Jak na převod vozidla v roce 2021?

Koupili jste či prodáváte ojeté auto a řešíte řadu otázek? Kde přeregistrovat auto? Kolik to bude stát a jaké dokumenty si připravit? Nebojte, registrace není nic těžkého a s naším návodem to bude hračka.

Před registrací nového auta

Převod vozidla je vlastně změna vlastníka auta. Auto musí předešlý vlastník odhlásit a kupující musí do 10 pracovních dní registrovat vozidlo (pokud lhůtu překročíte, tak vám hrozí pokuta až 50 000 Kč) a samozřejmě mít zaplacené povinné ručení.

Kde mohu vozidlo převést?

Stejně jako u registrace nového vozu, tak i přeregistrace vozidla byla v minulosti možná pouze tam, kde bylo dosud zapsáno (většinou trvalé bydliště či sídlo firmy starého vlastníka). Podle novely zákona platné od června 2017 je již možný přepis vlastníka na jakémkoliv registru vozidel.

Registr vozidel je většinou dostupný v každé obci s rozšířenou působností (každé okresní a větší město) – přehled 206 obcí podle krajů. Najděte si tedy ten, který je nejbližší vašemu domu, škole, práci atd. Pro ušetření času se můžete telefonicky nebo online objednat (Online rezervace návštěv pro: Prahu, Brno a Ostravu.).

Co s sebou na registr vozidel?

  • Doklad totožnosti (vlastníka, provozovatele) – u fyzické osoby občanský průkaz, platný pas, u fyzické osoby podnikatele to je živnostenský list a u právnické osoby výpis z obchodního rejstříku.
  • Žádost o zápis do registru – Aktuální přihláška k převodu vozidla v roce 2021 je ke stažení zde. Popř. můžete vyplnit formulář přímo na úřadě.
  • Velkého technického průkazu.
  • Malý technický průkaz (ORV – osvědčení o registraci vozidla).
  • Protokol o evidenční kontrole vozidla (ne starší než 14 dní).
  • Zelená karta jako doklad o zákonném pojištění vozidla (povinném ručení).
  • Registrační značka jen pokud je poškozena, odcizena, ztracena.
  • Pokud vás zastupuje třetí osoba, tak je nutné jí udělit plnou moc.

Kolik se platí za převod vozidla?

Opět budete muset zaplatit správní poplatky. Zpravidla 800 Kč za registraci automobilu. Pokud ojeté auto spadá pod normu EURO 0, 1, 2, tak ji musíte rovněž zaplatit (tedy pokud v techničáku není uvedeno, že byla již zaplacena).

Nejčastěji kladné otázky k registraci nového vozidla

Lze někde stáhnout vzor plné moci k přepisu vozidla?

Ano, vzor ke stažení máme přímo u nás na webu.

Kde najdu číslo technického průkazu, které mám vyplnit v přihlášce k registraci nového vozidla?

Číslo technického průkazu se nachází v pravém horním rohu technického průkazu a je většinou reprezentováno pomocí dvou písmen a čísel.

Kde najdu číslo identifikační číslo vozidla VIN, které mám vyplnit v přihlášce k registraci nového vozidla?

Identifikační číslo vozidla (VIN) se nachází na druhé straně velkého technického průkazu, a to konkrétně na horní polovině na řádku s označením E.

Najdu někde vzor přihlášky k převodu vozidla?

Ano vyplněný vzor si můžete stáhnout z webových stránek „Dopravní inspektoráty“. Odkaz ke stažení dáváme zde.