Dálniční známky a poplatky za silnice a dálnice v Evropě v roce 2018

  • Za dálnice se neplatí třeba v Německu, Belgii, Lucembrusku a Nizozemsku

  • Mnohde se ale platí speciální poplatky za tunely a mosty

  • Ceny se liší podle typu vozidla a někde i podle data či času

Možná i vy patříte k těm statisícům Čechů, kteří letos o prázdninách vyrazí alespoň jednou do zahraničí autem. V článku Kolik stojí benzín, nafta a LPG v Evropě? jsme si zrekapitulovali, kolik průměrně stojí v zahraničí pohonné hmoty. V některých státech je ale potřeba počítat i s dalšími poplatky, za silnice a dálnice. Takže kolik se vlastně za auto nebo motorku zaplatí a jakým způsobem se dálniční nebo jiné poplatky vybírají?

Státy, kde musíte mít dálniční známku

U nás situaci znáte. Desetidenní dálniční známka stojí 310 korun, měsíční 440 korun a roční 1500 korun. Více se dočtete v článku Dálniční známky 2018: Vše, co potřebujete vědět

Slovensko

Klasické papírové známky na Slovensku zrušili, nyní se dá jen objednat elektronická známka. Více v článku Dálniční známka Slovensko 2018: Jak ji koupit a kdo známku mít nemusí

Rakousko

V Rakousku můžete mít stále klasickou dálniční známku na okno, ale nově přibyla také elektronická. Je možnost dopředu zaplatit i speciální mýtné, které se platí v Rakousku za některé tunely. Více v článku Dálniční známka Rakousko 2018: Lze mít i digitální, ale nakupujte s předstihem

Švýcarsko

Ve Švýcarsku je nutné zakoupit celoroční dálniční známku, která stojí 40 franků, tedy zhruba 900 Kč. Známku musí mít také motocykly a přívěsy. Ještě se ve Švýcarsku platí za tunely Great Saint Bernard (18,30 CHF/410 Kč za motorku a 31,20 CHF/700 Kč za auto) a Munt la Schera (13,00 CHF/290 Kč za motorku a 50,00 CHF/1115 Kč za auto). Více také na oficiálních stránkách.

Maďarsko

V Maďarsku se používá elektronická dálniční známka, která musí být zakoupena do 60 minut od prvního využití zpoplatněné silniční sítě. Elektronickou známku lze zakoupit předem na ematrica.nemzetiutdij.hu nebo pomocí mobilní aplikace. Je potřeba vybrat dobu platnosti (desetidenní, měsíční nebo roční) a typ vozidla. Ačkoli je možné zakoupit i lokální známku, pro zahraničního turistu bude lepší klasická celostátní. Nejčastější desetidenní známka na motocykl nebo auto pro maximálně sedm lidí stojí v přepočtu 240 korun, stejný poplatek je potřeba uhradit i za přívěs.

Známku musí mít i motocykly, odlišný je typ známky pro vozidla pro přepravu 8 a více osob a také pro dodávky, přívěsy a autobusy. Ceny elektronických známek, typy vozidel a platnost lze najít i na česky psaném dokumentu na stránkách toll-charge.hu.

Doporučujeme: Kde natankovat cestou do Chorvatska?

Slovinsko

Ve Slovinsku potřebujete klasickou nalepovací známku. Pozor, oproti jiným státům má týdenní známka za 7,5 eura pro motocykly a 15 eur pro auta a karavany skutečně sedmidenní platnost a ne desetidenní. Dodávky, které mají nad přední nápravou výšku přes 1,3 m, musí mít známku za 30 eur. Seznam typů vozidel, která musí mít dražší známku, najdete zde. 30 eur stojí i měsíční známka pro osobní auta, motorky mohou mít za 30 eur půlroční známku.

Ve Slovinsku je nutné zaplatit také za průjezd dálničním tunelem Karavenke. Pro motocykly a vozidla do 3,5 tuny je cena 7,20 eur. Slovinskou dálniční známku koupíte prakticky na všech pumpách před hranicemi. Více informací najdete na oficiálních stránkách dars.si.

Rumunsko

V Rumunsku se platí nejen za dálnice, ale i za některé silnice. Pro jistotu bude lepší si elektronickou známku při průjezdu Rumunskem zakoupit, a to buď na na stránkách e-rovinieta.ro nebo přes mobilní aplikaci. Elektronickou známku lze koupit i u čerpacích stanic či v některých obchodech. Zpoplatněné jsou také některé přívozy a mosty.

Pro osobní auto stojí sedmidenní 3 eura, třicetidenní 7 eur. V nabídce je také známka devadesátidenní (13 eur) a roční (28 eur). Známku musí mít také autobusy a nákladní vozidla několika kategorií, ta mohou mít i jednodenní známku. Motocykly mají jízdu po zpoplatěných silnicích zdarma. Více informací na oficiálních stránkách cnadnr.ro.

Bulharsko

V Bulharsku jsou používány klasické nalepovací známky a i když jdou objednat online, posílají se poštou. Komfortnější tak bude zakoupit známku na některé z benzínek před hranicemi nebo na hranicích. Pozor, v Bulharsku se vedle dálnic platí i za některé obyčejné silnice. Týdenní známka pro zahraniční osobní vozidla stojí 8 eur, měsíční 15 eur, čtvrtletní 28 eur a roční 50 eur. Více informací na stránkách api.bg.

Doporučujeme: Škoda Octavia Combi G-TEC – Jeli jsme na CNG Z Prahy do jižního Chorvatska a zpět

Státy, kde se platí mýtné

Klasické dálniční známky jsou stále vzácnější a postupně se prosazuje mýtné, ať už klasické hotovostní nebo elektronické.

Polsko

V Polsku se platí na dálnicích klasické hotovostní mýtné, ale lze mít i „krabičku“ pro výběr elektronického mýtného. V Polsku lze platit v domácí měně, v eurech nebo v dolarech. Více informací najdete na oficiálních stránkách viatoll.pl.

Chorvatsko

Také v Chorvatsku se vybírá mýtné. Pro zahraničního turistu asi nemá jiný systém než hotovostní platba u mýtné brány smysl. Cena za 1 km je zhruba 1,40 Kč. Více informací o mýtném a případném elektronickém výběru najdete na oficiálních stránkách hac.hr. Zajímavé je, že správu dálnic na Istrii má na starosti jiná společnost, ale pro zahraničního turistu, který elektronické mýto většinou nepoužívá, se nic zvláštního nemění. Více informací na bina-istra.com. V Chorvatsku se platí také za trajekty a některé mosty.

Doporučujeme: 7 chyb, které dělají řidiči při cestě autem do Chorvatska. Děláte je také?

Srbsko

V Srbsku se také platí klasické hotovostní mýto a lze platit i kartou. Ačkoli lze někde platit eurem, není to zcela komfortní. Jistější je používat místní měnu. Cena za 1 km vychází v přepočtu na asi 0,70 až 1,40 Kč podle úseku. Více informací na oficiálních stránkách putevi-srbije.rs.

Makedonie

Za dálnici se hotovostní mýto platí i v Makedonii. Ceník najdete na oficiálních stránkách, stejně tak mapu mýtných bran.

Řecko

V Řecku provozuje dálnice několik soukromých společností a ty se starají i o výběr mýtného. Platí se také za most Charilaos Trikoupis (1,90 eur za motocykl a 13,30 eur za auto) a podmořský tunel Aktio – Preveza (0,7 eur za motocykl a 3 eura za auto). Vedle elektronického mýta, které pro zahraniční turisty asi smysl nemá, se platí na mýtných branách v hotovosti nebo kartou.

Informace o jednotlivých systémech mýtného v Řecku a ceníky najdete na stránkách společností NeaOdos, Olympia Odos, Aegean Motorway, Attiki Odos, Egnatia Odos a Moreas.

Itálie

V Itálii se platí mýtné buď v hotovosti (nebo platební kartou) v mýtných branách, případně lze mít předplacenou kartu za 25, 50 nebo 75 eur či používat elektronický systém Telepass. V Itálii stojí jeden kilometr dálnice v přepočtu okolo 2,30 Kč. Více informací najdete na oficiálních stránkách.

V Itálii se také platí za některé alpské tunely a ceny se v některých liší i podle času a data průjezdu, nejen podle typu vozidla.

Doporučujeme: Z Prahy do Ženevy a zpět – Dva tisíce kilometrů se Škodou Fabia Combi 1.0 TSI

Francie

Francie má také klasické dálnice s mýtnými branami a vedle hotovosti lze používat také některé vybrané zákaznické karty a samozřejmě automatický elektronický systém. Ceník mýtného pro jednotlivé úseky najdete na oficiálních stránkách. Na stránkách lze využít i plánovač trasy a kalkulátor ceny mýtného. Jeden kilometr na francouzských dálnicích vychází v přepočtu na zhruba dvě koruny. Ve Francii se také platí za některé mosty a tunely.

Španělsko

Vedle hotovostního mýtného, které se platí v mýtných branách, lze ve Španělsku využít i elektronický systém, který při častějších průjezdech poskytuje slevu. Ve Španělsku se platí také za některé tunely. Ceník se liší vedle typu vozidla také podle použité dálnice. V průměru vychází kilometr na asi dvě koruny. Více informací a ceníky s mapou najdete na oficiálních stránkách autopistas.com.

Portugalsko

V Portugalsku se platí pomocí předplacených karet na mýtných branách, případně lze použít platební karty vybraných opartnerů či automatický elektronický systém výběru mýtného. Hotovost se nevybírá a turisté mohou využít předplacenou kartu na 5, 10, 20 nebo 40 eur či na některých úsecích kupón za 20 eur s neomezenou třídenní platností. Více informací najdete na oficiálních stránkách portugaltolls.com.

Dálniční známky a poplatky za silnice a dálnice v Evropě v roce 2018
Ohodnoťte tento článek!
4.25 (85%) 8 hlas/ů

PŘIDAT KOMENTÁŘ: