Nové Audi A8: budoucnost luxusní třídy

Nové Audi A8 představuje budoucnost luxusní třídy. Čtvrtá generace vlajkové lodi je opět ztělesněním náskoku díky technice – novým designérským stylem, inovativním konceptem dotykového ovládání a důslednou elektrifikací pohonu. Kromě toho bylo Audi A8 vyvinuto, jako první sériově vyráběný automobil na světě, pro jízdu s vysokou mírou automatizace. Od roku 2018 bude Audi postupně uvádět do sériové výroby autonomní jízdní funkce, například pro automatické zaparkování vozidla do volné mezery nebo garáže a pro automatickou jízdu v dopravní koloně.

 

Stylový: vnější design

Audi A8 přichází s novým stylem a pro celou značku představuje vstup do nové éry designu. Svou přídí s širokou, vzpřímenou maskou chladiče Singleframe a svalnatým tělesem karoserie s ladnými tvary symbolizuje sportovní eleganci, vysokou kvalitu a progresivní charakter. Nové Audi A8 naplňuje vysoká očekávání, která značka Audi vyvolala stylistickou studií Audi prologue. Luxusní limuzína je nepřehlédnutelná, ať se jedná o normální verzi s vnější délkou 5,17 metru, nebo A8 L s rozvorem prodlouženým o 13 centimetrů.

 

Značka Audi je na celém světě proslulá sportovním charakterem, lehkou konstrukcí a trvalým pohonem všech kol quattro. Tyto hodnoty se věrně zrcadlí v designu nového modelu A8. Vyvážené proporce zdůrazňují ve stejné míře všechna čtyři kola. Svaly, pnoucí se nad podběhy, vizualizují pohon všech kol quattro. Při pohledu z profilu vytváří napětí vzpřímená příď v kombinaci s mírně skloněnou zádí. Vlajková loď dává svůj charakter najevo ve dne i v noci. Na tom mají svůj podíl jak výrazné světlomety HD Matrix LED s laserovými světlomety Audi, tak i kombinace světelného pásu LED a zadních světlometů, vybavených technikou OLED. Vůz se s řidičem vítá a loučí prostřednictvím jedinečných světelných animací.

 

Luxusní salonek: interiér

Prostor pro maximální volnost pohybu je zásadním atributem nového pojetí luxusu. A8 se proto vyrovná velkorysému salonku. V porovnání s předchůdcem jsou obě karosářské verze výrazně delší. Nabídka prvků výbavy a materiálů je velmi široká. Každý detail – od perforace na čalounění sedadel až po elektricky ovládané kryty výdechů ventilační soustavy – dokládá nejvyšší úroveň manufakturní výroby.

 

Nejexkluzivnější místo v nové vlajkové lodi Audi je vzadu vpravo – na relaxačním sedadle v modelu A8 L, dodávaném na přání, s mnoha různými možnostmi nastavování polohy a opěrkou pro nohy. Na tomto sedadle si může cestující nechat v několika stupních zahřívat a masírovat chodidla opřená o zadní stěnu sedadla spolujezdce. Zážitek završují nové komfortní opěrky hlavy. Cestující na sedadlech vzadu mohou prostřednictvím vlastní ovládací jednotky navíc ovládat mnoho funkcí, mezi něž patří dekorační osvětlení, nové bodové svítilny HD Matrix a masážní funkce sedadel, a také vést soukromé telefonní hovory. Zařízení Rear Seat Remote s displejem OLED má velikost chytrého telefonu a je vyjímatelné ze středové loketní opěrky.

 

Cit v prstech: ovládání

Interiér luxusní limuzíny má záměrně minimalistický design. Uspořádání interiéru je přehledné se striktním důrazem na horizontální linie a plochy. Audi přenáší své vysoké ambice v oblasti kvality do digitální éry pomocí radikálně nového ovládacího konceptu, který postrádá známé otočné tlačítko a touchpad předchůdce. Přístrojová deska nemá téměř žádná tlačítka a spínače. Jejím ústředním prvkem je 10,1“ dotykový displej, který před spuštěním téměř neviditelně splývá s leskle černým rámečkem díky designu ve stylu „černého panelu“.

 

Uživatelská plocha se objeví, jakmile se otevřou dveře. Řidič ovládá informační a zábavní systém dotyky prstů na velkém displeji. Prostřednictvím druhého dotykového displeje na konzole středového tunelu má přístup ke klimatizaci a komfortním funkcím, včetně možnosti zadávání textu. Aktivuje-li řidič na horním nebo spodním displeji vybranou funkci, slyší a cítí kliknutí jako potvrzení výběru. Ovládací tlačítka se vzhledem skleněné povrchové úpravy reagují stejným způsobem. Díky kombinaci akustické a haptické zpětné vazby i používání běžných dotykových gest, jako jsou například stírací pohyby, lze nový systém MMI touch response ovládat mimořádně bezpečně, intuitivně a rychle.

 

A8 zastane kromě toho také roli inteligentního partnera pro rozhovor. Řidič může mnoho funkcí v automobilu aktivovat novým hlasovým ovládáním, které rozpoznává hovorovou řeč. Informace o cílech a médiích jsou buď k dispozici v systémech vozidla, nebo jsou stahovány rychlým připojením LTE z cloudu. Široká nabídka programu Audi connect zahrnuje také inovativní služby „car-to-x“ s informacemi o dopravních značkách a nebezpečích, které využívají kolektivní inteligenci flotily vozidel Audi.

 

Další novinku nabízí rozsáhle optimalizovaný navigační systém, který se sám učí, a to na základě dosud projížděných tras. Řidič tak dostává inteligentní návrhy při vyhledávání. Mapa navíc zahrnuje velmi detailní modely evropských velkoměst ve formátu 3D.

 

Jako ovládací centrála pro všechny uvedené funkce slouží nový vývojový stupeň modulární platformy informačních a zábavních systémů MIB 2+, která zahrnuje nejnovější procesor K1 společnosti NVIDIA, kooperačního partnera značky Audi. Druhý čip K1 vytváří grafická zobrazení na digitálním panelu přístrojů Audi virtual cockpit v rozlišení Full HD 1920 x 720 pixelů.

 

O nové zážitky z poslechu se postará audiosystém Bang & Olufsen Advanced Sound System, která poprvé poskytuje fascinující zvuk ve formátu 3D s prostorovou dimenzí výšky také pro cestující na sedadlech vzadu. Hudba je reprodukována přesně tak, jak byla v koncertním sále zaznamenána. Základem je algoritmus, který společnost Audi vyvinula ve spolupráci s Fraunhoferovým institutem. Nové úrovně – jak z hlediska ovládání, tak i kvalitou zvuku a spojení – dosahuje také telefonování v A8 díky systému Audi phone box s funkcí Voice over LTE.

 

Světová premiéra: Audi A8 jezdí autonomně

Jako první sériově vyráběný automobil na světě bylo nové Audi A8 vyvinuto speciálně pro jízdu s vysokou mírou automatizace. Funkce autonomní jízdy v dopravní koloně (Audi AI traffic jam pilot) zajistí řízení v popojíždějící dopravě při rychlosti jízdy až 60 km/h na dálnicích a hlavních tazích se stavebně oddělenými protisměrnými jízdními pruhy. Systém se aktivuje tlačítkem AI na středové konzole.

 

Funkce autonomní jízdy v dopravní koloně Audi AI zajišťuje rozjezd vozidla, zrychlení, řízení a brzdění. Řidič již nemusí vozidlo nepřetržitě hlídat. Může na dlouhou dobu pustit volant a v závislosti na platné legislativě příslušného státu se může věnovat činnosti, která je podporována vozidlem, například sledování televize. Jakmile se systém dostane na hranice svých možností, vyzve řidiče, aby opět převzal řízení vozidla.

 

Z technického hlediska je funkce autonomní jízdy v dopravní koloně revolucí. Centrální řídicí jednotka pro asistenční systémy (zFAS) poprvé během autonomní jízdy nepřetržitě vypočítává obraz okolí z fúze dat získávaných od senzorů. Kromě radarových senzorů, přední kamery a ultrazvukových senzorů používá Audi za tím účelem, jako první výrobce automobilů vůbec, také laserový skener. Uvedení funkce autonomní jízdy v dopravní koloně (Audi AI traffic jam pilot) na trh vyžaduje kromě jasných legislativních rámcových podmínek také specifické aplikace a testy systému, vyžadované příslušnými státy. I u vysoce automatizované jízdy přitom musí být splněny nejvyšší nároky značky Audi na kvalitu. Kromě toho musí být v globálním měřítku zohledněny různé homologační postupy a příslušné lhůty. Z těchto důvodů bude Audi AI traffic jam pilot v novém modelu A8 uváděn do sériové výroby postupně.

 

Další funkce Audi AI remote parking pilot a Audi AI remote garage pilot autonomně ovládají A8 pod dohledem řidiče při parkování do mezery, resp. garáže, i při vyjetí z parkovacího místa, resp. garáže. Řidič přitom nemusí sedět uvnitř vozu. Příslušný systém spustí svým chytrým telefonem pomocí nové aplikace myAudi App. Pro sledování parkovacího manévru drží trvale stisknuté tlačítko Audi AI a na displeji sleduje v reálném čase obraz okolí vozidla z jeho kamer. Po ukončení parkovacího manévru zařadí systém automaticky převodovku tiptronic do režimu P a vypne motor a zapalování.

 

Zcela nová úroveň: podvozek

Podvozek posouvá hranice jízdní dynamiky v rámci platných fyzikálních zákonů díky celé řadě inovací. Jednou z nich je dynamické řízení všech kol, které kombinuje bezprostřední, sportovní řízení s neotřesitelnou stabilitou. Převod řízení na přední nápravě se mění v závislosti na rychlosti jízdy, zadní kola se natáčejí v závislosti na rychlosti jízdy o několik stupňů ve stejném nebo opačném směru. Ještě dynamičtější a preciznější jsou jízdní vlastnosti se sportovním diferenciálem, který aktivně rozděluje hnací sílu mezi zadní kola a tímto způsobem doplňuje trvalý pohon všech kol quattro, jenž patří k sériové výbavě nového modelu A8.

 

U druhé nové technologie, aktivního podvozku Audi AI, se jedná o systém zcela aktivního odpružení. V závislosti na přání řidiče a jízdní situaci umožňují elektrické akční členy u každého kola individuálně regulovat jeho pohyb nahoru nebo dolů. Díky této variabilitě lze jízdní vlastnosti nastavit v širokém rozsahu – od měkkého odpružení klasické luxusní limuzíny až po dynamiku sportovního vozu. V kombinaci se systémem pre sense 360° se automobil bleskurychle zvýší, pokud hrozí boční kolize, čímž minimalizuje možné následky nehody pro cestující. Velmi inovativní systém podvozku odebírá potřebnou energii z elektrické sítě s napětím 48 V. Audi ji poprvé používá jako hlavní elektrickou síť u všech variant modelové řady A8. Inovativní koncept podvozku tak zajišťuje ve spolupráci se vzduchovým odpružením, které bylo pro A8 zdokonaleno, zcela nové zážitky z jízdy.

 

Částečně hybridní systém a e-tron: poháněcí ústrojí

Nové Audi A8 bude na český trh uvedeno se dvěma výrazně modernizovanými motory V6, přeplňovanými turbodmychadlem. Vznětová jednotka 3.0 TDI poskytuje nejvyšší výkon 210 kW (286 k), zážehový motor 3.0 TFSI je vyladěn na 250 kW (340 k). Později budou následovat dva osmiválce – 4.0 TDI o výkonu 320 kW (435 k) a 4.0 TFSI o výkonu 338 kW (460 k). Exkluzivním vrcholným motorem bude W12 se zdvihovým objemem 6,0 litru. (Prodej těchto vozidel nebyl dosud zahájen. Nejsou homologována k provozu na veřejných komunikacích, a nepodléhají proto směrnici 1999/94/ES.)

 

Všech pět agregátů spolupracuje s řemenem poháněným generátorem BAS (Belt Alternator Starter) s funkcí spouštěče, který je srdcem 48V elektrické sítě. Tato technika částečně hybridního pohonu (MHEV – mild hybrid electric vehicle) umožňuje setrvačnou jízdu s vypnutým motorem včetně komfortního opětovného spuštění motoru. Navíc disponuje rozšířenou funkcí start-stop a vysokým rekuperačním výkonem až 12 kW. Tato opatření přispívají k dalšímu snížení spotřeby paliva již beztak hospodárných agregátů. V reálném provozu může úspora činit až 0,7 litru na 100 kilometrů.

 

Později bude následovat A8 L e-tron quattro (Prodej tohoto vozidla nebyl dosud zahájen. Není homologováno k provozu na veřejných komunikacích, a nepodléhá proto směrnici 1999/94/ES.) s výkonným hybridním systémem a možností vnějšího nabíjení. Hybridní soustava se zážehovým motorem 3.0 TFSI a výkonným elektromotorem poskytne celkový nejvyšší výkon 330 kW (449 k) a točivý moment 700 N.m. Lithium-iontové akumulátory pojmou elektrickou energii pro cca 50 kilometrů jízdy s elektrickým pohonem. Na přání lze akumulátory nabíjet bezkabelově systémem Audi Wireless Charging o výkonu 3,6 kW. Elektrická energie je přitom indukčně přenášena mezi deskou v podlaze domácí garáže a přijímací cívkou v automobilu.

 

Nové modely Audi A8 a A8 L, vyráběné v závodě Neckarsulm, budou uvedeny na český trh na sklonku podzimu 2017. Vstupní ceny pro český trh ještě nebyly stanoveny, budou zveřejněny se zahájením předprodeje v závěru léta.


Fakta

 

Nové Audi A8

 

Shape, Shift, Sense, Space – tyto čtyři pojmy vyjadřují v hrubých obrysech všechny vlastnosti nového modelu Audi A8. Shape zahrnuje estetické kvality, které zákazník vnímá svými smysly – vnější i vnitřní design, osvětlení, barvy, materiály a tradiční řemeslné umění, jímž jsou zpracovány. Shift popisuje novou úroveň, na níž se Audi A8 pohybuje. Míněny jsou tím motory, převodné ústrojí, podvozek a funkce pod hlavičkou Audi AI – funkce automatizované jízdy v dopravní koloně a automatizovaného zaparkování vozidla s dálkovým ovládáním na volné parkovací místo, resp. do garáže.

 

Sense symbolizuje síťové propojení. Tento pojem se vztahuje ke konceptu ovládání a zobrazování MMI touch response včetně hlasového ovládání a k elektronické inteligenci od senzorů přes řídicí jednotky až po asistenční systémy. Dalším hlavními tématy jsou informační a zábavní systémy, Audi connect key a individualizace. A nakonec Space naznačuje prostor – rozměrový koncept exteriéru a interiéru, jakož i četná komfortní řešení v oblastech kvality vzduchu, sedadel, zvuku a telefonování.

 

 

Shape

 • VNĚJŠÍ DESIGN: Premiéra nového designérského stylu Audi, svalnaté těleso karoserie s ladnými tvary, vzpřímená, velmi široká maska chladiče Singleframe jako výraz společenského postavení a prestiže
 • Důraz na pohon quattro prostřednictvím „silných svalů“ nad koly
 • Mírně skloněná zadní partie s širokým pásem světlometů
 • Dvanáct barev karoserie, z toho tři nové laky v nabídce značky Audi
 • OSVĚTLENÍ: Na přání nový vývojový stupeň progresivních světlometů HD Matrix LED, laserové světlomety Audi, zadní světlomety OLED s homogenním světlem
 • Dynamické světelné inscenace předních a zadních světlometů při odemknutí a zamknutí vozidla, světelný scénář v interiéru a krátká melodie při spuštění motoru
 • VNITŘNÍ DESIGN: Přehledné tvarové řešení, estetika založená na minimalismu, fúze uspořádání interiéru a konceptu ovládání
 • Velké dvoudílné panoramatické skleněné střešní okno zaplavuje interiér modelu A8 L příjemným světlem
 • Harmonické uspořádání ploch: vizuálně dokonale integrovaný 10,1“ displej, omezení na několik tlačítek, elektricky ovládané kryty výdechů ventilační soustavy
 • Dekorační osvětlení, osvětlení kontur v opěradlech sedadel, bodové svítilny Matrix LED
 • Široký výběr autentických, přírodních materiálů a progresivních barev, velmi pečlivé řemeslné zpracování; nové kvality kůže pro komfortní opěrky hlavy; Audi design selection jako vrcholná výbava

 

Shift

 • POHÁNĚCÍ ÚSTROJÍ: Dva motory V6, přeplňované turbodmychadlem (v době zahájení prodeje): 3.0 TDI a 3.0 TFSI s výkonem 210 kW (286 k), resp. 250 kW (340 k)
 • Dva motory V8, přeplňované turbodmychadlem (po zahájení prodeje): 4.0 TDI o výkonu 320 kW (435 k) a 4.0 TFSI o výkonu 338 kW (460 k); W12 s výkonem 430 kW (585 k) jako vrcholný motor
 • Všechny agregáty s hlavní elektrickou sítí 48 V a částečně hybridní soustavou na základě řemenem poháněného generátoru BAS (Belt Alternator Starter) s funkcí spouštěče a A8 L e-tron quattro umožňují setrvačnou jízdu s vypnutým motorem, rozšířená funkčnost systému start-stop a vysoký rekuperační výkon; asistent pro hospodárnou jízdu podporuje řidiče ve snaze o snižování spotřeby paliva
 • Všechny motory s výjimkou jednotky 3.0 TFSI jsou vybaveny aktivními ložisky motoru pro pohlcování vibrací; 4.0 TFSI, 3.0 TFSI e-tron a W12 navíc s aktivním systémem snižování hluku ANC (Active Noise Cancellation)
 • Po uvedení na trh nabídku rozšíří A8 L e-tron quattro s výkonem hybridní soustavy 330 kW (449 k) a dojezdem cca 50 kilometrů na elektrický pohon, indukčním nabíjením o výkonu 3,6 kW prostřednictvím systému AWC (Audi Wireless Charging) v sériové výbavě vozidla, na přání nabíjecí stanice
 • Všechny motory jsou vybaveny druhou generací osmistupňové převodovky tiptronic s přepracovaným průběhem řazení při opětovném připojení motoru z volnoběhu a trvalým pohonem všech kol quattro
 • PODVOZEK: Přední a zadní náprava s velmi precizní pětiprvkovou konstrukcí
 • Na přání dynamické řízení všech kol
 • Na přání sportovní diferenciál pro ještě dynamičtější jízdní vlastnosti
 • Vzduchové odpružení adaptive air suspension s hydraulicky ovládanými tlumiči v sériové výbavě, nastavitelné čtyři úrovně světlé výšky
 • Zcela aktivně řízený aktivní podvozek Audi AI jako výbava na přání; působí individuálně na každé kolo a umožňuje extrémě velký rozsah nastavení mezi komfortní a sportovní jízdou; optimalizuje pasivní bezpečnost zvýšením karoserie při bočním nárazu ve spojení se systémem pre sense 360°
 • Zdokonalená elektronická podvozková platforma EFP (Elektronische Fahrwerkplattform) pro centrální zpracování dat a výpočet provozního stavu vozidla
 • AUDI AI: Sloučení inovativní techniky pod hlavičkou Audi AI. Funkce autonomní jízdy v dopravní koloně (Audi AI traffic jam pilot) jako první řešení na světě pro řízení vozidla s vysokou mírou automatizace v popojíždějící dopravě při rychlosti jízdy až 60 km/h na dálnicích a hlavních tazích se stavebně oddělenými protisměrnými jízdními pruhy; navíc funkce Audi AI remote parking pilot a Audi AI remote garage pilot pro autonomní zaparkování vozidla s dálkovým ovládáním do mezery, resp. garáže

 

 

Sense

 • SÍŤOVÉ PROPOJENÍ: Sledování okolí vozidla v rozsahu 360° kombinací senzorů, kamer a poprvé v automobilové konstrukci použitého laserového skeneru
 • Nepřetržitá fúze dat v centrální řídicí jednotce asistenčních systémů (zFAS)
 • 41 asistenčních systémů stanovuje nová měřítka v segmentu, včetně nového asistenta pro průjezd křižovatkou, který rozpoznává vozidla, přijíždějící ze stran, prostřednictvím radarových senzorů středního dosahu, asistenta pro manévrování a upozorňování na obrubník
 • Modulární platforma informačních a zábavních systémů MIB 2+, jednotka NVIDIA K1 se čtyřjádrovým hlavním procesorem a grafickým procesorem se 192 jádry; 50krát vyšší rychlost než u první generace MIB
 • Nejmodernější nabídka Audi connect, mimo jiné služby „car-to-x“ s informacemi o dopravních značkách a nebezpečích; navíc myAudi App jako hlavní brána pro přístup ke službám Audi
 • Audi connect key pro až pět uživatelů, přístupové oprávnění prostřednictvím chytrého telefonu Android (komunikace NFC)
 • Individualizace pro cca 400 funkcí prostřednictvím šesti uživatelských profilů a jednoho profilu pro hosta
 • Nový KONCEPT OVLÁDÁNÍ A ZOBRAZOVÁNÍ MMI touch response: dva dotykové displeje, jedna lišta spínačů (na přání) a modul tlačítek osvětlení s haptickou a akustickou zpětnou vazbou, inteligentní zadávání ručně psaných znaků s rozpoznáváním celých slov a víceprstových gest
 • Hlasové ovládání hovorovou řečí s inteligentní kombinací informací pro vyhledávání z paměti vozidla a cloudu; dialogový manažer se schopností samoučení umožňuje vzájemně navazující hlasové dialogy
 • Zásadní funkce lze ovládat na volantu
 • Nový digitální panel přístrojů Audi virtual cockpit s rozlišením Full HD (1920 x 720 pixelů)
 • Na přání průhledový displej
 • Navigační systém s funkcí samoučení na základě sledování preferencí řidiče; velmi inteligentní plánování tras, detailní modely měst ve formátu 3D, čtyři aktualizace mapových podkladů za rok

 

 

Space

 • KAROSERIE:

Délka: 5172 milimetrů (A8) (+37 milimetrů v porovnání s předchůdcem)

5302 milimetrů (A8 L) (+37 milimetrů v porovnání s předchůdcem)

Šířka: 1945 milimetrů (A8 a A8 L) (-4 milimetry v porovnání s předchůdcem)

Výška: 1473 (A8) (+13 milimetrů v porovnání s předchůdcem)

1488 (A8 L) (+17 milimetrů v porovnání s předchůdcem)

Rozvor: 2998 (A8) (+6 milimetrů v porovnání s předchůdcem)

3128 (A8 L) (+6 milimetrů v porovnání s předchůdcem)

 • Audi Space Frame s inteligentní konstrukcí z různých materiálů, zadní stěna z uhlíkového kompozitu, výztuha mezi věžemi pro uložení tlumicích a pružicích jednotek z hořčíkové slitiny, skelet prostoru pro cestující z oceli tvářené za tepla včetně tvrzení a ostatní díly z hliníkové slitiny; v porovnání s předchůdcem až o 24 procent vyšší tuhost, nízká hladina hluku
 • KONCEPT INTERIÉRU: Velkorysý vnitřní prostor, delší interiér (+32 milimetrů), více prostoru pro hlavu a nohy, větší vstupní otvory v porovnání s předchůdcem
 • Luxusní komfort: elektricky ovládané kliky dveří, nová sedadla se zdokonalenou masážní funkcí a mimořádně měkkou kůží na komfortních opěrkách hlavy; na přání všestranně nastavitelné relaxační sedadlo v modelu A8 L včetně opěrky pro nohy s funkcemi vyhřívání a masáže
 • Loketní opěrky ve výplních dveří, středové loketní opěrky vpředu a vzadu, na přání vyhřívaný volant
 • Ovládací jednotka Rear Seat Remote pro ovládání mnoha funkcí včetně bodových svítilen Matrix LED
 • Prostorový zvuk ve formátu 3D poprvé k dispozici i pro cestující na sedadlech vzadu, nejvyšší kvalita telefonního spojení
 • Dva parfémy pro zvýšení kvality vzduchu, paket Air Quality s ionizátorem
 • Doplňkový senzor slunečního záření na panelu za zadními sedadly pro optimalizaci činnosti klimatizace při dopadu slunečního světla zezadu

Podrobný popis

 

Audi A8 – čtvrtá generace:

Začátek nové éry

 

Čtvrtá generace modelové řady Audi A8 byla od základu nově vyvinuta. Luxusní limuzína demonstruje náskok díky technice ve všech ohledech, ať se jedná o stylově vytříbený design, prvotřídní techniku podvozku, koncept dotykového ovládání nebo komfort nejvyšší úrovně. Jednou z vrcholných inovací je funkce autonomní jízdy v dopravní koloně (Audi AI traffic jam pilot), kterou nenabízí žádný jiný konkurent.

 

 

SHAPE

 

Nový styl Audi: vnější design

Design nového modelu A8 dokonale vyjadřuje základní hodnoty značky Audi – sportovního ducha, lehkou konstrukci a quattro. Je ztělesněním sportovní elegance, vysoké kvality a progresivního charakteru. Značka se čtyřmi kruhy vstupuje s novou vlajkovou lodí do nové éry designu.

 

Šestiúhelníková maska chladiče Singleframe dominuje vzpřímené přídi limuzíny. Velmi nízko uložená a do šířky protažená maska definuje všechny sousedící linie a plochy. Na masku chladiče Singleframe plynule navazují svými tvary světlomety. Zdroje světla pro denní svícení ve světlometech HD Matrix LED vizuálně navazují na nejvyšší lamelu masky chladiče. Segmentovaná světla v charakteristickém tvaru horizontálně rozdělují světlomety a zanechávají celkový dojem mimořádné elegance. Výrazné chromované rámečky ohraničují otvory pro přívod vzduchu, které vzájemně propojuje nízký prostřední otvor.

 

Silueta podobná kupé umocňuje sportovní charakter nového modelu A8. Jeho proporce zdůrazňují ve stejné míře přední i zadní kolo, přičemž markantní „svaly“ nad koly poukazují na geny quattro. Nízká ramenní linie vychází již ze světlometů a sahá přes kliky dveří až k zadním světlometům. Prolis pod spodním okrajem oken navíc vozidlo vizuálně prodlužuje. Prahy směrem k zádi stoupají, v typickém stylu Audi, a propůjčují novému modelu A8 dynamiku odpovídající luxusní třídě.

 

Záď je mírně skloněna ve směru jízdy a u stojící limuzíny vytváří dojem, že ji tlačí vpřed. Výrazným prvkem je světelný pás v celé šířce vozidla s vloženým chromovaným pásem, který vyzařuje mimořádnou kvalitu. Na jeho konce navazují segmentované diody OLED, které vytvářejí charakteristický světelný design. V dalším chromovaném pásu ve spodní části nárazníku ústí lichoběžníkové koncovky výfukové soustavy.

 

Pro A8 je na výběr celkem dvanáct barev laku. V nabídce značky Audi jsou nové odstíny šedá Terra, šedá Vesuv a červená Sevilla. Poprvé pro A8 se dodávají barvy béžová Impala a modrá Navarra. V rámci programu Audi exclusive si mohou zákazníci nechat nalakovat svou luxusní limuzínu také v jakékoli jiné barvě podle vlastních představ. Pro klienty, kteří požadují ještě výraznější vzhled, je na přání k dispozici paket chromovaných ozdobných prvků pro exteriér.

 

HD Matrix LED, laser, OLED: osvětlení

Audi je lídrem v oblasti osvětlovací techniky a světelného designu. V novém modelu A8 reaguje tato technika inteligentně na okolí. Laserové světlomety Audi tak poprvé spolupracují s dálkovými světly HD Matrix LED. Laserová bodová světla jsou rozpoznatelná podle krytu ve tvaru písmene X a navíc je zvýrazňuje modré dekorační světlo. Technickou eleganci světlometů umocňují světla pro denní svícení s vertikálními segmenty. Od rychlosti jízdy 70 km/h je aktivní laserové bodové světlo, které prodlužuje dosah dálkových světel na dvojnásobek.

 

Dálkové světlomety HD Matrix LED jsou na každé straně složeny z 32 malých, individuálně ovládaných elektroluminiscenčních diod, které rozptylují světlo ve dvou řadách. Toto nové uspořádání, společně s variabilně ovládanými tlumenými světly modelu A8, umožňuje ještě dynamičtější a preciznější osvětlení vozovky. Z kuželu světla jsou odcloňováni pouze ostatní účastníci silničního provozu, aby nedocházelo k jejich oslňování. Velmi precizní řízení dálkových světel HD Matrix LED vychází z dat přední kamery.

 

Funkce osvětlování zatáček je realizována posouváním kuželu světla do stran. Funkce používá data navigačního systému a zatáčku osvětlí už před otočením volantu. Rovněž funkce pro osvětlení křižovatky se aktivuje předvídavě krátce před vjetím do křižovatky. Kromě toho se dynamicky ve třech krocích připojují segmentovaná světla pro odbočování až do maximálního úhlu 90°. Každý světlomet HD Matrix LED se všemi svými funkcemi včetně dynamických ukazatelů směru zahrnuje 138 diod LED a jednu vysokovýkonnou laserovou diodu. Inovativní automatické ovládání světlometů vylučuje chybnou obsluhu a ovládá se novým modulem tlačítek osvětlení se senzory přiblížení a dotykovou plochou.

 

Audi dodává v kombinaci s highendovými světlomety zadní světlomety OLED, které vyzařují extrémně homogenní světlo. V každé jednotce jsou uloženy čtyři extrémně tenké diody OLED, které jsou rozděleny do čtyř individuálně ovládaných segmentů. Dva segmenty tvoří zalomená koncová světla, zbývající dva zajišťují funkci brzdových světel.

 

Pod diodami OLED probíhá navíc světelný pás LED, který se při brzdění přizpůsobuje jasu okolí. To samé platí pro dynamické ukazatele směru, které jsou umístěny přímo pod ním. V každém zadním světlometu je 135 elektroluminiscenčních diod.

 

Již na první pohled zanechává osvětlení nového modelu A8 mimořádný dojem, k čemuž přispívají animované dynamické osvětlovací funkce, které jedinečným způsobem prezentují luxusní limuzínu při odemykání klíčkem s dálkovým ovládáním. Nejprve se pohybuje světelný bod ve světlometech z vnějšího okraje k vnitřní části vozidla, následně se rozsvítí modré LED laserových bodových světel a nakonec se připojí obrysová světla z vnitřní části k vnějšímu okraji.

 

V zadních světlometech OLED souběžně probíhají dvě „smyčky“ se stejně dynamickým estetickým zpracováním. Světlo obíhá v kruhu, nejprve tlumené, pak s maximálním jasem. Při otevření dveří se světelná inscenace přesune do interiéru. Zároveň zazní krátká zvuková znělka. Při vystupování z limuzíny se nový model A8 loučí inscenací v předních a zadních světlometech v opačném pořadí.

 

Komplexní zážitek prostoru: vnitřní design

Interiér modelu A8, v němž navazují technika a estetika nový dialog, nabízí komplexní zážitek prostoru. Uspořádání dokonale splývá s novým konceptem ovládání, který se téměř zcela obejde bez konvenčních tlačítek a ovladačů. Čisté a velkorysé plochy zprostředkovávají uvolněnou atmosféru luxusního salonku. Klid a minimalismus jsou základní estetické hodnoty nové vlajkové lodi značky.

 

Interiér velké limuzíny se vyznačuje elegantně ladnými liniemi a vytváří čisté plochy s horizontálním uspořádáním. Ty umocňují volnost pohybu, kterou nový model A8 nabízí cestujícím. Ozdobné obložení skulpturálně utvářené přístrojové desky může být volitelně dřevěné nebo s klavírním lakem a tvoří velký oblouk, zasahující přes výplně dveří až do zadní části interiéru. V této zóně jsou umístěny výdechy ventilační soustavy, které v klidovém stavu uzavírají ozdobné kryty. Pokud automatická klimatizace přivádí vzduch přímo do interiéru, kryty se elektricky vysunou vzhůru, zatímco samotné výdechy se vysunou o několik centimetrů dopředu.

 

Ve spodní části přístrojové desky je centrální 10,1“ dotykový displej s technologií „black panel“ téměř nepostřehnutelně zasazen do leskle černého ozdobného obložení. V závislosti na výbavě má tato část interiéru břidlicově šedou barvu s technickou strukturou nebo je z tmavého kartáčovaného hliníku s tmavou povrchovou úpravou. Na konzole středového tunelu, která důsledně navazuje na vzhled „černého panelu“, se nalézá druhý dotykový displej s úhlopříčkou 8,6 palce. Tlačítka na jeho spodním okraji jsou na přání integrována do vzhledu displeje a mají podobu průběžné dotykové plochy. Uživateli poskytují haptickou a akustickou zpětnou vazbu, která odpovídá konvenčním spínačům. To samé platí pro ovládací prvky osvětlení a výdechů ventilační soustavy.

 

Příjemnou světelnou atmosféru v interiéru vytvářejí na přání dodávané dvojice světlovodů LED na středovém tunelu, přístrojové desce a ve výplních dveří. Světlovody zajišťují dekorační osvětlení a osvětlení kontur, u něhož lze odděleně nastavit jak jas, tak i barvu. Tímto způsobem je elegantně umocněn celkový vnitřní design. U modelu A8 L je pás osvětlení kontur integrován také do zadní strany komfortních sedadel vpředu s individuálně nastavitelnými bočními polštáři. Optimální světelné podmínky pro čtení vytvářejí nově vyvinuté bodové svítilny Matrix LED, osazené vždy sedmi diodami LED. Cestující si může precizně nastavit jas, velikost a směr světelného kuželu prostřednictvím dálkového ovládání Rear Seat Remote.

 

Přírodní a autentické: barvy a materiály

Interiér nového modelu A8 okouzlí autentickými materiály. Některá ozdobná obložení z ušlechtilého dřeva mají otevřené póry s přirozenou povrchovou úpravou. Audi již vůbec nepoužívá kůži, činěnou solemi chromu – v nejvyšší kvalitě Unikat se jedná o přírodní kůži, činěnou výtažky z rostlin, která je prodyšná a ručně zpracovaná. Komfortní opěrky hlavy jsou čalouněny hedvábně měkkou kůží Kokon nejvyšší kvality. Harmonie přírodních materiálů zanechává nový, moderní dojem luxusu. Zpracování všech detailů přesvědčí svým manufakturním charakterem, což platí dokonce i pro perforaci čalounění sedadel.

 

Pro nové Audi A8 je na výběr osm kombinací materiálů a barev, přičemž vrcholnou variantou je Audi design selection. Čalounění může být zhotoveno z tkaniny Verdi, nebo kůže Valetta, Valcona a Unikat, a to, mimo jiné, také v nových barvách perleťově béžová, šedá Metropol a šedá Merino. U vybraných výbav umocňuje dojem kontrastní prošívání. Přístrojová deska je navíc v závislosti na variantě dvoubarevná. K dispozici jsou různá ozdobná obložení od buku přes eukalyptus, kořenové dřevo ořešáku až po černý klavírní lak. Individuálním přáním vychází vstříc program Audi exclusive s velkým výběrem dalších ušlechtilých ozdobných obložení, barev, materiálů a kožených čalounění.

 

 

SHIFT

 

Ještě vyšší hospodárnost: motory s technikou MHEV

Nové Audi A8 vstoupí na evropský trh se dvěma rozsáhle modernizovanými motory V6, přeplňovanými turbodmychadlem. Vznětová jednotka 3.0 TDI poskytuje nejvyšší výkon 210 kW (286 k), zážehový motor 3.0 TFSI je vyladěn na 250 kW (340 k). Později budou následovat dva osmiválce: 4.0 TDI o výkonu 320 kW (435 k) a 4.0 TFSI o výkonu 338 kW (460 k). Rovněž v roce 2018 je doplní W12 s výkonem 430 kW (585 k) pro A8 L. (Prodej těchto vozidel nebyl dosud zahájen. Nejsou homologována k provozu na veřejných komunikacích, a nepodléhají proto směrnici 1999/94/ES.) Všechny agregáty nabízejí příkladnou kultivovanost běhu, vynikající výkony a vysokou hospodárnost. Spotřebu paliva ještě více snižuje nová technika částečně hybridního pohonu (MHEV – mild hybrid electric vehicle) – a to až o 0,7 litru na 100 kilometrů v reálném provozu. Zážehové motory budou od roku 2018 vybavovány filtrem pevných částic.

 

Technika částečně hybridního pohonu (MHEV – mild hybrid electric vehicle) značky Audi vychází z nově vyvinuté 48V hlavní elektrické sítě, která napájí dílčí 12V elektrickou síť. Elektrická síť s napětím 48 V získává elektrickou energii z řemenem poháněného generátoru BAS (Belt Alternator Starter) s funkcí spouštěče, který je spojen s klikovým hřídelem motoru prostřednictvím řemenu. Elektrická energie se ukládá do lithium-iontových akumulátorů, které jsou uloženy pod podlahou zavazadlového prostoru.

 

Nový pohon mimořádným způsobem kombinuje hospodárnost s komfortem. Díky vyššímu napětí může nový model A8 jet nehlučně setrvačností v rozsahu rychlostí od 55 do 160 km/h. Vozidlo je schopno jet bez emisí s kompletně vypnutým motorem až po dobu 40 sekund. Jakmile řidič přidá znovu plyn, zajistí generátor BAS rychlé a komfortní opětovné spuštění motoru. Funkce start-stop je navíc aktivní již při zpomalení na 22 km/h. Během brzdění dosahuje BAS rekuperačního výkonu až 12 kW, čímž rovněž přispívá ke snižování spotřeby paliva.

 

Síla a spontánnost: 3.0 TDI a 3.0 TFSI

Oba motory V6 se vyznačují technicky vyspělou konstrukcí. Jednotka 3.0 TDI dosahuje nejvyššího výkonu 250 kW (340 k) ze zdvihového objemu 2995 cm3 a v mnoha detailech byla zdokonalena. To se týká například jejího velmi náročného řízení chladicí soustavy. Díky maximálnímu točivému momentu 600 N.m při 1250 až 3250 min-1 poskytuje mohutnou hnací sílu. Jednotka 3.0 TFSI se zdvihovým objemem 2967 cm3 je vyladěna na nejvyšší výkon 210 kW (286 k) a maximální hodnotu točivého momentu 500 N.m nabízí rovněž v extrémně nízkých otáčkách, mezi 1370 a 4500 min-1. Výfuková strana je uvnitř V/90°, krátké dráhy proudění plynů a turbodmychadlo se dvěma oddělenými přívodními kanály (tzv. twin-scroll) podporují spontánní reakce. Za mimořádnou hospodárnost vděčí zážehový motor V6 svému spalovacímu procesu, který je optimalizován systémem Audi valvelift system (AVS). AVS mění podle potřeby ve dvou stupních časování a zdvih sacích ventilů.

 

Vysoké výkony a kultivovanost: 4.0 TDI a 4.0 TFSI

Ještě vyšší výkonové parametry nabízejí oba čtyřlitrové osmiválce, které budou následovat v roce 2018: 4.0 TDI s výkonem 320 kW (435 k) a 4.0 TFSI s výkonem 338 kW (460 k). Obě jednotky sdílejí základní technické principy, například techniku přeplňování dvěma turbodmychadly a Audi valvelift system (AVS). U zážehového motoru deaktivuje AVS při klidné jízdě válce 2, 3, 5 a 8 uzavřením jejich sacích a výfukových ventilů. Výsledkem je snížení spotřeby paliva. U vznětového motoru ovládá AVS v každém válci jeden výfukový ventil. Díky tomu optimalizuje činnost obou turbodmychadel, která umožňují – na rozdíl od zážehového motoru – postupné přeplňování. Pro lepší plnění válců je i u motoru TDI přiřazen systému AVS jeden sací ventil v každém válci.

 

Při zatížení vydává 4.0 TFSI charakteristický sportovní zvuk – zcela bez jakýchkoli rušivých frekvencí. Ty eliminuje u verzí se zážehovým motorem V8, e-tron a W12 systém ANC (Active Noise Cancellation). Aktivní systém snižování hluku ANC cíleně vysílá zvukové vlny s opačnou amplitudou prostřednictvím reproduktorů audiosystému. Kromě toho mají motory V8, W12 a 3.0 TDI aktivní ložiska, která tlumí přenos vibrací do karoserie. I tato ložiska vydávají fázově opačné impulzy, jejichž mimořádný účinek je citelný zejména při volnoběhu.

 

Exkluzivní vrcholný agregát: W12

V roce 2018 doplní nabídku motor W12 jako suverénní a maximálně kultivovaná vrcholná jednotka pro nový model A8 L. Díky dvěma turbodmychadlům s dvěma oddělenými přívodními kanály poskytuje nejvyšší výkon 430 kW (585 k) ze zdvihového objemu 5950 cm3. Maximální točivý moment 800 N.m je k dispozici od 1300 do 5000 otáček za minutu. Stejně jako 4.0 TFSI je i dvanáctiválec vybaven systémem deaktivace válců COD (cylinder on demand), který při nízkém zatížení a v nízkých otáčkách deaktivuje levou řadu válců, a snižuje tak spotřebu paliva.

 

Komfort a stabilita: převodné ústrojí

Hnací síla všech motorů pro modelovou řadu A8 je přenášena do nově vyvinuté osmistupňové převodovky tiptronic. Ta se vyznačuje nejen rychlým a komfortním řazením, ale přesvědčí rovněž vysokou účinností. Adaptivní torzní tlumič, závislý na otáčkách motoru, s odstředivým kyvadlovým tlumičem torzních kmitů kompenzuje nežádoucí vibrace motoru. To umožňuje hospodárnou jízdu již v oblasti 1000 otáček za minutu.

 

Modernizovaná převodovka tiptronic je poprvé vybavena elektrickým olejovým čerpadlem, které pracuje i v situacích, kdy velká limuzína jede setrvačností s vypnutým motorem. Pokud je za jízdy deaktivován motor nového modelu A8 nebo běží na volnoběh, otevře se spojka v prostřední části převodovky, aby přerušila přenos hnací síly. Pro rychlý nárůst hnací síly, zejména při přechodu ze setrvačné jízdy s deaktivovaným motorem, optimalizovali inženýři společně s ZF řazení při opětovném připojení motoru do hnacího řetězce.

 

Řízení převodovky v novém modelu A8 poprvé rozpoznává jízdu v dopravní koloně. Následně změní jízdní režim na komfortní, v němž například nedochází ke zbytečnému řazení a vůz se rozjíždí na druhý převodový stupeň. Řidič může nechat samočinnou převodovku v režimech automatického řazení E, D, S, nebo sám řadit v režimu M. Přenos signálu z páky voliče je výhradně elektronický.

 

Nová vlajková loď Audi je sériově vybavena trvalým pohonem všech kol quattro. Samosvorný mezinápravový diferenciál rozděluje točivý moment v běžném provozu mezi přední a zadní nápravu v poměru 40:60 %. Dojde-li k prokluzu kol jedné nápravy, přenese až 70 procent hnací síly dopředu, nebo až 85 procent dozadu. Při sportovní jízdě optimalizuje ovladatelnost selektivní rozdělování točivého momentu mezi jednotlivá kola. Inteligentní softwarová funkce minimálně přibrzďuje vnitřní kola v zatáčce dřív, než dojde k jejich prokluzu.

 

Ve spojení s oběma agregáty V6 a V8 i s motorem W12 si může zákazník na přání objednat sportovní diferenciál. Při dynamickém průjezdu zatáčkou je hnací síla podle potřeby rozdělována mezi zadní kola, aby byla zajištěna maximální úroveň trakce, stability a dynamiky. V novém modelu A8 si může řidič nechávat na displeji MMI zobrazovat procentní podíly hnací síly, přenášené na jednotlivá kola. V porovnání s předchůdcem je sportovní diferenciál o jeden kilogram lehčí a jeho řízení je ještě rychlejší a preciznější. Elektronické řízení sportovního diferenciálu má na starosti nová generace elektronické podvozkové platformy EFP (Elektronische Fahrwerkplattform) a je začleněno do systému řízení jízdní dynamiky Audi drive select, který nabízí řidiči různá nastavení vozidla. Činnost příslušných systémů lze nastavit v režimech comfort, auto, dynamic, efficiency a individual.

 

Luxusní hybridní vůz s možností vnějšího nabíjení: Audi A8 L e-tron quattro

Několik měsíců po zahájení prodeje nové modelové řady rozšíří nabídku A8 L e-tron quattro (Prodej tohoto vozidla nebyl dosud zahájen. Není homologováno k provozu na veřejných komunikacích, a nepodléhá proto směrnici 1999/94/ES.). Po modelech A3 Sportback e-tron (kombinovaná spotřeba paliva v l/100 km: 1,8 – 1,6; kombinovaná spotřeba elektrické energie v kWh/100 km: 12,0 – 11,4; kombinované emise CO2 v g/km: 40 – 36*) a Q7 e-tron 3.0 TDI quattro (kombinovaná spotřeba paliva v l/100 km l/100 km: 1,9 – 1,8; kombinovaná spotřeba elektrické energie v kWh/100 km: 19,0 – 18,1; kombinované emise CO2 v g/km: 50 – 48*) to bude již třetí model značky s hybridním pohonem a možností vnějšího nabíjení.

 

Spalovací motor 3.0 TFSI a elektromotor, které jsou společně se spojkou integrovány do osmistupňové převodovky tiptronic, poskytují nejvyšší celkový výkon hybridní soustavy 330 kW (449 k) a maximální točivý moment 700 N.m. Zrychlení z 0 na 100 km/h je otázkou 4,9 sekundy, nejvyšší rychlost je elektronicky omezena na 250 km/h.

 

Lithium-iontové akumulátory pod podlahou zavazadlového prostoru pojmou 14,1 kWh elektrické energie. Nízká sada akumulátorů je sestavena ze 104 článků a objem zavazadlového prostoru téměř neomezuje. A8 L e-tron quattro dokáže ujet s čistě elektrickým pohonem cca 50 kilometrů (Prodej tohoto vozidla nebyl dosud zahájen. Není homologováno k provozu na veřejných komunikacích, a nepodléhá proto směrnici 1999/94/ES.).

 

Řízení hybridní soustavy optimalizuje činnost spalovacího motoru a elektromotoru z hlediska hospodárnosti. Po spuštění se A8 L e-tron quattro rozjede čistě elektricky, k připojení spalovacího motoru dojde automaticky v závislosti na situaci. Aktivní pedál plynu s variabilní modulací ovládací síly poskytuje řidiči zpětnou vazbu o maximálním disponibilním výkonu pro elektrickou jízdu. Řidič může volit různé hybridní režimy prostřednictvím tlačítka EV. Tyto režimy zásadním způsobem ovlivňují jízdní vlastnosti vozidla – bez ohledu na to, zda chce řidič elektrickou energii uloženou v akumulátorech využít hned, nebo ji nechat pro pozdější použití.

 

Při zapnutém navigačním systému je navíc aktivní předvídavá provozní strategie, která využívá mapové podklady a informace o dopravě v reálném čase v nové kvalitě a přizpůsobuje využívání energie projížděné trase. Díky tomu je například možné šetřit během jízdy na dálnici zásobu elektrické energie, nebo ji dokonce zvýšit. Pozdější úsek v obci pak může A8 L e-tron quattro překonat s nulovými lokálními emisemi.

 

Předvídavý asistent pro hospodárnou jízdu podporuje řidiče využíváním navigačních dat, informací connect, jako jsou dopravní značky online, a senzorů vozidla. Řidiči se zobrazují doporučení na panelu přístrojů Audi virtual cockpit. Na příslušné pokyny jej nyní navíc upozorňuje také pulzující pedál plynu. Ve spojení s adaptivním jízdním asistentem AFA (Adaptiver Fahrassistent) reaguje vozidlo jako jediné ve svém segmentu zcela bez přičinění řidiče na omezení rychlosti jízdy, zatáčky, křižovatky a kruhové objezdy a patřičně zpomaluje nebo zrychluje. Řidič přitom zůstává vždy pánem situace – ať využívá čistě elektrický pohon, což je možné do rychlosti jízdy až 135 km/h, nebo požaduje společný výkon elektromotoru a TFSI. Při uvolnění pedálu plynu se velká limuzína pohybuje setrvačností, pokud je to energeticky smysluplné. Při mírném zpomalování používá elektromotor ve funkci generátoru, resp. motorové brzdy. Audi A8 tak dokáže ve velké míře získávat zpět kinetickou energii. Hydraulická brzdová soustava přichází ke slovu pouze při intenzivním brzdění. V režimu S převodovky tiptronic podporuje elektromotor akceleraci maximální hnací sílou.

 

S uvedením modelu A8 L e-tron quattro (Prodej tohoto vozidla nebyl dosud zahájen. Není homologováno k provozu na veřejných komunikacích, a nepodléhá proto směrnici 1999/94/ES.) na trh oslaví debut také bezkabelové nabíjení Audi Wireless Charging (AWC). U této nové techniky komfortního nabíjení indukuje deska v podlaze střídavé napětí v sekundární cívce, která je uložena pod přední nápravou vozidla. Magnetické pole nepředstavuje žádné nebezpečí – vzniká pouze tehdy, stojí-li A8 L e-tron quattro nad deskou při aktivním procesu nabíjení. Řidiči usnadňuje parkování zobrazování polohy nabíjecí stanice na displeji MMI. Před zahájením procesu nabíjení o výkonu 3,6 kW se deska vysune vzhůru, čímž se zmenší její vzdálenost od vozidla, aby bylo dosaženo více než 90% účinnosti přenosu energie z elektrické sítě do akumulátorů.

 

Alternativně si mohou zákazníci nechávat nabíjet akumulátory modelu A8 L e-tron quattro doma nebo na veřejných nabíjecích stanicích prostřednictvím kabelu – s připojovacím výkonem 3,6 nebo 7,2 kW. Ve druhém případě trvá kompletní nabití akumulátorů modelu A8 L e-tron quattro z průmyslové zásuvky cca dvě hodiny. Řidič spustí proces nabíjení komfortně prostřednictvím systému MMI. Alternativně jej může aktivovat chytrým telefonem – v aplikaci myAudi App, která umožňuje také naprogramování časovače nabíjení.

 

Chytrý telefon hraje důležitou roli také pro teplotu v interiéru. Automatická klimatizace nového modelu A8 L e-tron quattro používá tepelné čerpadlo, které shromažďuje odpadní teplo z elektrických vysokonapěťových komponentů a s nízkou spotřebou energie zajišťuje vytápění nebo ochlazování interiéru. Řízení klimatizace je velmi inteligentní. Řidič může – i prostřednictvím aplikace na chytrém telefonu – před odjezdem detailně stanovit, jak má být interiér klimatizován. To samé platí pro funkce vyhřívání volantu, sedadel a skel čelního i zadního okna, resp. pro funkci chlazení sedadel, dodávané na přání. V létě zajišťuje nezávislá klimatizace modelu A8 L e-tron quattro svým elektrickým kompresorem příjemné teploty v interiéru před jízdou. Další možností je okamžité spuštění komponentů klimatizace při odemčení vozidla klíčkem.

 

Vnějšími rozpoznávacími znaky modelu A8 L e-tron quattro jsou speciální světla pro denní svícení a kola. Panel přístrojů Audi virtual cockpit a displej MMI touch informují řidiče o všech důležitých parametrech pohonu, nastaveních pro nabíjení a specifických klimatizačních funkcích e-tron.

 

Od sametově hebkého až po tuhé nastavení: podvozek

Značka Audi od základu nově koncipovala podvozek své nové vlajkové lodi, ať se jedná o aktivní odpružení, dynamické řízení všech kol nebo elektronickou podvozkovou platformu (EFP). Díky revoluční technice a regulačním systémům je nové Audi A8 ještě komfortnější, sportovnější a bezpečnější. Jeho charakter lze měnit ve zcela novém rozsahu – od sametově hebkého jízdního komfortu velké luxusní limuzíny až po dynamicky tuhé nastavení sportovního vozu.

 

Již základní konstrukce ztělesňuje nejaktuálnější stav techniky. Přední a zadní náprava, obě uložené v pomocném rámu, mají velmi precizní pětiprvkovou konstrukci, v níž nalézá široké uplatnění lehký hliník. Jak progresivní řízení, které má s větším natočením volantu strmější převod, tak i adaptivní vzduchové odpružení adaptive air suspension s elektronicky řízenými tlumiči jsou součástí sériové výbavy. Řidič může vzduchové odpružení nastavit v systému Audi drive select do tří režimů comfort, auto a dynamic, případně zvolit samostatný režim lift. Od rychlosti jízdy 120 km/h se karoserie automaticky sníží o 20 milimetrů, což vylepšuje aerodynamiku. Předpokladem je nepřetržitá jízda po dobu alespoň 30 sekund v režimech auto nebo dynamic.

 

Nová dimenze variability: aktivní podvozek Audi AI

Již adaptivní vzduchové odpružení adaptive air suspension modelu A8 umožňuje velký rozsah nastavení mezi vynikajícím komfortem odpružení a sportovní ovladatelností. Ještě silnější dojem zanechá fascinující aktivní podvozek Audi AI, který bude po uvedení na trh k dispozici pro motory V6 TFSI a obě jednotky V8. U verze W12 bude součástí sériové výbavy. Aktivní podvozek Audi AI je zcela aktivní systém odpružení s elektromechanickým ovládáním. Ke každému kolu je přiřazen jeden elektromotor, který je napájen z hlavní elektrické sítě s napětím 48 V. Součástí systému je rovněž převodka, otočná trubka s uvnitř uloženou torzní tyčí z titanu a páka, která prostřednictvím spojovací tyče působí na odpružení točivým momentem až 1100 N.m.

 

Novinkou aktivního podvozku je především schopnost individuálně zatěžovat a odlehčovat všechna čtyři kola, a tím aktivně regulovat pohyby karoserie v každé jízdní situaci. To otvírá brány k nové dimenzi variability. Zvolí-li řidič v systému Audi drive select režim dynamic, promění se nové Audi A8 v agilní sportovní vůz s tuhou charakteristikou řízení a polovičním bočním nakláněním karoserie v porovnání s normálním stavem. Naproti tomu v režimu comfort se karoserie doslova vznáší i nad velkými nerovnostmi vozovky.

 

Aktivní podvozek vylepšuje nejen komfort a ovladatelnost, ale ve spojení s asistentem pro průjezd křižovatkou také pasivní bezpečnost v případě bočního nárazu. Při hrozícím bočním nárazu rychlostí více než 25 km/h zdvihnou akční členy podvozku karoserii na ohrožené straně během půl sekundy až o 80 milimetrů. Díky tomu působí největší část nárazových sil na nejvíce odolné části luxusní limuzíny, jako jsou boční prahy a struktura podlahy. Deformace prostoru pro cestující a zatížení cestujících, především v oblastech hrudníku a břicha, se tím sníží až o 50 procent v porovnání s bočním nárazem bez zvýšení karoserie. Předpokladem pro tuto novou funkci je bezpečnostní systém Audi pre sense 360°.

 

Posouvání hranic: dynamické řízení všech kol

Jako druhou světovou novinku nabízí podvozek nového modelu A8 dynamické řízení všech kol, které rovněž podléhá řízení elektronické podvozkové platformy (EFP). Nový systém řízení přistupuje k otázkám úhlu natočení kol a směrové stability odděleně, čímž posouvá hranice dosažitelné jízdní dynamiky v rámci fyzikálních zákonů. Luxusní limuzína výrazně snižuje náročnost řízení při nízkých rychlostech a v prudkých zatáčkách. Vozidlo se však nikdy nechová neklidně. Dokonce i náhlou změnu jízdního pruhu ve vysoké rychlosti absolvuje A8 s neotřesitelným klidem. Řidič neustále cítí ve volantu intenzivní a citlivou zpětnou vazbu, která ho informuje o dění mezi pneumatikami a povrchem vozovky.

 

Na přání dodávané dynamické řízení všech kol vzájemně kombinuje dva technicky vyspělé systémy řízení. Dynamické řízení na přední nápravě je vybaveno tzv. harmonickou převodovkou, která mění převod řízení v závislosti na rychlosti jízdy. Natáčení zadních kol zajišťuje vřetenový pohon a dvě spojovací tyče řízení. V nízké rychlosti se zadní kola natáčejí až o pět stupňů v opačném směru, což usnadňuje manévrování a zmenšuje průměr otáčení o cca jeden metr na 11,4 metru u modelu A8 a 11,8 metru u modelu A8 L. Při střední a vysoké rychlosti jízdy se zadní kola natáčejí až o dva stupně ve stejném směru jako přední kola. Tím se zvyšuje stabilita. Dynamické řízení všech kol optimálně přizpůsobuje převod řízení jízdní situaci a mění jej v rozsahu od 9,5:1 do 17,0:1. V limitních situacích nebo na kluzkém povrchu jen na jedné straně vozidla stabilizuje dynamické řízení všech kol nový model A8 pomocí brzdných zásahů na přední a zadní nápravě.

 

Inteligentní a síťově propojená: elektronická podvozková platforma EFP

V modelu A8 nalézá uplatnění druhá generace EFP, která slučuje veškeré signály a data podvozku do jedné řídicí jednotky a díky integrované regulaci jízdní dynamiky disponuje novou funkcí. EFP řídí činnost dynamického řízení všech kol, sportovního diferenciálu a aktivního podvozku, což představuje novou úroveň síťového propojení ve vyšší třídě. Senzory navíc sledují provozní stav vozidla, například nedotáčivé nebo přetáčivé chování, a přilnavost povrchu vozovky. Řídicí jednotka na základě zjištěných hodnot přizpůsobuje výše uvedené komponenty, jako je adaptivní řízení tlumičů a vzduchového odpružení. Zákazník to vnímá jako optimální chování vozidla při průjezdu zatáčkou, zvýšenou příčnou dynamiku a ideální jízdní komfort. Propojení algoritmů umožňuje rychlejší a intenzivnější vzájemné nastavení systémů.

 

Velká kola a výkonné brzdy

K vysoké úrovni jízdní bezpečnosti přispívají také výkonné brzdy s hliníkovými pevnými třmeny na přední nápravě, jejichž konstrukce je v detailech přizpůsobena jednotlivým motorům. Pro verze V8 a W12 se na přání dodávají odvrtávané kotoučové brzdy o průměru 420 milimetrů, vyrobené z keramického materiálu vyztuženého uhlíkovými vlákny. Brzdové třmeny na přední nápravě mají po deseti pístcích, v sériovém provedení šest pístků. Elektronicky řízený stabilizační systém pracuje ještě citlivěji než předchůdce.

 

Nabídka kol začíná aerodynamicky optimalizovanými 17“ koly a končí rozměrem 9 J x 21 s pneumatikami rozměru 275/35. V případě, že by jedno nebo více kol nebylo dostatečně připevněno, upozorní řidiče včas speciální funkce integrovaná do elektronicky řízeného stabilizačního systému. Funkce upozorňování na uvolněné kolo je součástí sériové výbavy a na trhu je jedinečná.

 

Inteligence na nové úrovni: Audi AI

Audi AI kombinuje novou generaci highendových asistenčních systémů, která sahá až k vysoce automatizované jízdě. V novém modelu A8 budou poprvé nabízeny tři nové systémy – funkce autonomní jízdy v dopravní koloně (Audi AI traffic jam pilot), funkce automatického zaparkování vozidla s dálkovým ovládáním (Audi AI remote parking pilot) a funkce automatického zaparkování vozidla do garáže s dálkovým ovládáním (Audi AI remote garage pilot).

 

Světová premiéra vysoce automatizované jízdy: Audi AI traffic jam pilot

Značka se čtyřmi kruhy představuje s funkcí autonomní jízdy v dopravní koloně (Audi AI traffic jam pilot) první systém na světě, který umožňuje vysoce automatizovanou jízdu na úrovni 3. Automobil přebírá od řidiče řízení vozidla v některých situacích. Na rozdíl od úrovně 2 však již nemusí řidič trvale sledovat dopravní situaci. Musí být pouze schopen převzít opět odpovědnost za řízení, jakmile jej systém k tomu vyzve.

 

Řidič aktivuje funkci autonomní jízdy v dopravní koloně tlačítkem AI na středové konzole. Funkce autonomní jízdy v dopravní koloně (Audi AI traffic jam pilot) převezme řízení v popojíždějící dopravě při rychlosti jízdy až 60 km/h na dálnicích a hlavních tazích se stavebně oddělenými protisměrnými jízdními pruhy. Funkce autonomní jízdy v dopravní koloně Audi AI zajišťuje rozjezd vozidla, zrychlení, řízení a brzdění. Přitom zvládá také kritické situace, vznikající například při zařazení vozidla do mezery s nedostatečným odstupem. Signály, které potřebuje funkce pro vysoce automatizovanou jízdu, poskytuje mimo jiné centrální řídicí jednotka pro asistenční systémy (zFAS).

 

Je-li funkce autonomní jízdy v dopravní koloně aktivní, může řidič odpočívat. Na dlouhou dobu může pustit volant a v závislosti na platné legislativě příslušného státu se může věnovat činnosti, která je podporována vozidlem, například sledování televize na 10,1“ displeji na středové konzole. Audi virtual cockpit v tomto případě poskytuje obecná zobrazení, která znázorňují pohyb a okolí nového modelu A8.

 

Během vysoce automatizované jízdy rozpoznává malá kamera v interiéru, zda je řidič unavený nebo usíná. V tomto případě dojde k upozornění v několika krocích. Jakmile rychlost jízdy překročí 60 km/h, nebo se již vozidla nepohybují v koloně, sdělí funkce autonomní jízdy v dopravní koloně řidiči, že se musí opět sám věnovat řízení. Bude-li řidič tento pokyn a následující upozornění ignorovat, začne nové Audi A8 brzdit až do úplného zastavení. Uvedení funkce autonomní jízdy v dopravní koloně (Audi AI traffic jam pilot) na trh je podmíněno kromě jasných legislativních rámcových podmínek také specifickými aplikacemi a testy systému, vyžadovanými v příslušných státech. I u vysoce automatizované jízdy přitom musí být splněny nejvyšší nároky značky Audi na kvalitu. Kromě toho musí být v globálním měřítku zohledněny různé homologační postupy a příslušné lhůty. Z těchto důvodů bude Audi AI traffic jam pilot v novém modelu A8 uváděn do sériové výroby postupně.

 

Přihlížet parkování: Audi AI remote parking pilot a Audi AI remote garage pilot

Díky funkcím Audi AI remote parking pilot a Audi AI remote garage pilot zajede A8 automaticky a bez řidiče v několika krocích na podélné nebo příčné parkovací místo, resp. popředu do garáže. Oba systémy ovládají řízení, motor, brzdy, převodovku tiptronic a na přání dodávané dynamické řízení všech kol.

 

Novinkou je skutečnost, že řidič nemusí během parkovacího manévru sedět uvnitř vozidla. Manévr zahájí pomocí chytrého telefonu – tlačítkem Audi AI v aplikaci myAudi App. Pro sledování drží tlačítko trvale stisknuté a na displeji vidí v reálném čase obrazy z prostorového kamerového systému vozidla. Po ukončení parkovacího manévru zařadí systém automaticky převodovku tiptronic do režimu P a vypne motor i zapalování. Před odjezdem může řidič spustit svůj vůz A8 chytrým telefonem a nechat ho vyjet z parkovacího místa nebo garáže. Sedí-li řidič ještě za volantem, má možnost aktivovat funkci autonomního parkování také tlačítkem AI na středové konzole. Stejně jako tlačítko AI v aplikaci myAudi App musí být i toto tlačítko stisknuté po celou dobu parkovacího manévru.

 

Funkce Audi AI remote parking pilot a Audi AI remote garage pilot pracují inteligentně a komfortně. Vjezd do garáže je možný i v situacích, které vyžadují změnu směru jízdy. A8 dokáže v garáži projíždět v těsné blízkosti stěn a překážek, jako jsou jízdní kola. Pokud není v garáži pro automobil dostatek prostoru, dojde k přerušení celého manévru. Tato speciální funkce využívá především výhod inovativního laserového skeneru a není nabízena v žádném jiném konkurenčním modelu.

 

 

SENSE

 

Kompletní síťové propojení: senzory v novém Audi A8

Audi činí s novým modelem A8 rozhodující krok na cestě k autonomní jízdě. Základním předpokladem je dokonalé a trvalé sledování okolí automobilem. Za tím účelem obdržela vlajková loď nový, rozsáhlý soubor senzorů. Vozidlo s kompletní výbavou zahrnuje následující senzory:

– dvanáct ultrazvukových senzorů na přídi, bocích a zádi,

– čtyři prostorové kamery na přídi, zádi a vnějších zpětných zrcátkách,

– přední kameru na horním okraji čelního okna,

– čtyři radarové senzory středního dosahu na rozích karoserie,

– jeden radarový senzor dlouhého dosahu na přídi,

– jeden laserový skener na přídi,

– jedna infračervená kamera (asistent nočního vidění) na přídi.

 

Dosud vyhodnocovalo získávané informace několik řídicích jednotek, přiřazených vždy příslušné funkci. Nyní poprvé vypočítává jedna centrální řídicí jednotka pro asistenční systémy (zFAS) z dat senzorů nepřetržitě komplexní obraz okolí – a to pro velký počet asistenčních funkcí. Obraz vzniká díky vzájemně se doplňujícím senzorům a redundantní datové fúzi v řídicí jednotce zFAS a v řídicí jednotce radarových senzorů. Z centrálního modelu okolí profitují veškeré asistenční systémy – od adaptivního jízdního asistenta a aktivního podvozku přes funkce parkovacího asistenta až po autonomní jízdu v dopravní koloně. Dopravní značky jsou kombinovány s daty digitálních mapových podkladů, asistent pro průjezd křižovatkou využívá komplexní činnost jednotky zFAS stejně jako funkce nouzového brzdění, která byla redundancí kvalitativně i kvantitativně optimalizována. Řídicí jednotka zFAS má přibližně velikost tabletu a v novém modelu A8 slaví svou premiéru. Technicky vyspělá výpočetní centrála zahrnuje vysokovýkonné procesory NVIDIA (Tegra K1), ALTERA (Cyclon V), Infineon (Aurix) a procesor Mobileye EyeQ3 pro zpracování obrazu od světového lídra v oblasti algoritmů pro zpracování obrazu v automobilových aplikacích.

 

Světová novinka v nejvyšším segmentu: laserový skener

Audi představuje další světovou novinku v podobě laserového skeneru. Modul o velikosti sevřené dlaně je uložen v předním nárazníku a vysílá impulzy světla v několika vertikálních úrovních. Zrcadlo je vějířovitě odráží do oblasti o délce cca 80 metrů s úhlem rozevření 145 stupňů. Záblesky světla s vlnovou délkou v blízké infračervené oblasti jsou pro lidské oko neviditelné a neškodné. Od objektů před automobilem se světlo odrazí a za necelou jednu mikrosekundu se dostane zpět do laserového skeneru, v němž je detekováno fotodiodami. Z naměřeného času se odvozuje detailní obraz okolí s ostrými konturami. Laserový skener tvoří s radarovým senzorem dlouhého dosahu a přední kamerou trojici senzorů, která se vzájemně doplňuje svými různými silnými stránkami. Laserový senzor přesně rozpoznává objekty všeho druhu – i nekovové – a má široký úhel snímání. V těchto kritériích překonává radarový senzor, který však boduje dosahem až 250 metrů, větší výškou snímání a perzistencí měření dokonce i za deště nebo v mlze.

 

Laserové a radarové senzory pracují také za tmy, kdy se přední kamera dostává na hranice svých možností navzdory jasnému světlu světlometů nového modelu A8. Při dobrých světelných podmínkách vytváří obrazy blízkého a středně vzdáleného okolí vozidla ve vysokém rozlišení. Mnoho jednotlivých objektů dokáže identifikovat na základě obrazové databáze – například automobily, nákladní vozidla, cyklisty nebo chodce. Zpracování obrazu přitom poprvé používá metody hlubokého učení. Prostřednictvím neuronových sítí se samostatně učí, jaké znaky jsou vhodné a důležité pro identifikaci příslušných objektů. To je dalším zásadním předpokladem na cestě k autonomní jízdě.

 

Také asistenční systémy v novém modelu A8 reagují díky senzorům s vysokou mírou síťového propojení ještě dříve na objekty, když rozpoznají například konec dopravní kolony a zahájí brzdění – v porovnání s předchůdcem to je citelný pokrok. Dokonce i navigační funkce profituje z datové fúze senzorů. Limuzína díky tomu v mnoha situacích rozpoznává vlastní polohu s vysokou přesností.

 

Od dálnice až po parkoviště: asistenční systémy

Čtvrtá generace Audi A8 stanovuje svými 41 asistenčními systémy nová měřítka ve svém segmentu. Systémy podporují řidiče, pokud si to přeje, v rozmanitých situacích od jízdy po dálnici až po manévrování na parkovišti. Díky nim je jízda ještě komfortnější, suverénnější a bezpečnější. Audi nabízí asistenční systémy ve třech paketech Park, City a Tour. Pokud se zákazník rozhodne pro asistenční paket Audi AI plus, získá všechny tři pakety a navíc systém Audi AI remote garage pilot.

 

Asistenční paket Audi AI Park zahrnuje funkci Audi AI parking pilot a širokoúhlý prostorový kamerový systém, který zvyšuje bezpečnost při manévrování. Řidič si může nechávat zobrazovat různé pohledy na bezprostřední okolí automobilu na displeji vozidla, které jsou z části doplněny pomocnými liniemi. Asistent pro manévrování předchází drobným kolizím se stojícími i pohybujícími se objekty zásahy do řízení a automatickým brzděním. Paket Park navíc obsahuje funkci upozorňování na obrubník, která chrání před poškozením kola z lehké slitiny.

 

V asistenčním paketu City je zahrnut nově vyvinutý asistent pro průjezd křižovatkou. Pokud radarové senzory středního dosahu rozpoznají před vozidlem kritickou situaci s vozidly přijíždějícími ze stran, upozorní systém řidiče a případně zahájí brzdění. Nové Audi A8 kromě toho upozorňuje řidiče na rizika při změně jízdního pruhu. Upozornění při vystupování poukazuje při otevření dveří na vozidla nebo cyklisty, přibližující se zezadu. Světlovody ve dveřích upozorňují na nebezpečí vizuálně. Asistent pro sledování vozidel přijíždějících ze stran při couvání se aktivuje, jakmile začne nové Audi A8 couvat z příčného parkovacího místa.

 

Další součástí paketu City je bezpečnostní systém pre sense 360°, který rozpoznává riziko kolize v okolí vozidla a cíleně aktivuje ochranná opatření – od maximálního brzdění přes nastavení sedadel do optimální polohy až po přitažení bezpečnostních pásů. Aktivní podvozek Audi AI navíc zvýší karoserii v případě hrozící boční kolize, aby nárazové síly působily cíleně na nejodolnější části skeletu karoserie. Tato nová funkce nese označení Audi pre sense side a je součástí systému pre sense 360°. Rovněž Audi pre sense side používá senzory centrální řídicí jednotky pro asistenční systémy (zFAS), mimo jiné radarové senzory středního dosahu v rozích vozidla, které mohou snímat okolí do vzdálenosti až 75 metrů.

 

Hlavním prvkem asistenčního paketu Tour je adaptivní jízdní asistent AFA (Adaptiver Fahrassistent). Ten vychází s adaptivního tempomatu ACC předchůdce a navíc zahrnuje funkci udržování vozidla v jízdním pruhu a asistenta pro jízdu v dopravní koloně. Řidič je tak podporován při řízení vozidla v celém rozsahu rychlostí od 0 do 250 km/h. Asistent pro jízdu zúženými úseky řídí nový model A8 při průjezdu staveništěm a podobnými zónami. Systém navíc podporuje hospodárný styl jízdy zohledňováním dat navigačního systému a pokyny komunikačního systému „car-to-x“, jako jsou informace o dopravních značkách. Audi A8 dokáže jako jediný model ve svém segmentu zrychlovat nebo zpomalovat bez přičinění řidiče s ohledem na omezení rychlosti jízdy, zatáčky, křižovatky a kruhové objezdy a automaticky přitom zohledňuje trasu v navigačním systému. Předvídavé pokyny na panelu přístrojů Audi virtual cockpit doplňuje v novém modelu Audi A8 pulzující pedál plynu.

 

Bezpečnostní systém Audi pre sense front, další systém v paketu Tour, dokáže zabránit nárazu do překážky vpředu, případně zmírnit jeho následky. Řidiče upozorňuje na vozidla, chodce a cyklisty a v případě potřeby automaticky brzdí. Systém je aktivní v celém rozsahu rychlostí až do 250 km/h.

 

Součástí paketu Tour jsou rovněž asistenti pro odbočování a vyhýbací manévry. Asistent pro odbočování sleduje provoz v protisměrném pruhu při odbočování vlevo, a může tak zabránit kolizi s protijedoucím vozidlem. Navíc zohledňuje protijedoucí vozidla, která odbočují vlevo, a přejíždejí tak přes vlastní jízdní pruh. Jako jediný ve svém segmentu nabízí asistent pro vyhýbací manévry kromě podpory řízení také brzdění jednotlivých kol, které umožňuje preciznější objetí překážek. Portfolio završuje kamerové rozpoznávání dopravních značek a asistenta pro stav nouze, který automobil zastaví, pokud toho již řidič není schopen.

 

Jako jednotlivé prvky výbavy na přání jsou k dispozici parkovací asistent a asistent nočního vidění, který ve tmě rozpoznává chodce a větší divoká zvířata infračervenou kamerou i na velké vzdálenosti a upozorňuje na ně řidiče.

 

Vrcholná technika: MMI Navigation plus*

Nové Audi A8 je inovativní také v oblasti informačních a zábavních systémů. Na vrcholu stojí systém MMI Navigation plus, který používá nejnovější generaci modulární platformy pro informační a zábavní systémy. MIB 2+ splňuje ve všech kritériích nejvyšší požadavky, ať se jedná o výpočetní výkon, energetickou hospodárnost, operační paměť a grafiku. Hlavním modulem je jednotka K1 od společnosti NVIDIA, kooperačního partnera značky Audi, která kombinuje čtyřjádrový hlavní procesor a grafický procesor se 192 jádry. V porovnání s první generací MIB pracuje přibližně 50krát rychleji.

 

Systém MMI Navigation plus nabízí sériově přístup ke službám connect a je vybaven telefonním modulem. Na přání lze systém rozšířit o modul connect pro přenos dat včetně hotspotu WLAN. Díky němu mohou cestující využívat standard LTE Advanced, což je další světová novinka Audi. Rychlost stahování dosahuje až 300 MBit/s a při odesílání je to až 50 MBit/s. V porovnání se současným stavem se tedy jedná přibližně o třikrát rychlejší připojení. Kromě toho lze za jízdy telefonovat prostřednictvím zařízení Audi phone box s funkcí VoLTE (Voice over LTE). Tím se urychlí navázání spojení a zároveň je možné používat vysokorychlostní přenos dat a hlasovou komunikaci s vysokým rozlišením po internetu (HD Voice), při níž zní hlas druhé osoby stejně jako při osobním rozhovoru.

 

*Funkce spojené se službou Audi Connect, s ní spojené aplikace a datové připojení se mohou v jednotlivých zemích lišit.

 

Car-to-X: informace o dopravních značkách a nebezpečích

Se službami Audi connect Navigation & Infotainment se nový model A8 stane součástí cloudu. Mimořádným způsobem se to projevuje u služeb „car-to-x“, poskytujících informace o dopravních značkách a nebezpečích. Nová limuzína a další aktuální modely Audi hlásí serveru v cloudu omezení rychlosti, která rozpoznaly pomocí své kamery. Server tyto informace zpracovává a rozesílá je ostatním řidičům Audi, kteří by mohli mít z této informace prospěch. To samé platí pro informace o nebezpečích. Jejich prostřednictvím se vozidla vzájemně upozorňují na místa nehody, porouchaná vozidla, náledí nebo omezenou viditelnost. Systém za tím účelem vyhodnocuje celou řadu parametrů z elektronických systémů vozidla, data ze senzorů deště a světla i provozní režimy světlometů a stěračů oken. Nové služby „car-to-x“ vycházejí z mapových podkladů HERE, datové platformy, kterou Audi společně se společnostmi BMW Group a Daimler AG nepřetržitě aktualizuje a rozšiřuje. Mapa popisuje svět silniční dopravy s přesností na centimetry a dokáže dění zaznamenávat a vyhodnocovat v reálném čase.

 

Mnoho dalších služeb: Audi connect*

Kromě služeb „car-to-x“ zahrnuje Audi connect mnoho dalších služeb, například přístup ke Twitteru a do e-mailové schránky nebo navigaci s Google Earth. Nová služba Hybridradio plynule přechází mezi vysílaním VKV, DAB a z internetu v závislosti na možnostech příjmu signálu. Rozpoznává aktuální hudební tituly a z cloudu stahuje kontextové informace. Online Radio nabízí přístup k tisícům internetových rozhlasových stanic z celého světa a podcastům. Na mnoha trzích je přenos dat pro služby Audi connect realizován prostřednictvím karty Audi connect SIM, která je pevnou součástí vozidla. Příslušný datový paušál pokrývá poplatky a umožňuje roaming v mnoha evropských zemích. Na přání si navíc může zákazník objednat atraktivní datové balíčky pro používání hotspotu WLAN uvnitř vozu A8 a nové služby internetového rádia. Speciální část nabídky Audi connect tvoří paket Audi connect Nouzové volání & Servis včetně ovládání vozidla. Paket zahrnuje funkce nouzového volání, asistenční služby online a Servisního termínu Audi online, jakož i služby s dálkovým přístupem, které lze ovládat prostřednictvím aplikace.

 

*Funkce spojené se službou Audi Connect, s ní spojené aplikace a datové připojení se mohou v jednotlivých zemích lišit.

 

Hlavní přístupový bod: nová aplikace myAudi App

Veškeré funkce Audi connect jsou soustředěny do nové aplikace myAudi App. Díky vylepšené uživatelské přívětivosti a funkčnosti nabízí zákazníkům přístup ke všem obsahům Audi. Mezi četné služby na základě chytrého telefonu patří například přenos speciálních cílů do navigačního systému, přehrávání hudby z portálu Napster nebo přenos kalendáře z chytrého telefonu do MMI. Kromě toho lze pomocí aplikace zamknout a odemknout dveře, ovládat na přání dodávané nezávislé topení a získávat informace o stavu vozidla. K těm se může zákazník dostat také prostřednictvím portálu myAudi. V případě odcizení vozidla lokalizuje telefonní centrum Audi A8 dálkovým přístupem a v případě potřeby vozidlo znehybní. Kromě toho na vozidlo upozorní mimo jiné aktivací houkačky a výstražných světel, aby usnadnilo policii nalezení vozidla.

 

Progresivní: navigační systém s mnoha novinkami

Také navigační systém se může pochlubit mnoha vizuálními a funkčními novinkami. Mapa má novou strukturu a zahrnuje velmi detailní modely evropských velkoměst pro ještě realističtější zobrazení. Při plánování trasy předkládá limuzína s navigačním systémem se schopností samoučení svému majiteli návrhy na základě dosud projížděných tras. Přitom zohledňuje zkušenosti s denní dobou a intenzitou dopravy. Výpočet probíhá přes internet na serverech HERE, které do něho zahrnují data o celkové dopravní situaci v reálném čase. Prostřednictvím rozšířeného zobrazování bodů zájmu má řidič přímo z navigační funkce přístup ke speciálním cílům, jako jsou například čerpací stanice a parkovací budovy. Navíc si může nechat zobrazit dynamické doplňkové informace, jako jsou aktuální ceny paliv, dostupnost parkovacích míst nebo otvírací doby. Společně se systémem MMI Navigation plus obdrží čtyři bezplatné aktualizace mapových podkladů za rok.

 

Aplikace myAudi App poskytuje další novou funkci s označením myAudi Navigation, která umožňuje intermodální plánování trasy s plynulou návazností, což je velmi užitečné zejména v cizích městech. Aplikace například dovede zákazníka z restaurace k automobilu, který stojí o několik ulic dál, a v něm se přenese z chytrého telefonu na displej vozidla. Jakmile zákazník po ukončení své jízdy vystoupí z vozu A8, doprovází jej aplikace opět na chytrém telefonu do jeho dalšího cíle.

 

 

Digitální přístup do vozidla: Audi connect key

Audi connect key umožňuje přístup do vozidla v novém stylu. Kompatibilní chytrý telefon Android představuje alternativu známého klíčku s dálkovým ovládáním a po otevření vozidla zajistí také spuštění motoru. Přístupová data jsou za tím účelem uložena ve speciálně zabezpečené části (Secure Element) na kartě SIM nebo v chytrém telefonu. Pokud řidič podrží chytrý telefon před klikou dveří, dojde k přenosu přístupových dat do vozidla prostřednictvím rádiové bezkabelově komunikace na krátkou vzdálenost NFC (Near Field Communication).

 

Audi connect key tak nabízí vysokou úroveň komfortu a zabezpečení. Majitel nového modelu A8 může předat přístupová data čtyřem dalším osobám, například kolegům nebo členům rodiny. Klíček je přitom kdykoli provozuschopný, dokonce i při vybitém akumulátoru chytrého telefonu (v závislosti na příslušném modelu). Pro parkovací službu nebo například servisní prohlídku se dodává klíček ve formátu kreditní karty, který je kompatibilní s NFC. S ním může poskytovatel služby řídit vozidlo i bez příslušného chytrého telefonu. Audi uchovává data v cloudu na zabezpečených koncernových serverech. Přitom se používají nejmodernější šifrovací standardy a 256bitová délka klíče.

 

400 funkcí na míru: individualizace

Pět různých řidičů nového modelu A8 si může uložit svá upřednostňovaná nastavení do až sedmi uživatelských profilů. Individualizace přitom zahrnuje až 400 parametrů, od nastavení polohy sedadla řidiče přes preferované nastavení klimatizace až po již používané navigační cíle a oblíbená média. Individualizace zahrnuje rovněž zobrazování na displeji a velkou část asistenčních systémů.

 

Limuzína rozpozná příslušného uživatele již při odemčení vozu podle signálu klíčku s dálkovým ovládáním nebo systému Audi connect key. Vůz jej přivítá na panelu přístrojů Audi virtual cockpit jménem a aktivuje jeho profil. Řidič si může pro sebe zřídit několik profilů – například profil pro pracovní den, víkendový profil, dálniční profil nebo profil pro jízdu mimo město. Za jízdy může mezi nimi přepínat.

 

Virtuální kliknutí: ovládací systém MMI touch response

Snadno srozumitelný koncept ovládání má vzhledem k velkému počtu možností nastavení a voleb v luxusní limuzíně velký význam. Již předchozí generace modelové řady A8 dokázaly v tomto ohledu přesvědčit systémy MMI a MMI touch. Nová generace představuje další vývojový stupeň – MMI touch response.

 

Centrem konceptu ovládání je displej se vzhledem „černého panelu“. Displej má úhlopříčku 10,1“ jako tablet. Mírně klenutý displej TFT s rozlišením 1540 x 720 pixelů nabízí velmi ostré zobrazení a vysoký kontrast, dokonce i při pohledu ze strany pod velkým úhlem.

 

Dotykový displej s konceptem MMI touch response umožňuje mimořádně bezpečné ovládání díky nové kombinaci hmatové a zvukové zpětné vazby. Jakmile se prst řidiče dotkne skla displeje, nedojde okamžitě k aktivaci příslušné funkce – za tím účelem musí vyvinout mírný tlak s definovanou sílou. Jako potvrzení pocítí impulz, který vzniká tím, že elektromagnet vychýlí sklo displeje nepatrně ke straně. Zároveň zazní z malého reproduktoru kliknutí. Dotykový displej tak poskytuje řidiči jasnou zpětnou vazbu: působí autenticky a přenáší dřívější vysokou kvalitu tlačítek a ovládacích prvků do světa ryze digitálních přístrojů.

 

Velký displej slouží k ovládání funkcí navigačního systému, multimediálních funkcí a vozidla. Řidič na něm může klikat, vykonávat stírací pohyby prsty, měnit velikost zobrazení a procházet seznamy. Stejně jako u moderního chytrého telefonu je struktura menu intuitivní a plochá. Uspořádání „kachlů“ v hlavním menu a na liště pro přímý přístup lze individuálně nakonfigurovat. Na konzole středového tunelu se nachází druhý displej s úhlopříčkou 8,6 palce a rozlišením 1280 x 660 pixelů. Řidič na něm ovládá klimatizaci a komfortní funkce. I zde si může stanovit oblíbené funkce, například navigační cíle, rozhlasové stanice, telefonní čísla nebo funkce vozidla. Svým zápěstím se přitom může komfortně opírat o páku voliče převodovky tiptronic.

 

Řidič má kromě toho na spodním displeji možnost zadávat text – buď prostřednictvím klávesnice, nebo funkce rozpoznávání psaného písma, která představuje kvantový skok. Díky rozpoznávání celých psaných slov nebo psaním na místě s akustickou zpětnou vazbou může řidič mimořádně rychle a bezpečně zadávat navigační cíle nebo klíčová slova pro vyhledávání, aniž by se musel dívat na displej.

 

V nové, vzájemně propojené struktuře menu jsou všechny součásti nabídky Audi connect umístěny přímo v příslušných funkčních menu, což usnadňuje a urychluje vyhledávání. Jedná-li se například o čínskou restauraci, objeví se již po zadání tří písmen seznam vybraných objektů. Uvedeno je rovněž hodnocení portálu Yelp a seznam lze třídit podle různých kritérií. U čerpacích stanic se zobrazují údaje o cenách. Alternativně je k dispozici vyhledávání prostřednictvím služby Google.

 

Povrch obou displejů je opatřen vrstvou, která zabraňuje trvalému ulpívání otisků prstů a usnadňuje jejich odstraňování. Další vrstva způsobuje lámání odrážených paprsků světla, aby odrazy nepůsobily rušivě. Povrchová vrstva je tvrzená, podobně jako odolná skla „Gorilla Glass“ na různých chytrých telefonech. Velmi robustní povrch se vyznačuje také extrémní odolností vůči poškrábání.

 

Vysoká přesnost: hybridní koncept vyhledávání hesel

Nové Audi A8 odpovídá na požadavky řidiče dvěma způsoby. Jednak využívá své vlastní poznatky o preferencích uživatele, které si uložil do paměti vozidla, za druhé pak sahá po znalostech v cloudu. Princip dokonalého propojení platí i pro hlasové ovládání, díky němuž se A8 stane inteligentním partnerem pro rozhovor. Řidič může své pokyny volně formulovat – jako datový soubor jsou předány softwaru pro rozpoznávání řeči. Správce dialogu se schopností samoučení na to reaguje, v případě potřeby klade doplňující otázky, nebo nabízí možnosti výběru. Při dobré síti se odpověď dostaví za necelé dvě sekundy. Řidič může v rozhovoru se systémem přecházet mezi jednotlivými oblastmi menu, například může vytočit číslo z telefonního seznamu a příslušnou adresu převzít jako cíl do navigačního systému. Nové hybridní hlasové ovládání zahrnuje nad rámec vyhledávání cíle také multimediální funkce, klimatizaci, části telefonního systému a některé služby Audi connect. V rámci Evropy pracuje i v zahraničí.

 

Full HD: Audi virtual cockpit

Kromě displejů MMI touch response a hybridního hlasového ovládání disponuje nové Audi A8 třetí ovládací úrovní v podobě multifunkčního volantu. Jeho prostřednictvím vyvolá řidič všechny provozní informace, navíc může aktivovat primární funkce informačního a zábavního systému. Informace zobrazuje sériově dodávaný panel přístrojů Audi virtual cockpit. Jeho 12,3“ displej TFT, který disponuje vlastní výpočetní jednotkou NVIDIA K1, ohromí rozlišením Full HD 1920 x 720 pixelů. Řidič má na výběr dvě plochy s moderním vzhledem. V klasickém náhledu mají virtuální přístroje podobnou velikost jako konvenční analogové přístroje. Mezi nimi je umístěno okno, v němž je zobrazována navigační mapa nebo seznamy z oblastí telefonu, rádia a audia. V režimu Infotainment se toto okno zvětší, zatímco rychloměr a otáčkoměr svou velikost příslušně zmenší.

 

Vznášející se obraz: průhledový displej

Na přání dodávaný průhledový displej promítá důležité provozní informace, mimo jiné rychlost jízdy, navigační pokyny a informace některých asistenčních systémů, jako rychle a snadno čitelné symboly a čísla do přímého zorného pole řidiče. Displej TFT a dvě asférická zrcadla promítají obraz s plochou 217 x 84 milimetrů na čelní okno. Řidič má dojem, že se zobrazení před ním vznáší ve vzdálenosti cca 2,3 metru. Oči, zaostřené na dálku, vnímají zobrazované informace mimořádně rychle, čímž je minimalizováno rozptylování řidiče.

 

 

SPACE

 

Velkorysý prostor: rozměrový koncept

Vnější délka 5172 milimetrů, šířka 1945 milimetrů a výška 1473 milimetrů – to jsou rozměry nového modelu A8. Nová generace tak překonává svého předchůdce délkou o 37 milimetrů a výškou o 13 milimetrů, zatímco šířka se nepatrně zmenšila. Rozvor je 2998 milimetrů (plus 6 milimetrů). Pro dlouhou verzi platí o 130 mm delší hodnoty rozvoru a vnější délky, vnější výška je o 15 mm větší. Rozchod kol je u obou variant 1644/1633 milimetrů (vpředu/vzadu).

 

Z větších rozměrů mají užitek cestující, protože nový model A8 jim nabízí největší interiér ve své třídě. Interiér má v obou karosářských variantách o 32 milimetrů větší délku. Ve verzi A8 L se zvětšily také hodnoty výšky stropu nad sedákem, šířky v úrovni ramen a prostoru pro nohy. Dojem šířky interiéru umocňuje dvoudílné panoramatické skleněné střešní okno. Zavazadlový prostor nabízí objem 505 litrů u obou modelů A8 a A8 L.

 

Lehká konstrukce: Audi Space Frame z více druhů materiálu

Nové Audi A8 používá v konstrukci nosné struktury karoserie více druhů materiálu – hliník, ocel, hořčík a kompozity vyztužené uhlíkovými vlákny – než jakýkoli jiný sériově vyráběný model Audi. Luxusní limuzína překonává svého předchůdce až o 24 procent z hlediska torzní tuhosti, která je rozhodujícím parametrem pro precizní ovladatelnost a akustický komfort.

 

Audi je průkopníkem lehké konstrukce automobilu. První Audi A8 z roku 1994 bylo prvním velkosériově vyráběným automobilem na světě se samonosnou hliníkovou karoserií, která nesla označení Audi Space Frame (ASF). Značka se čtyřmi kruhy od té doby vyrobila více než jeden milion vozidel s touto technikou. Princip ASF využívá rovněž karoserie nového modelu A8. Z 58 procent je vyrobena z hliníkových dílů – uzlových odlitků, výtlačně lisovaných profilů a plechů. Jejich pevnost v porovnání s předchůdcem výrazně vzrostla. Skelet prostoru pro cestující je tvořen komponenty z oceli tvářené za tepla včetně tvrzení, které doplňuje zadní stěna z uhlíkového kompozitu, která se vyznačuje extrémně vysokou pevností a torzní tuhostí. Optimální odolnosti vůči zatížení a působícím sílám bylo dosaženo až 19 vrstvami tkaných uhlíkových vláken uložených v různých směrech. Koncept lehké konstrukce završuje výztuha mezi věžemi pro uložení tlumicích a pružicích jednotek z hořčíku.

 

Nové Audi A8 stojí na vrcholu své třídy také v oblasti aerodynamiky a odhlučnění, zejména v oblasti zrcátek a těsnění dveří. Kromě náročného uložení náprav a agregátů hrají důležitou roli také skla oken. Na přání dodávaná zvukově izolační skla poskytují ještě vyšší úroveň odhlučnění interiéru.

 

Při výrobě karoserie z různých materiálů používá Audi 14 různých metod spojování dílů, například speciální metodu lemování pro spojování dvou různých materiálů v oblasti prahů dveří. Tato technologie spojuje hliníkový rám boční stěny s ocelovými plechy tvářenými za tepla včetně tvrzení na střešním sloupku B, oblouku střechy a prahu. Bez ní by bylo jejich použití nemožné. Spoje jsou zároveň velmi úzké, což umožnilo vytvořit velké vstupní otvory pro komfortní nastupování a vystupování.

 

Rychlé otevření: elektrický zámek dveří

V novém modelu A8 je jakékoli ovládání snadné – to platí dokonce i pro otvírání dveří. Ruka musí vnější kliku vytáhnout jen do vzdálenosti pěti milimetrů, aby došlo mikrospínačem k odemčení zámku. Při otvírání zevnitř stačí rovněž několik milimetrů. V případě nouze lze dveře otevřít zvenku i zevnitř mechanicky, silným zatažením, prostřednictvím lanovodů.

 

Na přání doplní Audi elektrické zámky dveří o funkci elektrického dovírání. Víko zavazadlového prostoru se při odjištění otevírá automaticky vzhůru, na přání může mít elektrický pohon. Otevření i zavření lze pak aktivovat stisknutím tlačítka nebo pohybem nohy – v kombinaci s komfortním klíčkem.

 

Komplexní zážitky pro všechny smysly: nové pojetí luxusu

Prostor pro maximální volnost pohybu je zásadním atributem nového pojetí luxusu. Nové Audi A8 proto oslovuje všechny smysly a jednotlivé dojmy spojuje do příjemné kompozice. Tento přístup je patrný již z tvarů a linií vnitřního designu, pokračuje však i výběrem autentických materiálů s nejvyšší úrovní kvality manufakturní výroby a končí ohromujícím zážitkem z poslechu prostorového zvuku highendového audiosystému nebo dojmem sofistikovanosti, který zanechává parfémování vzduchu.

 

Maximální komfort: sedadla

Interiér nového modelu A8 má charakter salonku a rozhodujícím způsobem se na tom podílejí nově koncipovaná sedadla, která jsou výrazně lehčí než u předchůdce. Jen přední sedadla ušetřila více než čtyři kilogramy hmotnosti. V zadních sedadlech nalézají uplatnění kompozity vyztužené skleněnými vlákny. Vpředu i vzadu zaručuje konstrukce sedáků a opěradel s různými vrstvami nejvyšší úroveň komfortu a dobré boční vedení.

 

Audi dodává přední sedadla v několika verzích. Vrcholnou variantou je komfortní sedadlo s individuálně nastavitelnými bočními polštáři. Kromě pneumatického nastavování bočních polštářů sedáku a opěradla disponuje na přání funkcemi vyhřívání a odvětrávání, které lze nastavovat samostatně ve třech stupních. Vývojáři výrazně rozšířili také na přání dodávanou masážní funkci. V každém opěradle je uloženo 16 malých vzduchových těles ve tvaru bubliny, vždy tři tělesa nad sebou, která poskytují masáž celých zad. Sedící osoba má na výběr sedm programů a tři intenzity. Každé sedadlo je vybaveno malým kompresorem, který poskytuje tlak až 0,5 baru.

 

Obě karosářské varianty modelu A8 – s normálním i prodlouženým rozvorem – jsou sériově dodávány se třemi sedadly vzadu, na přání s otvorem pro přepravu dlouhých předmětů nebo chladicí schránkou. Na přání mohou být krajní sedadla vyhřívaná a elektricky nastavitelná v podélném směru, i co se týče sklonu sedáku a opěradla. Bederní opěrka je pak nastavitelná pneumaticky. Na přání je i v tomto případě k dispozici masážní funkce s 18 trojitými masážními prvky v každém sedadle. Komfortní opěrky hlavy a rolety pro zadní okna umocňují pocit komfortu při cestování. Stejné možnosti nastavení jako u tří sedadel vzadu nabízí Audi také pro samostatná sedadla v modelu A8 L s dlouhou, souvislou středovou konzolou, která nabízí loketní opěrku a velké odkládací schránky.

 

Cestování první třídou: relaxační sedadlo

Relaxační sedadlo vzadu vpravo umožňuje v novém modelu A8 cestování první třídou. Jeho uživatel si může uvést sedadlo do lůžkové polohy a nohy si opřít o elektricky výsuvnou plochu na opěradle speciálního sedadla spolujezdce vpředu. Nohy si může nechat v několika stupních zahřívat a masírovat. Za tím účelem jsou k dispozici tři intenzity, dva programy a tři velikosti nohou, které plošně stimulují také reflexní zóny na chodidlech. Cestující vzadu si mohou hlavu uvolněně opřít o měkké komfortní opěrky hlavy s elektricky nastavitelnou výškou. Paket relaxačního sedadla zahrnuje komfortní sedadla s individuálně nastavitelnými bočními polštáři s odvětráváním a masáží, dlouhou středovou konzolu s dvěma sklopnými stolky, ovládací jednotku Rear Seat Remote, zábavní systém pro cestující vzadu a komfortní čtyřzónovou automatickou klimatizaci. S paketem pro tepelný komfort lze vyhřívat loketní opěrky ve dveřích, středové loketní opěrky vpředu i vzadu a volant.

 

 

Komfortní ovládání v kompaktním formátu: Rear Seat Remote

Speciálně pro zadní sedadla koncipovala značka Audi kompaktní zařízení Rear Seat Remote, které je srovnatelné s chytrým telefonem. Cestující mohou na dotykové ploše ovládat četné funkce klimatizace, sedadel, osvětlení, nastavení vozidla a multimediálních systémů. Navíc lze s tímto zařízením na dálku komfortně ovládat Audi tablet, umístěný na zadní straně předního sedadla. Komunikace se systémem MMI Navigation plus probíhá prostřednictvím sítě WLAN v novém pásmu 5 GHz.

 

Rear Seat Remote disponuje 5,7“ dotykovým displejem OLED s rozlišením Full HD. Hliníkové pouzdro působí velmi hodnotně, technika s procesorem NVIDIA T40 odolává i extrémním teplotám, které mohou uvnitř vozu panovat. Rear Seat Remote se umístí do držáku s nabíjecí funkcí, který je ve čtyřmístných verzích na středové konzole, u pětimístných variant na středové loketní opěrce. V závislosti na výbavě zadní části interiéru se dodává sériově nebo na přání.

 

Také obě zařízení Audi tablet, která tvoří zábavní systém pro cestující vzadu, jsou ušlechtilá a robustní. Jejich 10,1“ displeje mají rozlišení Full HD, procesor dodává společnost NVIDIA. Audi tablet komunikuje prostřednictvím sítě WLAN se systémem MMI Navigation plus a ovládací jednotkou Rear Seat Remote. Uživatelé mohou zadávat navigační cíle, vybírat média nebo surfovat na internetu prostřednictvím hotspotu WLAN. Audi tablet kromě toho může využívat svět telefonů Android včetně nabídky portálu Google Play Store. Po jízdě jej lze používat i mimo automobil s možností připojení k libovolné síti WLAN.

 

Zcela podle přání: nová řešení pro telefonování

Také telefonování je v novém modelu A8 mimořádně komfortní. Limuzína umožňuje připojení a střídavé používání dvou přenosných zařízení. MMI Navigation plus může uložit více než 4000 kontaktů. Pro zadní sedadla je ve čtyřmístné i pětimístné verzi k dispozici vlastní Audi phone box, který bezkabelově propojí chytrý telefon cestujícího s anténou automobilu, a tím zaručuje nejlepší kvalitu příjmu. Navíc zajistí indukční nabíjení v souladu se standardem Qi. V kombinaci s ovládací jednotkou Rear Seat Remote mohou cestující vzadu navíc diskrétně telefonovat.

 

Prostorový zvuk 3D: vrcholný audiosystém Bang & Olufsen

Audi nabízí tři různé audiosystémy. Na vrcholu stojí Bang & Olufsen Advanced Sound System s prostorovým zvukem ve formátu 3D, který si poprvé mohou užívat také cestující na sedadlech vzadu. Účinný zesilovač s výkonem 1920 W napájí 23 reproduktorů, jejichž neodymové magnety vytvářejí vzdušný zvukový obraz o vysokém rozlišení. Precizně perforované hliníkové díly zdobí kryty reproduktorů ve dveřích a bílým světlem je osvětlují světlovody LED. Vysokotónové akustické čočky se elektricky vysouvají z přístrojové desky jako typický moderní prvek luxusních vozů Audi.

 

Čtyři širokopásmové reproduktory ve střešních sloupcích A a oblouku střechy vytvářejí prostorovou dimenzi výšky. Potřebné signály vypočítává speciální algoritmus, jehož základem je proces, který značka Audi vyvinula společně s Fraunhoferovým institutem. Interiér se tím promění v akustický zážitkový svět, v němž je hudba reprodukována stejným způsobem, jímž byla zaznamenána v koncerním sále.

Nové Audi A8 může být na přání vybaveno přijímači digitálního rozhlasového vysílání DAB a DAB+. Na přání dodávaný televizní přijímač pracuje rovněž digitálně. Jeho modul CI+ umožňuje příjem šifrovaného vysílání prostřednictvím chytré karty.

Čistý a svěží vzduch v interiéru: paket Air Quality

Nové Audi A8 nabízí svým cestujícím nejpříjemnější a nejzdravější prostředí, a to i z hlediska kvality vzduchu – zejména pak s paketem Air Quality, dodávaným na přání. Jeho součástí je parfemace, jejímž prostřednictvím je do interiéru přiváděna ventilační soustavou klimatizace decentní vůně. V přístrojové desce jsou uloženy dva flakony, které obsahují nádech mořského a horského vzduchu. Zákazníci si mohou nastavit intenzitu parfemace ve čtyřech stupních. Další součástí paketu je ionizátor, který elektricky nabíjí zápornými ionty molekuly vzduchu v interiéru. Tyto anionty přitahují částice prachu a podobných nečistot, čímž vznikají větší útvary, klesající k zemi, takže nemohou být vdechovány.

V příštím roce bude v závislosti na trhu k dispozici také senzor částic, který zjistí množství částic ve venkovním vzduchu a výsledek porovná se vzduchem v interiéru vozu A8. Účinnost filtrace se zobrazí na displeji vozidla. Tuto službu ocení zejména zákazníci ve velkých aglomeracích.

Sériově dodávaný senzor kvality vzduchu navíc rozpoznává škodlivé plyny a následně aktivuje režim vnitřní recirkulace vzduchu. Filtr čtyřzónové automatické klimatizace odstraňuje velkou část plynů a jemného prachu a navíc zneškodňuje velký počet alergenů.

Nové Audi A8: budoucnost luxusní třídy
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas/ů
Sdílejte

1 komentář

 1. Audi A8 je bezpochyby nádherné auto, ale já bych takové nechtěl. K čemu by mi bylo, když bych si v něm nic sám neopravil. Pak bych z auta neměl vůbec radost, když bych s ním musel jezdit každou chvíli do servisu. Mám starou Audi A3 a nevyměním ji. Nedávno se mi u ní rozbilo zamykání dveří, tak jsem si objednal nový mikrospínač z https://www.schmachtl.cz/koncove-spinace-a-prislusenstvi-mikrospinace a opravil jsem si to. To bych u nového auta neměl šanci udělat.

PŘIDAT KOMENTÁŘ: