Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let

TIP Galerii otevřete klepnutím na první obrázek

TIP Galerii otevřete klepnutím na první obrázek

  • Williams patří historicky mezi nejúspěšnější týmy F1

  • Nebál se experimentovat a hledat nová řešení na hranici pravidel

  • Williams se ale vedle Formule 1 věnuje i vývoji aut

  • Aktuálně se Williams zabývá zejména vývojem elektrických pohonů

Jméno Williams se poprvé objevilo v profesionálním motorsportu v roce 1969, do prestižní Formule 1 vstoupil tým Williams-F1 během španělské velké ceny v roce 1977. Letos tak vlastně Williams slaví 40 let oficiálního samostatného působení v F1. Celkem získal devět pohárů konstruktérů a sedm titulů mezi jezdci. Z 672 závodů získal tým Williams 114 vítězství, 128 pole position a 133 nejrychlejších kol v závodě.

Doporučujeme: Ferrari chystá ještě ostřejší FXX K. Podívejte se na jeho testování v Monze

Williams ale neznamená jen tým Formule 1, nýbrž i technologickou společnost, která vyvíjí nové komponenty nejen pro motorsport. Williams například od roku 2013 spolupracuje s Nissanem na vývoji sportovních vozů, vyvinul hybridní setrvačník, který si našel cestu třeba do závodních Porsche nebo Audi a podílí se i na vývoji elektrických a plug-in hybridních systémů pohonu.

Posledním produktem technologického vývoje společnosti Williams je třeba univerzální platforma pro elektromobily nebo zcela nový motor pro jedinečné vozy Singer-Porsche, který vyvíjel spolu se společností Cosworth. Williams dokonce zanechal svou stopu i v letectví nebo při návrhu výkonných počítačových simulátorů. Drží rovněž několik patentů například v oblasti aerodynamiky či výroby uhlíkových kompozitů. Některé významné automobilové počiny Williamsu si můžete prohlédnout v přiložené galerii.

Bonus: Podívejte se na úžasný souboj Ayrtona Senny (McLaren) a Alaina Prosta (Williams) během velké ceny Velké Británie v roce 1993:

Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Ohodnoťte tento článek!
4.33 (86.67%) 3 hlas/ů

PŘIDAT KOMENTÁŘ: