Jak využít staré baterie z elektromobilů? Nissan je instaloval do nafukovacího stanu

  • Koncept Nissan x OPUS spojuje kempování se starými bateriemi 

  • Základem je nafukovací stan až pro šest lidí umístěný na přívěsu, v jehož výbavě je téměř vše 

  • Jako zdroj elektrické energie slouží vestavěný zdroj Nissan Energy Roam, což jsou recyklované baterie ze starých elektromobilů


V dnešní době se horlivě hovoří o nutnosti rozšíření elektromobilů, jenže otázka recyklace jejich baterií je jaksi trochu v pozadí, přestože pár návrhů se už objevilo. Některé koncepty například počítaly s využitím baterií pro ukládaní elektrické energie v domácnostech, Nissan aktuálně představuje další řešení. Akumulátory ze svých starých elektromobilů bude instalovat do přenosného boxu, který může být využit jako zdroj elektrické energie třeba při kempování.

Přesně to prezentuje aktuální koncept Nissan x Opus. Ten spojuje dohromady právě systém přenosného zdroje (jmenuje se Nissan Energy Roam) a nafukovacího stanu Air Opus. Tenhle stan byl představen v roce 2017 a jeho výhodou má být hlavně to, že je veškeré vybavení umístěno na přívěsu a stan samotný se nafoukne pomocí kompresoru během devadesáti sekund. Uvnitř je všechno možné včetně kuchyně, mikrovlnné trouby, osvětlení nebo Wi-Fi. Vyspat se zde může až šest lidí.

ICCT: Pokud se zákazníkům elektromobily nevnutí pomocí úřadů, nevyplatí se jim

Nissan do tohoto stanu integroval svůj záložní zdroj elektrické energie, který napájí jak 230V okruh, tak klasickou 12V síť. Kapacita této recyklované baterie je 700 Wh a výkon může být až 1 kW. V kombinaci s možností dobíjet zdroj pomocí solárního panelu by to všechno mělo vystačit na týdenní kempování bez nutnosti někam se připojovat. Nissan Energy Roam ale můžete také z vašeho stanu vyndat a odnést, případně lze tento box v kempu zapojit do klasické zásuvky a dobít, což trvá necelou hodinu.

Pokud máte zájem o nafukovací stan Air Opus, připravte si minimálně 18 000 eur, tedy v přepočtu zhruba 460 tisíc korun. Kolik bude stát přenosný zdroj elektrické energie Energy Roam, to tisková zpráva neuvádí. Podle dřívějších informací by se ale měla tato věc začít prodávat letos na jaře.


Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. To je známé použití baterií, které již pro pohon aut ztratily potřebnou kapacitu. Také se dávají do bateriových úložišť. Co ale s bateriemi, které doslouží úplně?

PŘIDAT KOMENTÁŘ: