Galerie: 16 aut, která novými nápady a technikou předběhla svou dobu

TIP Galerii otevřete klepnutím na první obrázek

TIP Galerii otevřete klepnutím na první obrázek

  • Elektromobily, hybridy, sportovní čtyřkolky… To není nic nového

  • Mnoho aut předběhlo svou dobu o desítky (nebo i stovky) let

  • V té době se ale většinou o obchodní úspěch nejednalo

Průkopníci to mají hodně těžké. Snaží se prosazovat nápady a nové technologické postupy, které převracejí dosavadní vnímání a zavedené pořádky na hlavu. Není divu, že mnoho takových nápadů skončí propadákem, ačkoli o pár desítek let později se stejný postup stane normou.

Doporučujeme: Od Benzu přes Škodu po Prius — Zajímavé prvotiny v automobilových motorech

To se samozřejmě nevyhýbá ani autům. V dnešní galerii uvádíme několik případů z minulosti, které přišly dlouho před tím, než se podobné řešení stalo běžným. Chcete jeden příklad? Třeba elektromobily, které tu byly dávno před tím, než vůbec vzniklo první auto s benzinovým motorem. Ale o tom už jsme si více napsali v samostatném článku Retro: Elektrická auta jsou starší než ta na benzín. Za sto let se moc nezměnila

Galerie: 16 aut, která novými nápady a technikou předběhla svou dobu
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (90%) 6 hlas/ů

4 KOMENTÁŘE

  1. Neuvést Tatru 77 jako defakto první sériově vyráběný vůzem s aerodynamickou karosérií mi řijde jako nevzdělanost….

  2. Král
    Musím se přidat k Lukášovi. Že cizí media i zahraniční publikace pomíjely a pomíjejí prvenství a přínos českých automobilů, přičemž je jich víc než Tatra 77, to je sice škoda, ale že český redaktor je nevzpomene, to je opravdu na pováženou. Ví o nich vůbec?

  3. Mě by zase zajímalo, proč se nikde neuvádí, že ruská Lada před pár lety vyráběla současně 6, nebo 7 typových řad automobilů (nezaměňovat s modely). Ať se to někomu líbí, nebo ne, je to tak. Která jiná světová automobilka toto dokázala ? A za informaci o roční produkci, kdy naše tuzemská automobilka ve všech světových závodech výroby Škody poprvé předběhla v produkci ruskou Ladu teprve zhruba před 11 lety, mě už asi zdejší diskutující ukamenují. Berte to jako technický údaj, ne jako politickou agitaci.

    • Zajímavé. Ale jak to souvisí s tématem článku o autech, která novými nápady a technikou předběhla svou dobu? Řekl bych, že to nebyla zrovna doména Lady…

PŘIDAT KOMENTÁŘ: