Ojeté diesely mohou vyjít draho. Benziňák s vyšší spotřebou je ve výsledku levnější

 • Ojeté diesely jsou nesmírně rizikové

 • Ceny oprav obvyklých problémů jdou do desítek tisíc

 • Ani prověřená ojetina není zárukou bezproblémového provozu

 • Provoz auta se zážehovým motorem často vyjde levněji

Kupující ojetiny řeší často dilema: koupit diesel, nebo benzín? U mnoho lidí nakonec zvítězí diesel s vidinou nižší spotřeby paliva a lepší dynamiky zejména s naloženým autem. Právě u větších SUV nebo MPV například ani jiný dynamicky zajímavější motor v nabídce nebývá. A chápeme, že živit benzinový šestiválec se spotřebou 12 litrů se nikomu nechce. Jenže očekávaná nižší spotřeba se nejen nemusí vůbec dostavit a ve výsledku může být (a zpravidla také je) provoz dieselu výrazně dražší. Nakonec tak může i „rozežraný“ benziňák vyjít z dlouhodobého hlediska výhodněji.

Doporučujeme: Test ojetiny — Škoda Rapid má před sebou skvělou bazarovou kariéru

Moderní turbodiesely jsou komplikované a jejich servis je velice složitý. Kupující ojetiny si musí dávat veliký pozor na drobnosti, protože u takto složitého motoru zpravidla jeden malý neřešený problém spustí lavinu dalších dražších potíží. A tak se inzeráty plní auty, které jen čekají na neopatrného kupujícího, jenž pak musí řešit závratně drahé potíže, aby vůbec mohl jezdit.

Nové vstřiky? Klidně za padesát tisíc

Kolabující vstřikování motorů 2.0 TDI-PD s piezoelektrickými vstřikovači je dnes už legendární, ale bylo by nefér varovat jen před dobře známými problémy koncernových motorů s kódy BKP, BMR, BRD a BMN. Za tyto pověsti může především velký výskyt aut koncernu VW u nás a samozřejmě jejich oblíbenost mezi ojetinami. Vstřikování může zlobit všude, známé je i z dvojkových Fordů Mondeo s motory TDCi.

Za spoustu problémů si mohli majitelé sami. Stačilo dojit autobus nebo tankovat naftu pochybné kvality z jiného zdroje, a problémy byly na světě. To byl hlavně případ Fordu, který nepočítal s tím, že Češi budou lít do nádrže splašky. Hlavně, že to jezdí „zadarmo“… Často se ale setkává citlivý vstřikovač i s nešťastným konstrukčním řešením, což je třeba případ některých rizikových motorů TDI-PD. Tam když selže jeden vstřikovač, systém se odpojí celý a Passat nebo Octavia RS pak nedokodrcá do servisu aspoň na tři válce. Některé systémy zase po velkých nájezdech propouští kolem vstřikovače naftu do oleje, což je třeba známý problém pětiválců 2.5 TDI-PD.

Ani nové motory nejsou zcela bez potíží. Například mechanicky je koncernový motor 1.6 TDI-CR poměrně odolný a patří mezi nejlepší ve své třídě. Ovšem většina bazarových kusů má na kontě fleetovou porci 150 až 200 000 km. To už vstřikování mele z posledního. Nový vstřik stojí okolo deseti tisíc, repasovat se dá za necelé čtyři tisíce. Aspoň že není potřeba měnit celý systém jako dříve. Kupující je tak většinou odkázán na tankování dražší aditivované nafty, jinak si vstřikování rychle odrovná. Moderní diesely zkrátka nejsou ty staré komůrkové bahenní pumpy, které „sežraly“ klidně i fritovací olej. Lidé chtějí velké výkony a vysokou kultivovanost za nízkou cenu, tak to mají.

Dvouhmoty a spojky na denním pořádku

Ze spojek a dvouhmotových setrvačníků se stal již takový evergreen naftových ojetin. Pokud majitel zvolí originální servisní řešení, které samozřejmě nebývá z nejlevnějšího kraje, nemá se vlastně čeho bát. Je to totiž odzkoušený díl a slibuje zase dlouhou životnost.

Doporučujeme: Pět nejčastějších omylů a mýtů o ojetinách značky Škoda

Problém nastává, pokud začne majitel laborovat. Spousta lidí ve snaze ušetřit koupí setrvačník, který vůbec na motor nepatří. Mechanika motoru začne trpět a výsledkem bývá zadřená klika, zničená ložiska a tedy nevratné poškození motoru. Ušetří tak několik tisíc při nákupu, ale odrovnají celý motor. A to se vyplatí. Mějte se tedy na pozoru před ojetinami, u kterých někdo inzeruje, že mají novou spojku a „dvouhmotu“. Pokud majitel použil levnější díly, které tam nepatří, je zaděláno na velký problém.

Na opotřebení dvouhmotového setrvačníku se podílí styl jízdy s častým podtáčením motoru a necitlivým řazením. Jsou řidiči, kteří mají po čtvrt milionu kilometrů původní komponenty, někdo je odrovnal za rok ježdění.

Servisovaný služebák je nejlepší? Omyl!

Pro řadu zájemců jsou lákavé služební vozy, které firmy posílají dál do světa v předem naplánovaných intervalech. Svým způsobem by to nemusela být špatná koupě, ovšem to byste museli konkrétní auto a řidiče znát. Bohužel se ne vždy dá spolehlivě odhadnout, jak se řidič k autu choval. Zda se mu třeba i „nemstil“ za to, že nenafasoval od zaměstnavatele něco lepšího.

Existuje sice slušná šance, že takové auto není na prodej jen proto, že ho čeká drahý servis (což je důvod, proč většinou lidé posílají ojetiny dál do světa), ale také nelze očekávat, že bude v bezvadném stavu bez nutnosti vyšších investic v dohledné době. Zejména leasingové společnosti odmítají dát do servisu peníze navíc, řeší jen předepsaný servisní plán. S tím souvisí jeden velký následující problém:

Smrtelné prodloužené servisní intervaly

Plno moderních aut má právě kvůli tomu, aby se zalíbila fleetovým manažerům, nastavené nesmyslně dlouhé servisní intervaly. Pro tak citlivý motor, jakým je moderní turbodiesel, jsou však výměny motorového oleje po dvou letech nebo 30 000 km prakticky smrtelné. Vždyť mnohé motory začínají už po 10 000 km vykazovat nadměrnou tvorbu kalů v oleji.

Doporučujeme: Od Felicie po Octavii RS — 10 nejlepších ojetin značky Škoda

Nejčastěji na to trpí maloobjemové downsizované turbodiesely, u kterých se malá olejová náplň (mnohdy jen okolo tří litrů) spojuje s nepříliš vybíravým stylem jízdy služebních řidičů. Inu, když chcete, aby se ta šestnáctistovka na dálnici trochu pohnula, musíte jí stát na krku. Fleetový manažer vám výměnu oleje po 10 000 km nezaplatí, když mu servisní knížka říká „po třiceti“. A myslíte si snad, že služební řidiči zaplatí předčasnou výměnu za svého?

Přejížděná olejová náplň způsobuje vedle obroušení třecích součástí také nadměrné zanášení motoru karbonem, problémy se systémem EGR a samozřejmě také s filtry pevných částic. Je jen pár motorů, kterým překračování intervalu tolik nevadí (většinou jsou to ty s velkorysou olejovou náplní kolem šesti litrů a víc), ale v případě ojetiny si zapište za uši, že více než 15 000 km by olej v motoru zůstat neměl.

S filtry DPF si ještě užijeme…

Konečně se dostáváme snad k největšímu strašáku naftových ojetin. Vedle filtrů pevných částic jsou nějaké „dvouhmoty“ nebo vstřiky jen slabým odvarem. Filtry pevných částic se ve velkém rozšířily s příchodem emisní normy Euro 5 v září 2010 i na našem trhu, některé dovážené ojetiny ale mají filtry už od roku 2002.

Řada motorů si s DPF prostě nerozumí, stačí si vzpomenout na koncernového strašáka 2.0 TDI-PD 16V 125 kW. U jiných je nutné počítat s pravidelnými repasemi či výměnami. Nejhorší ale je, že prakticky není možné bez odborné pomoci zjistit, v jakém stavu filtr DPF u kupované naftové ojetiny je.

Doporučujeme: Škoda Octavia TDI s vytlučeným filtrem DPF kouří o 3000 % víc. Přesto měřením emisí projde

Problematice filtrů pevných částic a četnosti výskytu v ojetinách jsme se nedávno věnovali v samostatném článku Kolik u nás jezdí aut s nefunkčním filtrem pevných částic? Milion snad ne, ale statisíce jich být mohou. Připomeňme si tedy zásadní problém v kostce:

Obrovské množství ojetin má filtr prostě vybouraný nebo nějak mechanicky poškozený. Varují před nimi hlavně autobazary, které taková auta nevykupují. Ta pak končí v soukromé inzerci. V některých autech také neplní DPF správně svoji funkci a nadměrně se zanáší především kvůli neprofesionální opravě, respektive „čištění“. A někdy dochází k problémům s DPF i kvůli drobnostem, které s mechanikou DPF vůbec nesouvisejí.

Například u některých vozů se jinak funkční regenerace DPF nespustí, protože má auto jiný problém. Třeba vadný termostat. Motor se neohřeje na stabilní teplotu a řídící jednotka tak nezahájí regeneraci, i když k tomu jsou vhodné podmínky. Stačí takhle ujet pár tisíc kilometrů, a jinak spolehlivý filtr za čtyřicet tisíc je na vyhození.

Aditivované systémy pak potřebují příslušná aditiva, ale například u Citroënů a Peugeotů majitelé filtry „popravili“ jednoduše tím, že aditivum z prosté nevědomosti nedoplnili. Nebo jen tankovali neustále takovým tím vesnickým způsobem „za dvě stovky“. Při natankování jen malého množství paliva systém nedokázal dopočítat správné množství aditiva a filtr se nezregeneroval nebo se poškodil.

Ani LPG nemusí být výhra

Možná si říkáte, že přece nejste blázni, abyste nad sebou nechali viset hrozbu statisícové investice do prvního nutného servisu dieselové ojetiny. Tak vás možná napadne, že raději upravíte benzinový motor na LPG. Ale ani to nemusí být samospásné řešení. Přestavba na plyn vyžaduje poměrně zásadní zásah do motoru, jinak hrozí například poškození ventilů.

Ne nadarmo mívají originální vozy na LPG zcela jiný motor s odolnějšími komponenty. Lepší je tedy hledat auto, které je na provoz na LPG upraveno přímo od výrobce. Největším rizikem neodborných přestaveb je samozřejmě bezpečnost a spolehlivost celého systému.

Nechceme nikomu nic vnucovat. Každý si to musí spočítat sám a rozhodnout se, co je pro něj nejlepší. Pokud se chcete v hospodských diskusích chlubit tím, že vám to „tahá odspodu“ a jezdí „za čtyři a půl, sto šedesát, kopec nekopec“, rozmlouvat vám to nebudeme. Ostatně i nejrizikovější ojetina má vždycky svého kupce. Je to jen otázkou rovnováhy mezi požadovanou cenou a poptávkou.

Ojeté diesely mohou vyjít draho. Benziňák s vyšší spotřebou je ve výsledku levnější
Ohodnoťte tento článek!
4.35 (87.01%) 668 hlas/ů

87 KOMENTÁŘE

 1. Najedu soukromým autem 10 tisíc a služebním asi to samé za rok. Zkušenost říká – Benzínový japonec. Už mám druhou mitsubishi carsima 1.6 benzín. 240 tisíc km pro tohle auto není žádný problém a motor má po tomto nájezdu emise lepší jako nový kus z výroby A to podstatně !!!! Asi třetinové !!!!. Sám jsem nevěřil s podezříval měřící stanici že maj špatnej vercajk. Problém je narazit na kus bez koroze, ale dá se. Spotřeba 6,7 -7,2 na 100 a jinak jen olej filtry a brzdové desky – garážová údržba. náklady prd prd nula.

  • “motor má po tomto nájezdu emise lepší jako nový kus z výroby A to podstatně !!!! Asi třetinové !!!!”

   Vy také patříte mezi ty, co vůbec netuší, co se měří u emisí na STK, když plácnete takovou kravinu

 2. Zkušenost říká – Benzínový japonec – souhlas!! Kdo nenajede po dálnici alespoň 50000 ročně nemá cenu ani na diesela myslet.. Mám Mazdu 6 v benzínu a je jasno. Není co řešit (dokonce i koroze už je na požadované úrovni)

  • No já nevím. Kupoval jsem před 7 roky Fábku 1,9TDI 5 let stará v bazaru. Najeto 125000. Teď na ní mám 360000 a jen voda, každý rok olej Castrol Edge (prý největší sračka). Samozřejmě rozvody, destičky… Půl na půl dálnice a město. Počítačová spotřeba od začátku 6,1l.

   • Já mám taky 1,9 TDI Fabku a 340 tis a taky nic. Mám ji už 16 let. Jaromíre, ale to se ještě vyrábělo kvalitně a TDi platilo za těžký držák. Dnes už bych do škody nešel. Už jsem ji chtěl dávno prodat a nevím co místo ní. V rodině máme ještě Toyotu RAV 150 tis 8 let a zatím taky bez jediné opravy. A to s tím manželka tahá koně :). Mazda a její atmo je super, jen ta koroze ještě pořád není na úrovni evropských aut, i když se to zlepšilo. Dá se to ale vyřešit ošetřením spodku hned po koupi. Pokud kupuješ nové samozřejmě.

     • jistěže ne, není 1,9Tdi jako 1,9Tdi, novější verze nemají odolnost a jednoduchost původních tankových verzí (66 a 81kw).

    • I benzín vydrží. Sharan 1,8T 20V, (tedy benzín). Od 25000km je po optimalizaci ř.j.na 142Kw. A dnes má najeto 355000km. Moror pouze nový EGR, jinak vše původní. Celkově velmi spolehlivý, mimo spotřebních věcí nové jen tlumiče, př.ložiska, 2x spoj. tyče řízení a 1x kul.čep.

   • Octavie 1 81kw tdi 4.3litru /100 a 4x vymena oleje a oprava starteru za 50 000 km. 10-12000 km ročně a druhe auto v benzinu neseridi ani v Citroenu – nestojí to za ty 1000 a desetitisíce v navrhu ceny za opravy. A repliky jsou cenově podobné jak na diesel tak na naftu…

    • Souhlas, to jen tady píšou o dieselech bláboly a vychvalujou benzíny. A kde jsou ty zapalovací lišty, svíčky už po 30 tis.Km, zrezlé výfuky kvůli kondenzu, spousta z nich žere olej jak dvoutakt atd???

     • Ježkovi voči co to tady meleš za koniny? Lišty, svíčky, kondenzát? To jako diesely ten kondenzát nemají?
      Osobně sronávám jen to, s čím jsem jezdil. Dříve Octavia 1,9 Tdi, 81 kw. Při jízdě nad limitem jsem s ní měl během 14 let provozu spotřebu 5,6 l/100 km. Mínusy: Sebelepší pneu vpředu nevydržely víc jak 20 000 km (těžký předek), řízení tupé jak poleno, hluk a hloupé pruchy stahování oken, ventilů ovládajících turbo a membrána turba. Jinak jenom nafta, brzdy, pneu. Plusy: Krom nafty to dokázalo jezdit i na kuchyňský olej, bezúdržbový motor kterému stačila výměna oleje 1X do roka, výkon motoru a krouťákl, cestovní rychlost kolem 130 km/hod mu vyhovovala nejvíce, nájezd přes 300 000 a jezdí jako nové. Přesto jsem si koupil benzínovou Mazdu CX 3. A víte proč? U nových dieslů zapomeňte na bezporuchovost a ekonomičnost starých tdi motorů. To mám dnes u benzinu od Mazdy. Spotřeba 6,5 l, údržba atmosférického motoru který pohání vcelku lehké auto. Naftu si dnes koupí jenom ten co najede 30 000 a víc. Jinak fakt jenom benzín.

 3. Benzínový japonec – měl jsem Mazdu 323 z r,1991 z druhé ruky, jezdila až do r 2015 s jedinou závadou když odešlo dopr.čerpadlo. Bez jediného problému, ale koroze postoupila tak že jsem se jen těžko loučil. Nyní mám litrovýho yaríska a mám pocit že je to dtto.

 4. Najedu soukromě 20 tisíc ročně, mám Mazdu 6 v dieselu již 8 let a do současné doby ťuk ťuk jsem servis, s vyjímkou destiček, kotoučů a filtrů, nepotřeboval. Olej měním od nova po max 12000 km a motor nevypadá, že by mu cokoli chybělo. I DPF funguje bez potíží

 5. Jen blázen si koupí ojetého diesla… Nepočítám staré rachtáky předkomůrky, ty budou jezdit pořád. Ale ty nové se systémem Common rail a viz v článku psaných dalších kurvítkách – DPF, Dvouhmota, vstřiky, čerpadla, atd, tak to je pak na mašli.
  A to nikdo nemluví o tom, že dnešní diesly jsou jen tak tak pod vrchní hranicí splnitelnosti emisí, aby prošla homologací. A otázka pro všechny… Jak pak bude asi vypadat takové auto za 4 roky na STK když už bude na pokraji smrti DPF, vstřiky atd… Jednoduše každé druhé neprojde…!!! A majitele bude čekat úsměv servisu…

  Vždyť i hromada firem už přechází na koupi flotilového parku s benzinovým motorem. Levnější servis. A co hlavně, tak spotřeba je rozdíl max 1-2 L…

  Diesly už nejsou a nebudou nikdy co bývaly.. Prostě nevyplatí se…
  A nehledě na to, že s dieslem je potřeba opravdu umět jezdit-vyžaduje technicky smýšlejícího člověka. Jinak řidič opět zaplatí opravy.

  Mám 6válec v benzínu, tichý chod pomalu jak elektromotor, kultivovanost celého spektra otáček a emisema jsem ani né ve třetině předepsaných mezí… (nyní po STK) A to je autu bezmála 15let.

  Když je člověk hlupák a kouká jen na to číslo spotřeby tak ať si pak platí opravy.. Každého věc.

  Ale co hlavně: byl bych pro, aby na každého toho, který má nezákonně vykuchaný filtr pevných částic, bylo podáno trestní oznámení za úmyslné poškozování zdraví…!!!
  Kouřící Avie není to samé, jako nekouřící Das Auto a jiné…
  Avii vykašlete, Kdežto u nových aut jsou ty částečky tak malé, že Vám jdou rovnou do krevního oběhu. To je ten Průser…!!! Tak se lidi už proberte.

  Prostě raději pojedu za smradlavou Aviií, než za Commonrailem s vykuchaným DPF…

  • Právě dobrý DPF dělá ty zdravotní problémy, protože projdou jen ty nebezpečné mikročástečky. Ventilem EGR si zase kurvíme dobrovolně vlastní motor, uvědomte si jaké svinstvo se do něj přes ventil vrací.

  • Ale co hlavně: byl bych pro, aby na každého toho, který má nezákonně vykuchaný filtr pevných částic, bylo podáno trestní oznámení za úmyslné poškozování zdraví…!!!

   Pane učiteli, pane učiteli a budou podávaná trestní oznámení i na:
   – Provozovatele letadel
   – Provozovatele lodí
   – Provozovatel dieslových lokomotiv
   – Provozovatele “eko” dieslových autobusů
   – Všechny majitele lokálních topenišť na uhlí

   Nebo snad tyto vůbec neprodukují škodliviny ? (Aha chápu, oni produkují ty “zdravé” škodliviny, podobné benzínovým motorům 🙂

 6. Já dám cca 40 000 Km/rok a před 4 roky jsem vzal lehce jetou Mazdu 6 2.2 diesel (180k) a bez problému. Po 160 000 Km jsem měnil poprvé brzdové destičky, kotouče, rozvody. Jinak co cca 17-18 000 Km pravidelný předepsaný servis. Ale dneska už bych bral novou Mazdu 6 s 2.0 benzín (165k), vyzkoušel jsem si jí (na 2 týdny) a bez problému spotřeba cca 6,5l/100km (s dieselem mám dlouhodobou podle PC 5,7 – nuluju každých 50 000 Km) a přišla mi výrazně příjemnější na jízdu (což je čistě subjektivní).

 7. Tak to jsme se bavili o spotřebě.
  A co takhle pneu.
  Ne jaké ale kde je ta ošoupaná guma z pneumatik.
  Kde je to miniaturní svinstvo.
  Jak je možné že to ještě v Unii nezjistili.
  Za každým kolem pytlík a ubroušená guma tam bude padat.
  Legrace?
  Počkejte až to nějaký “chytrák” z Bruselu nařídí celé Evropě.

  • Konečně první relevatní komentář. Každý je tu chytrý jak rádio, jak je diesel zlý, přitom ještě před dieselgate nikdo ani netušil co jsou oxidy dusíku, pevné částice a dnes každý ekolog jak prase.
   Přitom tady vůbec nejde o ekologii, ale “boj”, boj za správnou věc (ekologie a zdraví) a diesel má jen tu smůlu, že byl první na ráně. Nebo je snad někdo tak naivní (majitele benzínových aut), že si myslí, že na ně, až se strana a vláda (Brusel) vypořádá s diesly, také nedojde ? Hahaha.
   Toto není o zdraví (jak se pořád prezentuje), ale o třídní boj proti něčemu “zlému”. V minulosti to byli např. židé (německo), političtí oponenti (ČSR v 50. letech), máničky (ČSR 60. – 89). Takový boj je pak téma, které plní média a plebejci tak nemají čas ani prosotor se vyptávat na důležitější věci (ekonomické, společenské apod.)

  • mno, a kde je materiál z destiček? a z kotoučů? to přeci taky ubývá a kam to jde? nedělám si iluze o tom, z čeho jsou destičky vyrobené, aby dávaly tu porci tření a tepla.

 8. Tenhle článek by byl aktuální cca 5-6 let zpátky…
  Dneska,pokud si člověk chce koupit benzín,kterej neni starší, než třeba 4 roky,tak koupí většinou přímovstřikovej…
  Samozřejmě neberu vyloženě low-end auta, který mají přímý vstřik až opravdu poslední dobou.
  No a právě tyhle zázračný TSI,THP (nezaměňovat s HTP) a podobný zázraky používají v podstatě principiálně stejný komponenty,jako CR diesely. Z toho plyne, že nákupem takovýho benzínu člověk absolutně nad tím”špatným” dieselem nevyhrál…
  Sám jsem před třemi roky koupil Citroën C5 2,2HDi biturbo, najel jsem už cca 80000,dohromady má auto 200000 a zatím bez problému. Vyfuk čistý,olej dávám po cca 10000 a k autu se chovám,jako bílej. A o tom to všechno je.
  Nemluvím o ekologii… To je samostatná kapitola a ve skutečnosti nikdo neví,jakej dlouhodobej vliv má to který palivo na životní​ prostředí a zdraví.
  Každopádně si myslím, že ani elektromobily v podobě,jak je známe nyní nemají budoucnost (o jejich neekologičnosti nemám pochyb stejně,jako u spalovacích motorů). Budoucnost vidím ve vodíku.
  Ať už v palivových článcích,nebo přímo v jeho spalování.
  Ale to už je na jiný článek…

 9. No..s pánem co psal článek souhlasím.. Měl jsem dvě nafty citroeny xantii 2.1 TD r. v. asi 97 už si nepamatuji přesně a citroen C5 2.2 HDI exclusive r.v. 2002. Oba v naprosté pohodě, krom běžné údržby (olej, destičky, žárovky apod.) neskutečné pohodlí. Obě jsem kupoval kolem 145 tis km a prodával kolem 220 tis. km. Nikdy mě nikde nenechaly. Co bych si tedy nepořídil třetí naftu, že? Vyzkoušíme japonce. Nissan primera 2.2 Di (nikoli Dci) řetěz, r.v. 2003 od známého při 190 tis. prý v pohodě… auto mám pět let a… 3x vstřiky, čerpadlo, EGR ventil ( vyndal se a jede to normálně) 3x stahovačka u okna, Kupuji naftu u dálnice, žádné sr… Kdybych to býval byl věděl….. jsem tam za cca 100 a tak už opět frčím v benzínu..jako před léty. Chtěl jsem přeci ušetřit na spotřebě.. Nissan je pohodlné a velké auto s perfektním prostorem a spotřebou 5,7. Teď se dodělávají nějaké drobnosti a bude jako záložní auto. Mám najeto přes 316 tis a novou STK. Diesly jsou fajn, ale do první opravy..nikdy totiž pořádně nevíte, co se z toho vyklube…a veškeré úspory ve spotřebě jsou pryč. Ideálně atmosferický benzín kolem 2.0. a 6ti kvalt.

  • Bylo potřeba zůstat u PSA a byl by klid. Jim se z dieselů moc nevyvedli jen malé 1,6HDi 16V tak do roku 2010.

  • Bacha na termostat a hadici do turba, cistit EGR. Tyhle veci muzou prijit kolem 200tis km, podle toho jak je pecovany auto…jeste predni ramena 😀 to mam ale podle zkusenosti z alfy 156 sportwagon

  • Jezdil jsem Fiat Stilo JTD 4 roky a zcela bez problémů. FIAT dělá výtečné diesly.Dobře jedou a spotřeba je výborná , servisní náklady nízké.

 10. Dobrý den,pane Žák

  Co by ste mě prosím doporučil. Mam peugeota 407combi r.2007 1,8 92 kw benzin. Menim praci a budu dojizdet 60km tam a 60km zpet. Je lepsi si ponechat benzin nebo je lepsi jit radsi do nafty? (Penize na jinou ojetinu male.cca 140 000kc) vazim si kazde rady. Dekuji Tomko

  • Peugeota si ponechat, namontovat LPG. Provozni naklady budou nizsi nez u nafty, benzinaky PSA snasi prestavbu dobre.

 11. Nevím proč stále slyším o problémech motoru BMR 2.0 TDI-PD 16V 125 kW. Mám najeto s passatem 275tis. a teď pojedu čistit DPF, jinak motor běží jak hodinky a servis pouze běžná údržba. Pořád si myslím, že je to tak, jak se k autu kdo chová. Pokud je řidič prase a chová se k autu podle toho, tak mu nevydrží ani benzinový 6-ti válec. Jinak toto je moje poslední naftové auto, příště určitě nějaký zajímavý 6V benzín, takže co se týče nákladovosti benzinu naprosto souhlasím s redaktorem.

 12. S tím nesouhlasím,starší jednotky 1.9tdi s rot.čerpadlem přežije,všechny auta made in France(nejen ty) a pak když tomu dáte základní servis,tak není co řešit.Díly na ten motor jsou dostupné,vlastně směšné v porovnání s novýmy vozy, i když je to benzín, fakt že nový 2.0TDI od VW je něco jinýho

 13. No provozuji dva naftaky megany od renaultu 1,5dci (144000km)bez dvouhmoty a dpf rok 2010 a druhy rok 2012(188000) dvouhmota a filtr. Nechci benzin kvuli jejich vykonum. Manzelka najezdi 25000 – 30000 za rok se spotrebou 5l coz je cca 40000 za naftu. 2x do roka olej s filtrem origo dily cca 2 x 1300. takze sem 45000kc s benzinem sem na 60000kc plus olej 2x do roka. takze u ni jasna volba. druhej 1,9 dci spotreba 5,7 mensi najezd. ale tam me strasi spis dvouhmota nez dpf. poprve udelam regeneraci a pak uz se vymeni a 40000 urcite stat nebude. Je to o tom co clovek chce. zivit nejaky přeturbeny mikro motor nebo nejaky velky benzin se mi nechce. protoze ty ojetiny po 150000 km se zacnou srat vsechny. Kazdopadne v budoucnu uz budu asi resit neco jineho protoze diky eko blbum z EU(emise aut jsou prd ve srovnanim se starejma nakladakama, cinou, rumunskem atd) si normalni smrtelnik uz dieslove auto dovolit nebude moct.

  • A prča začne, až i benzíny dostanou DPF… protože momentálně jsou na tom o dva řády hůře než diesely, které DPF už mají 10 let.

  • Jak jste přišel na to, že benzin po 150k se začne srát?? Japonci udělaj 300k vetšinou bez poruch, ale dost záleží na šoférovi. Podivejte se na nového benzínového Civica (10.generace), motor 1,5 s turbem a rozvodovým řetězem, výkon přes 200 koní, lehký auto, spotřeba do 6 litrů pri normálním stylu. Prý je dynamictější než atmo 2,4 v Accord, ale s ním umim jezdit za 7 litru a nejsem brzda. Sice se musí motor trochu točit, ale kam se hrabou ty diesle.

 14. Mám Peugeot 307 1,6 HDI 66kw ta ten filtr nemá.190000km a bez problémů.Tankuji jen Vervu a ještě tam trošku aditiv dávám a motor šlape jako hodiny.Pravidelná výměna oleje je samozřejmá:)

 15. Zdravím také se přidám a zastanu motorů tdi at rotačky či pd,zimní starty neskutečné,spotřeba super,neuvěřitelná pružnost a kultivovanost chodu,náklady na provoz motoru minimální,životnost pomalu neomezená,osobně znám auta s rotačkou či pd co maj přes půlmilionu,jezdí a jsou spolehlivá,neberou olej,vodu a jen bežná údržba ojej Max.po 15 tis.se všemy filtry a rozvody po určených km.Naopak běžné jtd,hdi,dci,cdti maj problémy se vstřiky už kolem 150 tis.km,chod motoru děs a pružnost až ve vyších otáčkách,vyší spotřeba a některé jmenované se na rozdíl od starých tdi nedokáží v koloně rozjet na volnoběh.A moderní benzinové motory tsi,tsfi,sfi to je časovaná bomba,vše vyhnané nadoraz,velká spotřeba oleje,náchylnost na kvalitu benzínu a chatrné řetězové rozvody.Takže si budu držet své staré tdi dokud to v Bruselu nezakáží a pak asi jedině kůn.

 16. Zapomeňte na TDi,Japonce, Renaulty,atd.Pokud chcete spolehlivý a nesmrtelný motor tak např.od Fiatu Commonrail 1,9 JTD 85kw plní euro3 žádný filtr pevných částic /DPF/,spotřeba 5l/100km,nebo 1,9JTD 110 kW ,plní euro 4 ,první motory neměly DPF,

  nebo od Fordu 2,0 TDCi 103kw -prvni neměly DPF,plní euro4 -pouze tento motor ,je nesmrtelný -supr spotřeba 5l/100km- /motor od Peugeota/

  nebo Peugeot 2,0HDi 100 kW , první neměly DPF.

  Pokud jezdíte na krátké vzdálenosti např. cca 15km ,nekupujete si v žádném případě naftové auta ,ucpe se vám DPF filtr,budete s tím mít velké problémy,jediné benzín si kupte.
  Auta bez DPF filtru jsou bezproblémové ,při běžné údržbě a výměně oleje max.15000km,při jízdě na kratší vzdálenosti max.po 10000 km a přidávání aditiv do nafty např.VIF ,jsou nesmrtelné.Vlastní zkušenost. Znám auta co mají najeto 600000 km šlapou jako hodinky.
  Hlavně si nekupujete naftové auta s motorama co se dávají do sekaček.Nejede to ,málo vydrží,velká spotřeba, atd.

  Moje rada auta s DPF filtrem jenom při jízdě na delší vzdálenosti , při ježdění na kratší vzalenosti nebo po městě si kupte benzín

  Dnešní všechna nová auta mají všechny DPF.
  Auta bez DPF se necháji sehnat okolo roku 2006.S nima se nechá jezdit na kratší vzdálenosti bez problému.Jsou o hodně živější než s filtrem pevných částic/ DPF/a se super spotřebou.
  Mám najeto s různýma značka aut přes 2,5milionu km, takže nějaké zkušenost i mám.

  • Ten Ford 2,0TDCi Euro4 je myslím původně HDi, motor Euro3 konstrukce Ford nebrat. DPF od PSA stojí “pár korun”, to je horší petelice dvouhmotový setrvačník. Ten od PSA stojí o 50% více než u mercedesu.

 17. Mám T4 1,9TD. Jezdil u několika firem. Já ho vlastím 5 let. Celkem najeto 800tis. km a je to bez problému. Jen sákne olej…:-( Tak dokud nás STK nerozdělí. Dnešní diesel (zánovní) bych si asi nepořídil.

  • Tak si hlavně jako nástupce nekupujte T5(T6), jejich německá konkurence se zvláště s posledním modelem Vito pochlapila.

 18. Vystřídal jsem ve svém životě 7 ojetých aut a 5 z toho bylo naftových a tak hororové jak se zde píše to s žádným nebylo.

 19. Já se svým starým 1.9 tdi 81kw+25kw,v porovnání s novýma kurvitkama,typu jtd,tdci,atd,dám na prdel v běžném provozu vždycky,a to mám starý motor,ale bezkonkurenční,(samo záleží na řidiči,jestli to umí)co se týká spotřeby,a spolehlivosti,kde se hrabe ford,fiat,renault

 20. Mám Golfa IV, 1,9 TDI 66 kW a nemůžu si stěžovat. Lehká koroze. Děsí mě, až budu muset koupit něco jiného.

  • ,mam starý Passat variant(kombi) B4 1.9 tdi , nalítáno cca 280000 km ,pravidelná výměna oleje a rozvodů a spotřeba: město 5-5,2 l, dálka 3,8 – 4,1 l nesmrtelný

 21. Auto je dnes spotřební věc ( převážně ). Koupit, ojezdit a prodat. a za další 3-4 roky znovu a znovu. Stejně jako lednici, kávovar, tv, …………… Existují vozy které se vyplatí nechat. Ale pouze pro svojí radost a na zábavu. Na běžné ježdění jsou tu produkční vozy. Dilema benzín vs. diesel je tu od doby kdy se auta s těmito motory začali produkovat v masovém měřítku. Je na každém z nás, aby svá kritéria zhodnotil a rozhodl se sám. A žádné testy a recenze nikomu nezabrání, aby si koupil své vysněné auto

 22. Já jsem si koupil octavii1,4 TSI 110 KW.Zatím jsem spokojen,ikdyž mám nalítano pouze 14000, akcelerace super a spotřeba 6 litrů motor není slyšet.Jsem i rád protože od roku 2018 nařídila zasraná unie DPF i u benzínu.Jinak znám spousta lidí co má TDI a nikdo stím problém nemá.A věřte to co tady píšou v tom článku je jen polovina pravda.

  • Souhlas. V květnu jsem koupil taky octavii kombi -1,4 TSI 110 KW. Najeto 10.000 km. A přesně jak píšete – akcelerace super a spotřeba 6l, tichý motor. Olej budu měnit po 15 tisících, nikoliv po 30ti – viz servisní knížka. Nájezd zatím malý, tzn. žádná porucha. Zatím naprostá spokojenost.

 23. Dobrý den,pár základních věcí: ojeté auto z D,B,NL atd nema za 5 let 100tis km,ale 250-300tis km,olej se nemění podle toho co pise PC,ale po 10-12tis km,do sracek ktere jsou na našich pumpach je nutne přidávat aditivum,s dieselem je potreba jezdit tak, aby se vše hybalo,zahralo a regenerovalo jak ma…ti co s temito auty jezdi každý den 10km do práce a zpět a vecer v hospodě vykládají jak jim to jede za 4.7L a meni olej za dva roky/20tis km,a navic veri ze jejich vysněné auto má 100tis km,si bohuzel musi pripravit sem tam neco na egr,dpf,vstriky atd…..nebo si koupit benzin!

  • 535d, 3.0/R6, 210 kW, 580 Nm. Ročně cca 30 – 35 tkm, investice do motorové soustavy minimální, za 8 let repas jednoho z turbodmychadel, jinak jen olej. Na naftovýho blba se mi s tím nejezdí špatně :).

   BMW zdraví Audi ;).

 24. Uz jenom Turbo za 30 tycek je Lol jenom olej a po 7 letech a najetých 200000 jenom ramena ze smích nad kouřícími naftaky

 25. Tento článek je snůžkou nesmyslů a zavádějících nepravdivých žvástů. Autor by byl rád za odborníka, ale vědomosti pochytil zřejmě v hospodě u piva. A to ve začně podroušeném stavu. Je to nesmysl, který naprosto dezorientuje čtenáře a zájemce o koupi ojetiny. Podle závěru, který si udělá soudný člověk, je nejlepší jezdit hromadkou nebo na kole. To je vlastně rada pana spisovatel. Je smutné, že takovýto žvást někdo pustí do médií. Neví nic, ale má téma a tím splnil týdenní snažení. Závěrem musím dodat, že nevidím smysl jeho psaní. Čím vlastně přispěl spoluobčanům a jakou pomoc poskytl? Názor si udělejte sami. Odpovědi na koupi auta hledejte u známých a mechaniků se zkušenostmi. U lidí, kteří vědí o čem je řeč.

  • Stím mohu jen souhlasit,je vidět že autor bere informace od lidí,kteří jsou odpůrci nějakých značek.Každý at se přesvědčí sám a nečte ty nesmysli tady.

 26. Nikdy jsem naftové auto nechtěl ale potřeboval jsem rychle nahradit kus co už nemělo smysl tahat na technickou a byla po ruce jen Felda v naftě, přes negativní hodnocení všude možně mne za 5let mimo výměn oleje,gum, pár žárovek a rozvodů hned po koupi nestála naprosto nic. Nástupce měl být benzinový ale nakonec jsem vzal za vděk Oktávkou 1,9 SDI s nájezdem prý 300 000 a po komplet servisu, známý mechanik to okoukl a až se divil že to vše odpovídá. Tak už třetí rok máme tuhle rodinnou mulu co denně jezdí do práce, na nákupy, s károu pro dřevo a stavební materiál, njaký ten výlet a občas na nákup do německa. Investice mimo výměn oleje byla jen pístek na víko u kufru. Jelikož jezdím relativně krátké trasy a často s vlekem průměrná spotřeba je 5,5
  Až tohle auto odejde tak opravdu nevím co ho dokáže adekvátně nahradit.

 27. Autor tohoto članku zjevně nikdy nevlastnil žadný motor s dieselem, diesely jsou držaký jen se musí umět vybrat a taky se o něho dobře starat. O spotřebě ani nemluvě , 12l/100km s V6 benzínem , no to bych chtěl vidět toho vědce za volantem a ještě po městě ne? Ty motory co se týče HTP a takový 1.0 litrových TSI a 0,9 litru třivalce a takové , patří tak akorát do motorek ne do auta. Takove motory dle mého názoru nic nevydrží. Ze zkušenosti jsme v rodině měli VW GOLF 1.9 TDI , najeto 350 000km, pořád jede jak hodinky jako firemní, akorát karoserie už je na tom huř. Další GOLF diesel za 10 let jediný problém a to že vypověděl alternator , jinak bežná udržba. Starý Mercedes taky uměl dělat diesely, 2.2 s řetězem 160 000 km a drží a šlape jak hodinky, pouze běžná udržba. Pokud už benzín tak bych si koupil nějaký silný V6, ale to by tu musel být benzín za 12 korun , to pak jo.

 28. Rána letošní tuhé zimy to byl ekologický masakr. Studené kouřící nafty ……fuj. A všechny se známkou STK. Jsme národ Švejků.

 29. Mam rok a pul atmosféru 1.9D komurka ve vw polu, a musim říct ze to je opravdu drzak osobně jsem s nin najel 35tkm a to co tu ctu ve clanku je v něčem pravda menit olej je to hlavni vic jak deset max patnact uz je strop, servisní intervaly jsou 30fajn u nových, ale to je to je kurvitko, a opet lakadlo pro hloupeho kupce, mam v rodine dalsi atmosfery jak od Peugeot 1.9D tak sdi nejsou to buhvi jaci sprinteri ale ta jednoduchost mluvi za vse, dale obyc tdi v jedničkou octou nejlepe 66,a 81kw jsou ještě posledni drzaky ktere snad tehda vymysleli pro lidi výdrž a spolehlivost, a ne jen pro to aby se co 100tkm tocila ekonomika, dnešní svet je na tomto radoby bysnysu bouzel zalozen a ty kecy o ekologii je hantyrka aby stahli ty poslední auta s poctive vyrobenymi motory z ulic a co si budeme nalhávat ve vsem su prachy o nic vic nejde kdbyby jim slo o ekologii tak nejezdi ani ty silene trajekty tankery, vyletni lode..

 30. originální vozy na LPG zcela jiný motor s odolnějšími komponenty – ale pikaču. Většína “originálních” LPG je prostě normální dodatečná přestavba, provedená rovnou u dealera. Mitsubishi dokonce nabízí firemní přestavbu kterou lze dodatečně objednat pro již provozované auto – a fakt to neznamená že vymění motor za zcela jiný, přitom i u takovéto přestavby platí původní pětiletá záruka. Pří správném naladění, v případě nutnosti přímazávání ventilů, funguje i normální motor bez problémů.

 31. mam toyotu celicu gt4 z roku 90 2.0 obsah twin turbo a porad jede jako pilka vikon je kroutak taky investice temer 0 spotreba je kolem 10 litru v klidne jizde ale je to nesmrtelny vozitko

 32. Jajina
  Jako žena nevím o autech nic,už tři týdny visím na internetu,ruším škodovku Felicii combi 1,3 mám ji let ,neskutečná jezdí i dnes jako blesk,za ty roky běžné opravy,prkotiny.už neprojde technickou.Potřebuji něco koupit v benzínu,jezdím jen po okrese trckačky,chci něco s vyšším nastupováním,velký kufr,potřebuji na práci.Řeším Toyotu Corollu Verso,Ford S-Max,Citroen Picasso 4 Grand vše v benzínu.poradte prosím

 33. Moje zkušenost s dieselem: Citroen 1.9D, r. v.2002, najeto 265000. Spojka orig., výfuk měněn poslední díl, druhá baterie, 2 x rozvody, 1x kotouče přední, zadní brzdy orig., spotřeba 7l. Po cca 50000 destičky, občas nějaká žárovka. Všechny opravy doma. Měřeno na starosti s autem nevím že mám auto.
  Letadlo to není ale vždy jsem všude dojel. Za mne diesel: 1.

 34. Mám dvě auta, obě benzín V6 – 2,7 a 3,5l. Šepot květin, síla a spolehlivost. S jedním jezdím za 7,4 průměrně na 100 km, s tím druhým – dvoutunovým SUV za 10l. V zimě o litr víc u obou. Nikdy bych nešel do dieselu. Proč?

 35. Není motor jako motor a při výběru ojetiny je třeba používat mozek…tak třeba jedna zásadní věc…je to jen obyčejná fyzika základní školy. Naftový motor má zhruba stejný počet hybných částí jako benzínový, jen téměř o jednu třetinu méně otáček za minutu, což logicky znamená že i o více než dvě třetiny vyšší životnost….nafta je o téměř korunu levnější a spotřeba dieselu je téměř o jednu třetinu nižší, výkon a točivý moment o téměř jednu třetinu vyšší…že by měla nafta vyšší servisní náklady jsou jen kecy závistivců, kteří ještě nepochopili, že plyn a benzín patří do zapalovače…takže suma sumárum, nízké provozní náklady, slušná spotřeba a dynamika=1,9 Tdi 66nebo 81kW případně i PD 1,9tDI 74,86,94,110,118 kW…ano, PD čka jsou háklivější na kvalitu nafty, ale i kdybych měnil jednou za 5 let vstřiky, pořád to vyjdena provoz levněji než jakýkoliv benzín.

 36. mam 1.8 turbo 300 000 najeto jezdi bez problemů a na dalku se dai jit i pod šest litrů ,svezení o jakym si muze nafta nechat jenom zdát ,ta je dobrá do nakladaku a do bagrů 🙂

 37. Mám dilema chtěl bych koupit vw tiguan zvolit tdi nebo tsi? Nejedu ročně do 20 tisíc. Většinou kratší trasy mezi město…

  • tdi ? k čemu…dyt ten motor nebude mít čas pořádně ohřát olej a brzo se pěkně zanese,pokud nebude pravidelně jezdit dálky….K čemu naftu ? kvuli vyššímu kroutícímu momentu nebo abyste ušetřil 2l/100km – tzn.60kč na 100km?

 38. Ojetého nafťáka bych raději nepořizoval z mé vlastní a špatné zkušenosti, takovou chybu už neudělám. Přístě raději volit benzín. U nafťáků jsou opravy mnohem nákladnější. S článkem musím souhlasit. Každý máme nějakou zkušenost asi je to o štěstí na jaký vůz kdo narazí.

 39. Nevím co tady píšete za nesmysli o Dpf. Že když je vykuchaný filtr pevných částic tak je to strašně škodlivé. To je jedno jestli tam je nebo není. Například Honda CR-V 2.2 i-ctdi r.v 2005 je origiginál bez DPF a úplně stejný motor je v Hondě CR-V 2.2 i-ctdi r.v 2005 vyrobený pro Německo kde je origo Hondou dodělávaný DPF aby se mohly v té době auta v Německu prodávat a splňovali emise pro Německo. Tak když přeci vykuchám filtr pevných částic u německé Hondy, tak to nemůže být nějak extrémně škodlivé pro zdraví, když se v Česku jezdí s úplně na chlup stejným motorem origo bez DPF. Stejné je to i u Peugeot 407 2.0 Hdi. Vyráběli stejný motor s DPF a bez DPF. Jedno auto bude asi rakovinotvorný a z druhého jde asi kyslík z výfuku…..

 40. taky mi tenhle názor říkali v autobazaru, at raději pořídim benzínak, jelikož následné opravy jsou lvnější než u naftáka.. tak jsem si pořídil na jejich radu a jsem maximálně spokojen

 41. No fakt není potřeba diesel když najedu do 20 tis. Opravy diesela jsou drahé, a u starších aut bych kupoval v zimě. Aby bylo poznat jak to nastartuje. Když kouknu na nabídku aut třeba v tom největším autobazaru tak to samé co mají v dieselu mají i v benálu.

 42. Do nafťáka už bych nešel…těch problémů s opravama to už nechci zažít. Asi jsem měl prostě smůlu…V loni jsme z bazaru pořídil benzíňák a ještě jsem ho nechal předělat na lpg a jsem naprosto spokojen kdybych do toho šel dřív ušetřil bych spoust peněz a především nervů…

 43. Jezdím jen rekreačně a diesel bych fakt nechtěl, bych se nedoplatil na opravách.. zlatý HTP z bazaru, sice to nejede, ale na tu lítačku do krámu a na chatu mi to stačí..

 44. Nový kamna jsou jen kasička.
  Jedna návštěva servisu a jste na nákladech jak V8 benzín.

  Za mě LPG s mazáním.Mám ho ve dvou autech od Renaulta, kilometr levnější jak nafta
  jeden má 250t ale dle servisu se neví kolikrát.
  Druhý má 316t poctivých. Kat drží, tlaky ok a jako bonus to nehnije.
  Motory primitivní, jen ta dvouhmota šla na 260t, ale bonzla ji sáknoucí kapalina z ložiska spojky.

 45. Je tu kopec ,,odbornikov”, ktori tu taraju uplne hovadiny. Aj v clanku je kopec polopravd Pepa z depa.
  Mal som tri dizle a menil som olej podla ukazovatela 27500km a pod. Po 200.000km som presiel bez najmensich problemov cez STK. Vsetky auta najazdili dodnes 350.000-450.000km.Jazdny styl mam dost zavodnicky cize ziadne setrenie. Ludia setria na oleji a mnohi leju do aut sracky, ktore ani nie su Long life oleje. Myslia si, ze prestia vyrobcu. Vsetci moji znami maju vacsinou dizle a neriesia skorsie vymeny nicoho. Najazdy vsetci cez 250.000km.

 46. autor je hloupá a nevzdělaná hnida-nermehlo,co nemá ani ponětí o náhr,dílech.to nemá ani cenu se s ním o tom bavit-je to zkrátka vůl…..

 47. Lidi, ten článek se zaměřuje na koupi už ojetého auta v bazaru.. tzn tady opravdu je na zváženou kupovat ojeté TDi, jedině, že by měl člověk opravdu, ale OPRAVDU štěstí na dobrý kus. Z nějakého důvodu, to auto s nájezdem kolem 200-300 tk je v bazaru (často nutný servis, zatajená vada, či dodělávající součást – turbo, dvouhmota atd.) a štastlivec s vidinou nízké spotřeby koupí. Vidím to kolem sebe .. TDi mánie mohla / a měla skončit zároveň s klasickými motory s rotačním čerpadlem ať už TDi, nebo SDi. ty nové nafty už jsou prostě jiné s jiným účelem. Osobně můžu napsat, že jsem si prošel 1.9 TDi O1 66 kW… v součastnosti O2 TDi 77 kW a s touhle mě radost trochu přešla po návštěvách servisu, kde ta novější je opravdu už nákladnější na údržbu..ale je fakt, že každé auto starší 8,10 let prostě servis mít bude ať už benzín, nebo nafta.. ale prostě u té nafty je těch věcí, co se můžou podělat a taky podělají.. daleko víc. Se současnou dobou kdy šlapou všichni na diesely, bych si nové auto na naftu nekoupil – kde je celkově složitější, DPF rozebírat nebudu…, a aby člověk ušetřil na té naftě oproti benzínu, musí opravdu lítat 30-40 tis za rok.. jinak to nemá snad cenu, navíc ty benzíny už konečně umí jezdit i se slušnými 6..6,5 l na sto. Nemyslím si, že by článěk měl vyloženě působit jako bible – návod, či přijmutí názorů autora jako “svatého grálu”.. spíš by měl mít za úkol co vlastně splnil.. vyvolat debatu a přidat třeba názory a hlavně to nejdůležitější – zamyšlení se. Vlastnosti TDi motoru mám rád,..moc rád s ním jezdím, ale je pravda, že TDi božská mánie kolem nás prostě je a tou se ovlivňuje vše. Ti co se tu urážejí, nadávají si.. ti sem snad ani nepatří.

PŘIDAT KOMENTÁŘ: