne co 😀 to je spravedlnost

  • Příteli,to je mi opravdu líto.Ale,nezapomeň na to,že existuje záchranná služba a taky to že použít paragraf krajní nouze se nedá použít,pokud má přítelkyně jen rozřezanou ruku.
   Nehledě na to,že pokud měla tepenné krvácení je lepší s ní nehýbat a vyčkat příjezdu RZS.

 18. Furt ten člověk s vyžším měsíčním přijmem to nebude brát jako omezení. Zaplatí směšnou částku a po te si body vyplatí na kde jake pobočce pošty.

 19. nejsem žádný pirát a ani závodník za rok mi přijde tak 2 Pokuty za rok ale kašlu jim na pokuty abych plnil jen státní pokladnu jsem právně pojištěny na pokuty a vše vyresi pravnik

PŘIDAT KOMENTÁŘ: