V garáži se našel Žiguli z roku 1975, který nenajel ani 150 kilometrů

 • Dodnes velmi dobře známý Žiguli byl ve své době masově vyráběným automobilem, takže to není na první pohled žádná rarita 

 • Nedávno se ale objevil jeden exemplář modelu VAZ 2103, který unikátní je

 • Vyroben byl v roce 1975 a do dnešních dnů najel jen pár stovek kilometrů 

Když se řekne „unikátní veterán“, patrně se vám vybaví něco z toho, co se nedávno nabízelo v rámci dražby aukční síně Coys na Techno Classica. Rozhodně to nebude auto typu VAZ 2103, kterého bylo v letech 1972 až 1984 vyrobeno víc než 1,3 milionu exemplářů. Jenže i takový vůz v dnešní době unikátní být může.

Problémem podobných aut je totiž skutečnost, že je všichni dobře znají, všichni s nimi jezdili a nikoho v podstatě nezajímají. Což v kombinaci s ne zrovna dokonalou protikorozní ochranou znamená, že se jich naprostá většina rozpadla a najednou je velký problém najít pěkný zachovalý kus. Nedávno se v jedné moldavské garáži ale přesně takový „žigulík“ našel. Nečinně zde strávil více než 40 let. Když ho jeho současný majitel objevil pod silnou vrstvou prachu, vůz měl údajně najeto pouze 148 kilometrů.

Doporučujeme: Wartburg slaví třicáté výročí. Nikoliv ten dvoutakní, ale čtyřtaktní verze 1.3

Příběh unikátně zachovalého exempláře VAZ 2103 přinesli kolegové petrolicious.com. Samozřejmě, výměna celého přístrojového štítu s počítadlem kilometrů je u těchto aut jednoduchou záležitostí, nicméně z fotek a z videa je zřejmé, že jde opravdu o téměř nový automobil. Svědčí o tom třeba nádherně zachovalý interiér. Další podrobnosti o tomto exempláři najdete v úvodním videu.

VAZ 2103 byl v podstatě licenčně vyráběný Fiat 124 Special. O pohon se staral benzinový čtyřválec o objemu 1452 cm3 nabízející výkon 55 kW (75 k) a točivý moment 106 Nm. Oproti starším Žiguli se tato verze vyznačovala lepší výbavou, větším množstvím chromu a především zdvojenými světlomety.

Foto: Petrolicious

V garáži se našel Žiguli z roku 1975, který nenajel ani 150 kilometrů
Ohodnoťte tento článek!
4.31 (86.19%) 42 hlas/ů

5 KOMENTÁŘE

 1. Vyroben byl v roce 1975 a do dnešních dnů najel jen pár stovek kilometrů
  V garáži se našel Žiguli z roku 1975, který nenajel ani 150 kilometrů

  Par stovek kilometru je minimalne 200 a i tam bych jeste pouzil par desitek kilometru.

 2. Pan Michal má pravdu, pan redaktor Dittrich, který by měl být ve slohu a gramatice a možná taky i v myšlení o tom co vlastně píše jako novinář bezchybný. Ale odpusťme mu to, dle vzhledu je obětí porevolučního školství. A tak je to dnes všude, na úřadech, v administrativě a bohužel i v managementu.
  O politicích ani nemluvím.

PŘIDAT KOMENTÁŘ: