Pět hrubých řidičských chyb, které vás mohou na silnici stát život

 • Nevěnování se řízení je nečastější příčina nehod

 • Nejvážnější nehody se stávají při předjíždění

 • Nesledování provozu vede ke zcela zbytečným kolizím

 • Nespoléhejte se na to, že vám všichni dají přednost v jízdě

Nikdo není dokonalý a žádný učený z nebe nespadl. Už jsme si několikrát ukázali, že na silnicích musíme pracovat a počítat s různým řidičským „materiálem“. Nelze se zkrátka spoléhat, že každý bude dělat přesně to, co se od něj čeká. Než ale budeme hledat chyby u ostatních, měli bychom si zamést před vlastním prahem a zamyslet se nad tím, jestli také sami neděláme něco špatně.

Každý máme různé řidičské návyky, ale tento článek nemá za cíl vysvětlovat absolutní řidičské základy, jako je správné nastavení sedačky, správná poloha rukou na volantu nebo správné vedení pohledu. O schopnosti udělat druhým místo pro jejich chybu nemluvě. Tentokrát chceme spíše upozornit na velmi nebezpečné nešvary a zlozvyky, které mnohdy vedou k naprosto zbytečným a ještě ke všemu vážným nehodám, někdy i s fatálními následky. Myslete na ně a snažte se jezdit tak, aby vás a ostatní tyhle hrubé řidičské chyby nestály na silnici život.

1. Nepozornost a ztráta přehledu o situaci

Zejména v poslední době, kdy se víc a víc řidičů při jízdě zabývá nikoli řízením, ale čtením textových zpráv, popřípadě kontrolováním aktuálních příspěvků na facebooku, twitteru a jiných sociálních sítítch, se množí případy zbytečných nehod z prosté nepozornosti a z ní plynoucí ztráty přehledu o tom, co se vlastně na silnici děje. Policejní statistiky mluví jasně. To, že se řidič plně nevěnoval řízení vozidla, je nejčastější příčinou dopravních nehod.

Doporučujeme: 5 druhů nejhorších a nejotravnějších řidičů: Jste jedním z nich?

Takoví řidiči zapomínají na to, že řídí auto, což by měla být za volantem jejich hlavní činnost. Kdo se ale přehrabuje v telefonu, ťuká do navigace a vede se spolujezdci vášnivou debatu o aktuální politiciké situaci, snadno ztratí ucelený přehled o tom, co se vlastně děje. V letectví se tomu říká „loss of situational awarness“ a vedlo to k mnoha tragickým nehodám. Důvody bývají mnohdy zcela triviální, jako například u nehody letu 173 United Airlines, která byla podnětem k důkladnějšímu zkoumání tohoto problému nejen v letectví, ale i v silniční, lodní nebo železniční dopravě. Analogicky bychom našli mnoho příkladů i za volantem, ať už jde o fixaci pozornosti na navigační systém nebo některá hlášení jiných palubních systémů. Řidič zkrátka musí myslet hlavně na řízení auta. Ať se děje cokoli, řiďte auto. Jestli potřebuje řešit problém, vždy je lepší bezpečně a kontrolovaně zastavit a nepokračovat v jízdě.

Co může udělat taková „chvilková“ nepozornost s mobilem v ruce, můžete vidět v následujícím videu:

Typickým příkladem takových nehod je přejetí do protisměru nebo vyjetí ze silnice, protože se řidič nedívá, kam jede. Chvilkovou nepozorností ale také může přehlédnout například značku přikazující dát přednost vozidlům na hlavní. Stačí zlomek sekundy a řidič například zapomene, že vedle něj jede autobus a aniž by se znovu rozhlédl, začne přejíždět do jiného jízdního pruhu. Jediným lékem na tyto nehody z nepozornosti je skutečně důsledné soustředění se na to, co řidič zrovna dělá, eliminace rušivých faktorů (nechcete si ten telefon v autě třeba úplně vypnout?) a hlavně neustálé sledování provozu kolem sebe a utváření si stále aktualizovaného 3D modelu dění kolem auta.

2. Chybně odhadnuté nebo špatně načasované předjíždění

Jedním z nejkritičtějších a co do rizikovosti a následků potenciální kolize i nejnebezpečnějších manévrů je předjíždění na běžné obousměrné silnici. Jedno auto akceleruje a proti němu se blíží jiné. Kolize mnohdy končí fatálně pro více účastníků takové nehody a následně plní večerní zpravodajství. Jak správně předjíždět, o tom by se dal napsat celý článek (třeba někdy příště). Co tedy v kostce dělat, abyste se takhle do televize a novin nedostali?

Doporučujeme: Akce typu Speed Marathon bezpečnosti nepomáhají, naopak spíše škodí (komentář)

Předně sledujte provoz. Ano, opět se dostáváme k tomu prvnímu bodu. Nikdy se nesmíte pustit do předjíždění „naslepo“, aniž byste měli absolutní jistotu, že celý manévr stihnete s dostatečnou rezervou. Nikdy se nespoléhejte na to, že vám předjížděné auto udělá prostor, případně že se s protijedoucími vozy „nějak vyhnete“. Znejte také svou techniku, respektive auto. Máte dostatek výkonu? Naberete dostatečnou rychlost? Stát se také může cokoli. Jsou lidé, kterým přesně uprostřed předjížděcího manévru spadlo auto do nouzového režimu a snížilo výkon. Takže máte dost místa a času na to předjíždění přerušit a zařadit se zpět?

Některé příklady nezvládnutých předjížděcích manévrů můžete vidět na následujícícm videu. Zvláštní je, že někteří řidiči jako by té bouračce ještě šli naproti:

Velmi riziková je situace, kdy předjíždíte za jiným autem. Zatímco jeho řidič může manévr stihnout, pro vás už tam prostor nezbývá. A stejně může uvažovat řidič protijedoucího auta, který ani neubere, protože se domnívá, že to auto vpředu to pohodlně stihne. Ale neví, že za prvním předjíždějícím autem jedete ještě vy. Velkou chybou je také spoléhání se na to, že protijedoucí auta se pohybují dovolenou rychlostí. Ošklivé nehody se také stávají v momentě, kdy někdo předjíždí před křižovatkou a do cesty mu vjede jiný řidič z vedlejší, protože se nepodívá také do druhého směru (ano, to musí, nejen podle zákona o silničním provozu, ale také podle zákona o zdravém rozumu).

3. Špatně přečtená zatáčka a vysoká nájezdová rychlost

Nepřizpůsobení rychlosti povaze vozovky, svým schopnostem a schopnostem vozidla patří v policejních statistikách k nejčastějím příčinám tragických dopravních nehod. Pozor, nezaměňujte to s překročením dovolené rychlosti, s tím to nijak nesouvisí! Typicky se jedná o situace, kdy řidič neodhadne profil silnice a vyletí ze zatáčky. V tom „lepším“ případě do stromu, v horším do protisměru, kde smete jiné auto (motorku, cyklistu, chodce…).

Doporučujeme: Sedm „zločinů“ proti bezpečnosti a plynulosti provozu, které nikdo netrestá

Podobné nehody se stávají hlavně začínajícím řidičům, kteří neumějí správně odhadovat svou rychlost, ale postihnout samozřejmě můžou i zkušené jezdce. Stačí, aby nedávali pozor a špatně odhadli zatáčku, která může být negativně klopená a ještě postupně zmenšuje svůj poloměr. Příčinou ztráty kontroly nad autem ale může být třeba i technický problém nebo náhlá ztráta přilnavosti, například na nerovnosti, štěrku, olejové skvrně, blátě a podobně.

Jak může přehnené sebevědomí s nájezdovou rychlostí do zatáčky dopadnout? Podívejte se na video:

Řidiči by si měl vždycky na silnici nechávat dostatečnou rezervu a netlačit v zatáčkách auto na maximum. Nejste na závodním okruhu s dostatečnými únikovými zónami, kde autobus v protisměru prostě nepotkáte. A nespoléhejte na záchranné elektronické asistenty, protože ty fyzikální zákony nepřemůžou.

4. „Jedu tam, kam vůbec nevidím“

To platí samozřejmě i u předjíždění, ale na silnici se typicky jedná o situace, kdy vjíždíte na hlavní ze špatně přehledné křižovatky, případně si zkracujete nepřehlednou zatáčku protějším pruhem. Ošklivé bouračky se pak stávají také na víceproudých silnicích s rychlým přejížděním z pruhu do pruhu, případně při křižování takových silnic. Podobně dochází i k nehodám při vjíždění doleva na hlavní silnici z vedlejší. Auto na hlavní bliká a odbočuje vpravo, řidič na vedlejší stojí a myslí si, že nic jiného nejede. Ale za druhým autem se může schovat třeba motorka nebo auto, které jede dál po hlavní a to odbočující auto objíždí zleva. Řidič pak vjíždí do místa, o kterém vůbec nemá přehled.

Doporučujeme: Nejnebezpečnější místo v ČR? Křižovatka na silnici I/27 u Třemošné v Plzeňském kraji

Příkladem situace při přejíždění z pruhu do pruhu může být následující video z Belgie, které asi nejlépe vystihuje obrovské riziko takového počínání. Řidička Focusu přejela několik pruhů, aby stihla předjet kamiony a zařadit se do pruhu odbočovacího. Ovšem vůbec nemohla vidět, že v něm stojí kolona. Prostě jela „naslepo“.

Na rozdíl od pilotů dopravních letadel nemají řidiči aut k dispozici systémy zajišťující dostatečný odstup mezi stroji či zařízení pro jízdu bez dostatečné dohlednosti. Nejezdíme podle přístrojů, ale podle toho, co vidíme. Většina z nás podobně riskuje například v noci nebo v mlze, kdy jezdíme obvykle o trochu rychleji, než nám dovoluje dostatečný rozhled a schopnost případně zastavit vozidlo. Zkrátka se spoléháme na to, že se všichni na silnici chovají, jak mají, že mají rosvícená světla a podobně. A tím se dostáváme k poslednímu bodu.

5. Spoléhání se na ostatní a na vlastní přednost

Někteří řidiči si vážně na silnici počínají tak, jako by se chtěli nechat nabourat. Vždyť oni mají přece přednost! Ano, to je možná pravda, ale mohlo by být fatální chybou domnívat se, že ostatní účastníci provozu budou striktně dodržovat vyhlášku, vidí vás a dají vám přednost. Motorkáři o tom určitě vědí své. Nebo vy snad vstupujete na přechod bez opatrnosti a rozhlédnutí, protože na něm přece máte podle zákona přednost? Až za vámi budou zavírat zip černého pytle, bude vám paragraf ve sbírce zákonů k ničemu.

Doporučujeme: Průzkum: Alkohol a agresivita jsou za volantem nejrizikovější. Policie to vidí jinak

Samozřejmě že právní úprava přednosti jízdy slouží k tomu, aby se řidiči na silnici nějak dohodli, respektive aby bylo v běžných situacích zřejmé, kdo pojede první. Někdy se ale dá už z chování jiného řidiče odvodit, jestli vůbec hodlá zpomalit a dát přednost. Co když se zrovna proklikává navigací nebo telefonem a vůbec neví, že má nějakou přednost dávat? Jakmile vidíte auto, které se nezvykle rychle blíží ke křižovatce, měli byste se mít na pozoru a raději brzdit. Jeho řidič se asi nechystá dát vám přednost v jízdě. Stejně tak zpomalte u křižovatky, ve které je více aut.

Opět se tedy dostáváme k tomu, co jsme naznačili už v jiných článcích. Vždycky je lepší nechat ostatním řidičům prostor pro jejich chybu. K dopravním nehodám logicky docházet bude pořád a někdy prostě mají někteří z nás tu smůlu, že jsou ve špatný čas na špatném místě. Přesto stačí trocha k tomu, abychom se naučili chování ostatních odhadovat a pokud možno se jim snažili aspoň trochu vyhovět, i když je právo na naší straně.

Příklad, jak by se to dělat nemělo, vidíte na následujícím videu z našich silnic. Pozor, video obsahuje výrazy, které nenajdeme ve slovníku spisovné češtiny:

Bourat úmyslně nechce snad nikdo z nás. Zatrubte si, zanadávejte si pro sebe. Ale hned to nechte plavat. Důležité je, že se nikomu a ničemu nic nestalo. Dojíždět někoho, vybržďovat ho a vyhledávat konfrontaci jen kvůli tomu, že vás omezil nebo ohrozil v jízdě, je také zbytečné. Také se vám může stát, že z dotyčného vozu vystoupí psychicky labilní jedinec a bude se chtít prát. Stojí vám to za to?

Pět hrubých řidičských chyb, které vás mohou na silnici stát život
Ohodnoťte tento článek!
4.66 (93.13%) 265 hlas/ů

29 KOMENTÁŘE

 1. Zrovna u toho nedání přednosti kdyby nebrzdil, dotyčný se zařadí normálně za něj. Tohle zažívám denně a v tomhle případě bych nebrzdil, být trošku dál, ubrat plyn a dotyčný se zařadí přede mě.

 2. Vacsina videi je z ruska, kde sa jazdi hlava nehlava, neplati tam semafor znacky nic. Najvacsi pocet nehod na svete. Neviem kto im tam tie auta poistuje. Asi ich nemaju poistene inak tam musia byt astronomicke poistky. A samozrejme alkohol tam ma v krvi kazdy, policia uplatna.

   • Stačí se probrat nepřeberným množstvím dashcam videí z Ruska a pochopil bys jste že rus je pořád stejný arogantní pako co nerespektuje ostatní a alkohol mu opravdu není cizí. Chápu že se pisatel asi dotkl Vašich oblíbenců “bratrů slovanů” ale větší hovada na cestě v Evropě nepotkáte.

    • Proč je nepřeberné množství videí z Ruska a ne odjinud??No protože je v doslovné modě pomlouvat Rusko.
     Viděl jsem pár videí z Německa,Francie,Ameriky a zjišťuji že ty “hovada”se nacházejí všude blbče Many.
     Nejvíc přiblblých pomlouvačů zřejmě žije v Česku!!! mezi ně patříte JohnST,Many a určitě mnoho dalších!

     • Protože v Rusku vám auto nepojistí pokud nemáte kameru. To, že tam na absolutně poddimenzovaných silnicích, které jsou horšího stavu než ty naše jezdí mnohem horší auta než u nás to jen násobí.

  • Tohle jste nemohl napsat za stťízliva… protože byste byl u nás, normálních lidí, za totálního debila…!!!

 3. Pokud se nepletu,tak předjíždění v křižovatce je zakázané.Pokud je na silnici před křižovatkou značka ,která ukazuje tvar křižovatky,tak od ní je zakázáno předjíždět,i když tam je přerušované vodorovné značení.

 4. Zde je pro změnu v módě předjíždět v odbočovacích pruzích.Již se mě nejednou stalo,že odbočuji doleva(jsem již téměř na konci odbočovacího pruhu),po mé pravé ruce je volný pruh pro přímý směr a stejně předjíždí do protisměru a pak pokračují rovně.Nebo jedu těch devadesát (na tachometru 100) rovně a předjede mne v odbočováku doleva a pokračuje samozřejmě rovně.Hlavně to jsou ,,Ačka a Éčka” espzetky

 5. K 5 bodum bych s jistotou napsal ze mnoho ale fakt mnoho ridicu jezdi jak idiioti a o rychlosti to fakt neni, je to o chybach v nizsich rychlostech a to je snad pres 95% ale VZDY se buzeruji ridici co jedou rychleji. Ridici ci nepouzivaji na aute zrcatka blinkry a hlavne mozek oci a sluch tem se pokuty nedavaj. Je to Vysmech ridicum,policiste jsou jeste hloupejsi nez jsme si mysleli a dostanou do pazour auta ktera vlaste jdou proti rozumu, jsou jen na mereni rychlosti a ostatnich 95% prestupku se nekontroluji. Co vic k tomu napsat??? Nic.

  • Ámen!
   Přesně, jak říkáš. blinkry, zrcátka, plynulost provozu (někdy plynulost až moc: 65km/h obec neobec, zatáčka, rovinka…), teď v zimě kompletně zapadaný auto sněhem, očištěný jen to, co zvládnou střerače. Auta, který vypadaj, že z nich za chvíli vypadne za jízdy i sedačka řidiče… Všechno špatně, ale opovaž se jet na devadesátce, kde hezky vidíš a znáš to tam víc jak 91km/h!! to ti to hned bliká za prdelí.

   • A jak chcete docílit toho? Aby orgáni plošně kontrolovali jestli řidiči dávají blinkry nebo koukají do zpětných zrcátek? Se stojkou se to nedá kontrolovat a pokud člověk potká orgány v provozu, tak hrdinové dají nohu z plynů a misto 120, kterou jeli ještě před půl kilometrem 75 tak si nedělám iluze, ze by to bylo stejné.Adekvátní postih by byla legální možnostzastavit a rozbít některým řidičům auto i držku

    • A ja si myslel ze maji kamery a zaznam kdyz dokazi i na rychlosti ukazat jak to auto jede rychle. I na to se da snad pouzit kamera v policejnim aute. Kolik ze je nehod zpusobenych prekrocenim rychlosti o vic jak 10-15km??? 3%??? to je masakr a pri prekroceni vic jak 30km??? 0,2% smrtici pocty. blinkry a zrcatka a pomala neplynulá jizda brzda plyn chce nechce odbocit a blika doleva odboci do prava. super poznatky na silnicich dnes a denne a koílik ze techto ridicu dostalo pokutu? zas to urcim procenty 0,1% a mozna jsem to i prehnal mohlo by tam byt i 0,0001%, NIKDY jsem neslyšel ze by policie pokutovala pomalu jedouci auto za kterym se bezduvodne vytvari kolony a brani bezpecnemu projeti. Ukazte mi aspon 1 ridice ktery dostal pokutu 5000kc za to co jsem vypsal.

 6. Pokud mohu něco k tomu předjíždění, tak přidám ještě jeden moment, který mě mohl stát život. Pokud totiž na víceproudé silnici potažmo na dálnici ví, že na další křižovatce bude ze silnice vyjíždět, neměl by jet do poslední chvíle v levém pruhu a včas se zařadit do pruhu pravého či odbočovacího, rozhodně by se neměl už snažit předjíždět vozidla před sebou. Mně takhle udělal myšku jeden Boleslavák při odbočování, už při míjení byl jen centimetry od mého boku a pak mi překřížil pravý pruh až do pruhu odbočovacího, bylo to tak na 10 m k odbočení. Naštěstí jsem při brzdění udržel volant, ale pěkně to se mnou zaházelo.

 7. Prvopočátek všeho toho o čem tu “sáhodlouze” polemizujete je přece v tom, že autoškoly a učitelé v
  těchto autoškolách jsou více než “nekvalitní” a mnozí i “nekompetentní”, za volanty TIR a mnohde i
  hromadné dopravy můžou, díky legislativě, usednout lidé bez náležité praxe a zkušeností, ŘP se
  vydávají čím dál tím mladším ročníkům bez jakéhokoliv omezení a v nepolední řadě, byť se všeobecně
  ví, že jakýkoliv motorový dopravní prostředek, řízený takovými to lidmi, se na silnici rovná odjištěné
  střelné zbrani, tak se všude možně “jen” měří a postihuje rychlost jízdy, protože je to nejen nejsnazší, ale hlavně nejvýnosnější ! A nejhorší na tom všem je to, že ač jste za volantem “anděl”,
  setkání se s “čertem” v drtivé většině pro vás zkončí katastrofálně a mu se téměř nic nestane !

  • souhlasím že mnozí profesionální řidiči nemají praxi rozdíl je že každý kdo jezdí jako řič hromadný dopravy to nedělá pro peníze jezdit autobusem vyžaduje vyrovnat se z rypáky co sedí za mnou a nenechat se jimi rozházet jezdit busem můžu bez výjimky až od 21 let kdežto řídit tahač se 40t na koníku můžu už od 18 stačí jen když bude někdo ochotnej takto mladýho nezralího řiče zaměstnat a dodá potvrzení že řidičský průkaz pro skupinu C potřebuji k výkonu zaměstnání

 8. Jsem zděšen obrovskou neznalostí ! Předpokládám, že příspěvky nepsal nikdo, kdo vlastní ŘP. Pokud snad ano, tak prosím nejezděte alespoň do doby, než si pozorně prostudujete Zákon o provozu na pozemních komunikacích a alespoň prováděcí předpis – vyhl 294/2015Sb, kde jsou dopravní značky! Děkuji jménem těch, kteří chtějí žít!

 9. Tak jsem si přečetl, jaké jsou “hrubé řidičské chyby…”.
  Myslím, že chyba je jen jediná – nekázeň, nedodržování dopravních předpisů, daných zákonem (lidově se tomu říká vyhláška). Ono je to tam a priori ošéfováno a jestli se někdo předpisy neřídí, dopouští se chyb a riskuje – ohrožuje sebe i druhé.
  Tím nemíním třeba hazardéry, jezdíci moc rychle, ale i ty, co jezdí zbytečně pomalu aj.
  Chce to jen znát a respektovat…!

 10. no ten poslední o nedání přednosti vypovídá něco i o duševní zralosti řidiče který záznam pořídil. spoléhat že jedu po hlavní tudíž mám přednost svědčí o jediným že na silnici nemám co dělat, v zákoně o silniční dopravě je jedna krásná věta kterou mnozí odsuzují, řidič má předvídat

  • Tak p. Kálecký – jestli si řidič nemůže myslet , že když je na hlavní , tak by v naprosté většině běžných situací měl mít přednost , tak potom už opravdu nevím , co si myslet !!!! Samozřejmě do toho nejdeme silou – každý se může přehlédnout – ale s Vaším přesvědčením už můžem tak leda všechna pravidla zrušit a jezdtit autíčkama tak leda v obýváku a venku raději chodit pěšky !!!!

 11. tak tomu parchantovi v tom audi na konci videa bych zaživa vytrhl plíce. arogantní svině a ještě ktomu nejel sám. Dnes už neplatí jestli jste na hlavní a semafory, proč se podle nich řídit já to přece stihnu.

 12. i když jsem na hlavní, vždy kontroluji, jestli se z vedlejší neřítí nějaký hovado a to samý dělám i na světelných křižovatkách
  jezdím docela často na motorce a minimálně jednou mi to již zachránilo život a nespočetkrát jsem se tím vyhnul nehodě

PŘIDAT KOMENTÁŘ: