Do důchodu odešla jedna z italských lidových ikon. Nástupce Punta Fiat zatím nechystá

  • Fiat v tichosti ukončil výrobu jedné ze svých legend

  • Model Punto třetí generace se vyráběl dlouhých třináct let 

  • V roce 1995 tento vůz získal titul evropského auta roku 

  • Nástupce se zatím nechystá 

Automobilka Fiat zcela v tichosti ukončila výrobu modelu Punto. Není se čemu divit, protože třetí generace byla v produkci už třináct let, takže logicky šlo o zastaralý model, o který už zákazníci moc zájem neměli. Z jiného úhlu pohledu je to ale trochu smutná zpráva, protože do zřejmě definitivního důchodu zamířil automobil, který se svého času těšil velkým úspěchům. Pokud máte zájem, u tuzemských dealerů je k dispozici posledních přibližně 20 exemplářů.

Fiat Punto se poprvé objevil v roce 1993 coby nástupce modelu Uno. Sympatický italský hatchback se těšil velké přízni zákazníků i odborné veřejnosti. V roce 1995 Punto získalo titul evropského auta roku, o dva roky později zaznamenal tento vůz možná ještě zajímavější úspěch. Stal se totiž nejprodávanějším modelem v Evropě. Druhá generace dorazila v roce 1999, přičemž ta první uzavřela své působení s celkovým počtem 3,7 milionu vyrobených exemplářů.

Doporučujeme: Test na pondělí — Mazda MX-5 1.5 Skyactiv-G130 vs. Fiat 124 Spider

Také druhé (hranaté) Punto bylo na trhu dlouho. Třetí generace sice přišla v roce 2005, ale Fiat prodával i starou variantu pod označením Classic dále. Třetímu vydání automobilka nejdříve říkala Grande Punto, následně Punto Evo a nakonec se vrátila k jednoduchému označení Punto. Celkově se výroba tohoto modelu zastavila na čísle 9 milionů exemplářů. Podle dostupných informací Fiat s nástupcem zatím nepočítá.

Ironií osudu je fakt, že poslední exemplář byl vyroben v době, kdy Punto slaví 25. výročí a současně také jen krátce před tím, než Giorgetto Giugiaro, který má na svědomí design první i třetí generace, oslavil jubilejní 80. narozeniny.

Do důchodu odešla jedna z italských lidových ikon. Nástupce Punta Fiat zatím nechystá
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (88%) 5 hlas/ů

1 komentář

PŘIDAT KOMENTÁŘ: