Nedávno Elon Musk zlevňoval auta a zavíral Tesla Stores. Teď je zase otevírá a zdražuje

  • Před dvěma týdny Elon Musk oznámil, že zlevní nabízené modely značky Tesla a zároveň zavře většinu prodejen 

  • Teď přichází změna. Prodejny se zavírat nebudou a auta opět podraží 

  • Poněkud ukvapená oznámení doprovází také slíbená premiéra nového Modelu Y, která má proběhnout 14. března 

  • Je otázkou, zda i premiéra Modelu Y sama o sobě není trochu ukvapená

Automobilka Tesla staví na silné základně fanoušků, přesto se neustále potýká s velkými problémy. Před časem bylo konečně po rocích čekání oznámeno zahájení prodeje základní Tesly Model 3 za 35 tisíc dolarů. Souběžně s tím Tesla také zlevnila další své modely. Jenže navzdory očekávání si tyto kroky investoři vyložili tak, že poptávka po amerických elektromobilech klesá. Akcie Tesly se propadly. Druhým důvodem bylo oznámení o uzavření většiny prodejen Tesla. Z toho někteří usuzovali, že automobilka musí šetřit. Jenže po krátké době přichází změna.

Tesla aktuálně otočila. Prodejny se sice zavírat budou, ale ne v takovém množství, jak bylo původně zamýšleno. Do dnešních dnů bylo uzavřeno zhruba deset procent Tesla Stores. U dalších 20 % se řeší, jak s nimi naložit. Většina zůstane v provozu.

Zájemcům o Model 3 došla trpělivost. Tesla jim vrací rezervační poplatky čím dál častěji

Současně už ale neplatí nabídka snížených cen na prodávaná auta. Od 18. března se ceny u všech prodávaných vozů zvednou o tři procenta. Výjimkou je pouze Tesla Model 3 v nejlevnější verzi za 35 tisíc dolarů. Tohoto konkrétního provedení se změny nedotknou. Takže byste si měli během tohoto týdne pokud možno nějakou Teslu objednat.

V kontextu dvou protichůdných vyjádření následujících v krátkém sledu za sebou přichází pozvánka na premiéru nové Tesly Model Y, což má být crossover postavený na základech Modelu 3. Odhalení proběhne čtrnáctého března, tedy tento čtvrtek.

Bude zajímavé sledovat, jak zákazníci k novince přistoupí. Můžeme očekávat nabídku nějaké „exkluzivní“ verze a možnost poslat rezervační poplatek. Zkušenosti právě s Modelem 3 nicméně naznačují, že Elon Musk sice umí skvěle slibovat, jenže dotčení zájemci pak musí čekat na své auto celé roky. Vzhledem k technické příbuznosti s už vyráběným autem by to nemuselo být tak hrozné, přesto bychom si na brzký příchod reálného sériového provedení nevsadili. Produkce totiž má začít až příští rok. A jak známo, Tesla své sliby a oznámení zásadně nedodržuje. Pro úplnost dodejme, že Elon Musk představil Teslu Model 3 coby „dostupný elektromobil za 35 tisíc dolarů“ na jaře 2016. Než se tato konkrétní verze dostala do reálného prodeje, trvalo to tři roky.

Ohodnoťte tento článek!

PŘIDAT KOMENTÁŘ: