Pět věcí, které děláte při mytí auta špatně a nevíte o tom

Zdroj: Pixabay.com
  • Na mytí s hadrem a kyblíkem jaru raději zapomeňte

  • Karoserii je nutné nejen správně umýt, ale i ochránit

  • Nezapomínáte čistit interiér do hloubky?

Jarní období je ideální čas pro důkladnou očistu auta. Možná si říkáte, že na mytí se nedá nic zkazit, ale existuje mnoho způsobů, kterými lze autu velmi uškodit nebo si ohledně čistoty přidělat práci. Sestavili jsme proto seznam nejčastějších chyb a omylů, kterých se pořádkumilovní motoristé dopouštějí – a možná i vy.

  1. Nepoužíváte vhodné prostředky

Čím myjete své auto? Snad ne univerzální houbou nebo dokonce kuchyňskými houbičkami? Tyto prostředky jsou pro mytí auta zcela nevhodné, můžete si jimi poškrábat karoserii nebo plastové či chromované části vozu. Raději zainvestujte do speciální jemné houby, určené přímo k mytí vozu – stojí pár stovek a většinou na sobě má i rovněž šetrnou vrstvu pro odstraňování větších nečistot. Práci si můžete usnadnit i díky speciální mycí rukavici z mikrovlákna.

  1. Používáte špatnou nebo lacinou autokosmetiku

Kyblík s vodou a trochou jaru rozhodně není dobrý nápad při mytí auta. Stejně jako i jiné kuchyňské prostředky jsou i tyto detergenty velmi agresivní a přesušují  lak. Moc si nepomůžete ani s nelacinějšími autošampony, které jsou extrémně ředěné a nemají proto kýžený efekt. Raději investujte do značkového pH neutrálního autošamponu, cenový rozdíl není výrazný, zato kvalitativní je velmi vysoký.

Reportáž: Nechali jsme si pořádně umýt auto. Výsledek nás šokoval

  1. Zapomínáte konzervovat

Umytím karoserie by očista neměla ani zdaleka končit, je nutno ji ochránit před dalším znečišťováním. Ještě před konzervací je nutné kapotáž odmastit, k čemuž se hodí prostředky obsahující izopropylalkohol. K ochraně karoserie můžete použít vosk, jehož nanášení je pracné, ale rotační leštičku vám experti nedoporučí – hrozí vznik tzv. hologramů v laku. Méně časově náročnou možností je použití tekutých keramických spray coatů na bázi oxidu křemičitého. Ty stačí nastříkat a pak rozetřít mikrovláknem.

  1. Neodsolujete

Spláchnout zimní špínu nestačí. Auto je nutné umýt i zespodu a zbavit ho nánosů špíny i soli. K tomu lze využít speciální nástavec na tlakovou myčku nebo si připlatit pár korun v klasické automyčce. Komponenty podvozku vám za takovou péči poděkují.

I látková střecha kabrioletu potřebuje péči. Její zanedbání se může vymstít

  1. Nečistíte do hloubky

Vyluxovat interiér nestačí. Špína v průběhu času prostupuje skrze textilní materiály do hloubky, proto pouze povrchové čistění není dostatečné. Látkové části je dobré vytepovat prostředkem přímo určeným k čištění interiéru, poté nesmíte zapomenout nechat materiál důkladně proschnout nebo ho vysušit fénem. Dále je vhodné látku ošetřit impregnací, díky které lépe odolá znečištění.

Pět věcí, které děláte při mytí auta špatně a nevíte o tom
Ohodnoťte tento článek!
2.4 (48.31%) 272 hlas/ů

3 KOMENTÁŘE

  1. Přesně jak píšeš , přímo to zakazují protože si vyhřívání zničíš . 50 let myju auto normálním autošamponem jako asi tak 90 % řidičů a auta když jsem prodával byli v dobrém stavu , co se týče laku , nemluvím o škrábancích od blbců z parkovišť .

PŘIDAT KOMENTÁŘ: