Hyundai nabízí první pohledy na nový model Sonata

 • První model, který vrcholnou měrou ztělesňuje designérský styl smyslné sportovnosti

 • Sonata 2020 staví na odiv dynamickou siluetu sportovního kupé s prostorným interiérem

 • Nejnovější Sonata využívá řadu vyspělých prvků, například „skryté“ světlomety, které mají ve vypnutém stavu jasný chromovaný vzhled a po zapnutí se rozzáří


Hyundai odhalil první snímky nové generace modelu Sonata, která má vzhled sportovního čtyřdveřového kupé. Osmá generace modelu Sonata ztělesňuje designérský koncept smyslné sportovnosti. Model zcela nové konstrukce nahradí dosavadní generaci modelové řady Sonata, představenou v roce 2014. „Sonata oslavuje svou inovativní siluetou atraktivní styl kupé,“ řekl Sang Yup Lee, viceprezident a vedoucí designérského centra Hyundai. „Krátkými převisy, výrazně klesající linií střechy a nízkým víkem zavazadlového prostoru vzniká harmonický a současně dynamický dojem. Pro značku Hyundai charakteristické chromované ozdobné prvky nyní zasahují až do oblasti kapoty, čímž ji vizuálně prodlužují. Do kapoty je rovněž integrováno osvětlení LED. Design smyslné sportovnosti díky těmto stylistickým prvkům doslova ožívá.“ Zcela nová Sonata čerpá inspiraci z oceňovaného konceptu Le Fil Rouge, který debutoval na Ženevském autosalonu 2018. Stejně jako koncepční vůz přitahuje i sériově vyráběná Sonata okamžitě pozornost svým designem smyslné sportovnosti.

Smyslná sportovnost je definována vzájemným souladem čtyř základních aspektů designu vozidla: proporcí, celkového uspořádání, estetiky a techniky. Sonata vytváří při pohledu ze strany dojem výjimečného napětí pomocí harmonické kombinace vrstvených ostrých linií na karoserii a čistých ploch. K sexy charakteru ve stylu kupé přispívá také pečlivě navržené tvarové uspořádání konkávních a konvexních ploch. Nová Sonata má mnohem sportovnější vzhled než její předchůdce. Její vnější výška je o 30 mm nižší a vnější šířka vzrostla o 25 mm. Rozvor byl prodloužen o 35 mm a vnější délka o 45 mm.

Příď nového modelu Sonata definují dva prvky: výrazně prostorové tvary, zdůrazňující hladká zaoblení, a jasně vymezená kapota. Kaskádovitá maska chladiče s digitálním pulzem připomíná svými rytmickými vizuálními efekty masku chladiče sportovního vozu a elegantně navazuje na kapotu, čímž umocňuje celkový dojem přídě.  Světla pro denní svícení, doplněná funkcí „skrytých“ světlometů, poprvé použitou ve vozidle značky Hyundai, jsou nejvýznamnější inovací v oblasti designu, jež doplňuje nejmodernější osvětlovací techniku modelu Sonata. „Skryté“ světlomety mají ve vypnutém stavu chromovaný vzhled a po zapnutí je jejich výrazné světlo nepřehlédnutelné. Tato světelná technika byla poprvé představena na koncepčním voze Hyundai HDC-2 loni v červnu na autosalonu v Busanu. Světlomety s těmito detaily se staly působivým designérským prvkem. Nové uspořádání světlometů definuje společně s konceptem smyslné sportovnosti designérskou identitu budoucích automobilů Hyundai.

Boční plochy modelu Sonata jsou zvýrazněny světelnými prvky, které plynule navazují na dvě chromované linie propojující okna a světla pro denní svícení. Sonata vyzařuje díky těmto dvěma charakteristickým liniím atletický a elegantní šarm. Zcela nová Sonata má širokou, dlouhou kapotu motoru, velmi nízkou výšku a elegantní linii střechy. Dojem šířky umocňují také mimořádně široké zadní svítilny. Nová světelná technika nalézá uplatnění také ve vnitřním prostoru v podobě dekoračního osvětlení přístrojové desky a výplní dveří. Moderní přístrojová deska v interiéru je bohatě vybavena a na první pohled zaujme křídlovitým tvarem, inspirovaným letadlem Stealth. Celek při pohledu vyvolává dojem, jako by se vznášel, a tento efekt, který umocňují saténově chromované ozdobné prvky, se opakuje u dlouhých loketních opěrek.

Designéři maximálně snížili výšku přístrojové desky a výdechů ventilační soustavy, čímž navozují pocit lehkosti. Svěží a uvolněnou atmosféru pro řidiče vytvářejí kvalitní tkaniny a kůže v moderních, světlých barvách. Čistým a elegantním designem se vyznačuje také centrální displej panelu přístrojů. Designéři záměrně nepoužili velké displeje, jimiž je v současnosti vybaveno mnoho luxusních automobilů, protože odvádějí pozornost od řízení. Oba displeje modelu Sonata 2020 jsou přitom vizuálně propojeny jedinečnou křivkou ve tvaru písmene S. Displeje jsou dokonale zapuštěny do okolních ploch a vybaveny kapacitními dotykovými tlačítky. Volant vypadá jako řídicí páka letadla a zdobí jej saténově chromované prvky. Elektronický volič převodovky ponechává více místa pro odkládací prostory.


Hyundai nabízí první pohledy na nový model Sonata
Ohodnoťte tento článek!
3 (60%) 2 hlas/ů

29 KOMENTÁŘE

 1. Stručně řečeno luxusní sporťák, který se povedl, jen ten zadek se mohl udělat trochu jinak. Od původních modelů Sonat trochu vybočili, hlavně co se týče designu, uvidíme ještě jaká bude cena. Kolik máte tip?

   • Je pravda, že designově je to opravdu krásné auto co? No, co se týče ceny, tak dle mého nebude nijak přehnaně vysoká, přeci jen korejci umí nasadit solidní ceny za nové modely. Stačí se podívat na tu novou i20, která se pohybuje někde okolo 300 000,- což se mi zdá jako pěkná cena za funglovku, nemyslíte?

  • To se dá říci o všech automobilkách, že čerpají inspiraci od ostatních. Sonata je oproti předchozí generaci vkusnější, je tam vidět ten sportovní nádech vzhledu.

  • Zrovna tenhle tvar již toho s Audi moc společného nemá. To už bys mohl nařknout kteroukoliv automobilku, že to krade Audi. Tobě se stačí jen pořádně podívat a jistě si podobnost najdeš, i kdyby nebyla.

 2. Po designové stránce rozhodně parádní práce, nemyslíte? Teď už si jen počkat na osazené motorizace a cenovku. Osobně si myslím, že to nějak pěkně skloubí a bude to vydařené auto, které jim doposud chybělo, co vy?

  • Dle toho jak to vypadá si myslím, že půjde na dračku. Cenovky bych se vůbec nebál, Hyundai je známí svými lidovými cenami. Stačí se podívat na tu novou i20 startující těsně pod hranicí 300 tisíc. To je za funglovku opravdu solidní cena.

 3. osvědčenej model asi nezklame na můj vkus moc kulaté takové asijské, ale vypadá to relativně dobře, interiérek je pěknej

  • Interiér skoro jako v nějaké limuzíně, v tom bych se nechal povozit. Každý by se za mnou otáčel a to je účel ne? 🙂

 4. Luxusní sporťák, ten by se v mojí garáži vyjímal. Designovej posun od roku 2014 je tam vidět, kdy bude více informací k tomuto modelu?

  • V dubnu bude v New Yorku předváděcí akce, jen jsem zaslechl že pro ČR nebude Sonata určená, ale pokud bude v sousedních státech k prodeji, tak to není si jí sehnat ne? 🙂

 5. Pokud se začně prodávat v Evropě, tak je to skvělá zpráva. Zatím je k dostání starší verze především v Americe. A kdy se dostane k nám? Jsem na to zvědavej

 6. vypadá to že se jim tahle osmá generace fakt povedla, pěkné stylové a dynamické auto spíše manažerského charakteru něco jako mondeo, těch bude asi jezdit hodně

 7. Už jsem Američanům záviděl, že tam mají kolikrát mnohem lepší výběr aut v Americe než my u nás, tak alespoň, že i Sonata se k nám podívá.

  • Tuším, že u nás zatím oznámený prodej není, pokud se tedy nepletu? Každopádně v okolních státech by k dostání být měla, tudíž nebude problém ji sehnat, ne? Osobně bych ji bral hned, designově se opravdu vyvedla, nemyslíte?

   • Máte pravdu prozatím není, každopádně doufám, že se to změní, jelikož to auto vypadá opravdu moc hezky a cenově určitě bude dostupné i pro většinu z nás. Dle mého se jim Sonata opravdu povedla.

 8. Za i40 by to byla hodně slušná náhrada, mně se líbí a kdyby byla k dostání, tak do ní nejspíše jdu. Ještě by to chělo podrobnější info k výbavě, ceně apod. , kdy se toho dočkáme?

  • Mělo by to být nejspíše v dubnu, kdy má být představení tohoto modelu v NY. S tou i40 máte pravdu, jen to vypadá, že možná zůstane, ale kdo ví?

 9. Věděli jste, že se jedná o zcela nový základ pro vozy Hyundai, který staví všechny nové modely na větší bezpečnosti, nižší spotřebě, díky lepší aerodynamice, lepšímu rozložení váhy a proudění vzduchu i v prostoru motoru? Sonata je ukázkou toho, že jdou dělat auta kvalitně i pěkně.

 10. Pro obchoďáka je to auto, jako stvořené. Jen aby se to k nám ještě dostalo. Budu optimista a budu věřit že ano, co vy?

  • Pokud by se stalo, že by u nás nebyla určená k prodeji, tak bude snad u sousedů. Osobně se mi líbí, takže bych uvítal její prodej u nás v ČR.

 11. Kdyby u nás byla k prodeji a se zajímavou cenou (kterou korejci vždy oproti konkurenci mají), tak bych se asi dlouho nerozmýšlel.

PŘIDAT KOMENTÁŘ: