Cizinče, zaplať! Jak zareagovat, když přijde pokuta ze zahraničí?

 • Proces měření i rozesílání pokut probíhá víceméně automaticky

 • Jen v Berlíně pracuje nepřetržitě 107 mobilních a 17 stacionárních radarů 

 • ČR se loni zapojila do datábáze Eucaris, kde si úřady v zemích EU podle registrační značky vozidla dohledají jeho vlastníka

 • V Rakousku nebo Německu vymáhají i pokuty za překročení rychlosti o jednotky km/h

 • Zhruba polovina výzev k zaplacení pokut je právně napadnutelná

Vzpomínky na dovolenou může nečekaně oživit cizokrajná dopisní obálka, ve které se skrývá úřední psaní s výzvou k zaplacení pokuty. V lepším případě je dopis psaný lámanou češtinou, obvykle však v jazyce státu, odkud výzva pochází. Hodit do koše, nebo raději poctivě zaplatit?

První prototyp radaru na měření rychlosti představila německá firma Telefunken na policejním veletrhu v Essenu v září 1956. Stacionární přístroj na trojnožce samozřejmě vyžadoval přítomnost obsluhy, o šedesát let později ale už proces měření i rozesílání pokut probíhá víceméně automaticky. Takové měření bývá dnes už takřka výhradně v režii obcí, protože vybrané pokuty směřují právě do jejich rozpočtu, nikoliv do toho státního.

Třeba právě v sousedním Německu zajišťuje výnos z pokut nemalou část obecního rozpočtu. Jen v samotném Berlíně pracuje nepřetržitě 107 mobilních a 17 stacionárních radarů a za rok 2016 s jejich pomocí vydělalo město 74,4 milionu eur (v přepočtu zhruba dvě miliardy korun).

Nejen do německého rozpočtu svým dílem přispívají i čeští motoristé. Naše země se totiž zapojila do mezinárodní databáze Eucaris, kde si úřady v zemích EU podle registrační značky vozidla dohledají jeho vlastníka. Toho pak vyzvou k platbě nebo k udání viníka.

V Německu stále EXISTUJE „osoba blízká“
Většina států převedla odpovědnost za přestupek na majitele auta, v Německu však stále platí úprava, kdy úřad musí najít skutečného viníka. Výzva k zaplacení pokuty sice i v tomto případě směřuje na majitele auta (a nabízí možnost, že po zaplacení je případ uzavřen), zároveň je však vyzván, aby do přiloženého formuláře vyplnil jméno skutečného řidiče. I proto chodí z Německa pokuty s detailem obličeje. Majitel je zároveň poučen, že smí výpověď ve věci odmítnout v případě, že by tím poškodil sebe nebo osobu sobě blízkou. Nabízí se mu také možnost s přestupkem nesouhlasit, důvody však musí uvést v němčině. Taková úprava je tedy poměrně liberální a nestaví majitele automaticky do pozice viníka.

Pokuty, o kterých nám čtenáři píší, nebývají vysoké. V zahraničí se Češi naučili jezdit mnohem opatrněji než doma, mimo jiné právě proto, aby se zbytečně nedostali do kontaktu s tamní policií. Jenže automatické systémy třeba v Rakousku nebo Německu evidují a vymáhají i pokuty za překročení rychlosti o pouhých několik jednotek. Třeba za překročení rychlosti v obci do deseti kilometrů si v Německu účtují 15 eur, mimo obec to vyjde na 10 eur.

Vzhledem k tomu, že radary bývají často umístěné na přehledných úsecích, nemusí mít řidič ani tušení, že se něčeho dopustil. Stejně jako u nás i v cizině totiž platí, že radary slouží spíš k snadnému výběru peněz než k hlídání dopravně nebezpečných míst.

Zahraniční pokuty často řeší i motoristický právník Michal Dlabola. „Svým klientům radím, ať raději zaplatí, vyjde je to mnohem levněji. V opačném případě je nutné využít místní právní služby, které nejsou nikterak levné, nehledě už na čas, který s tím stráví. A výsledek je stejně nejistý.“

Jak vlastně úřady v takové věci postupují? Nejprve obešlou majitele auta s výzvou k zaplacení. Už tento první dopis, přicházející obvykle obyčejnou poštou, obsahuje možnost se proti pokutě odvolat – samozřejmě v jazyce země, kde byl přestupek spáchán. Pokud to obeslaný majitel vozu udělá, následuje pozvání k projednání přestupku na úřad v místě, kde byl delikt spáchán.

Je tu samozřejmě možnost, že se majitel auta bude na úřadě zastupovat sám, ale vzhledem k vzdálenosti od místa bydliště je vhodnější najmout si tamního právníka.

Pak je tady druhá možnost, že na výzvu k zaplacení majitel vozu nereaguje. „Ještě jsem nezažil, že by kvůli dopravnímu přestupku spáchanému v zahraničí došlo k vymáhání peněz formou exekuce,“ říká Michal Dlabola, „takže jestli víte, že do té země v následujících deseti letech nepojedete, nestane se pravděpodobně nic.“

V opačném případě však hrozí, že se na nezaplacenou pokutu přijde i při běžné dopravní kontrole. „Už jsem zažil situaci, kdy policie v Itálii řidiči znemožnila pokračovat v jízdě, protože firma, které patřilo jím řízené auto, výzvy k zaplacení ignorovala,“ vzpomíná Michal Dlabola.

Kolik co stojí
 • 10–20 eur za bagatelní překročení rychlosti do 10 km/h, do tohoto limitu se vejdete ve většině zemí EU
 • 25–170 eur za překročení rychlosti o 20 km/h, přičemž spodní hranice platí pro Polsko a horní pro Itálii. V Rakousku a Německu je poměrně levně, tam zaplatíte 30, resp. 35 eur
 • 160–2890 eur za překročení rychlosti o 50 km/h. Nejlevněji je v Německu, horní hranice platí pro Velkou Británii. Draze je v Rakousku (2180 eur), ale i na Slovensku (500 eur). Jen kilometr nad touto hranicí pokuty násobně stoupají
 • 60–1140 eur za jízdu na červenou. Nejlevněji je v Polsku a Rakousku (60, resp. 70 eur), nejdražší je Velká Británie. Draze je také na Slovensku (až 300 eur), v Dánsku (270 eur) či Itálii (170 eur)

K tomu, aby se na pokutu zapomnělo, rozhodně nestačí vyměnit registrační značku auta, jak si motoristé často myslí. „Člověk by si musel změnit vlastní identitu, což je samozřejmě nesmysl,“ vysvětluje právník.

Zároveň však platí, že ne každá vymáhaná pokuta automaticky znamená, že by se řidič něčeho dopustil. Zejména některé laserové radary vykazují značnou chybovost – paprsek se může například odrazit od svodidla nebo od auta jedoucího před vozem, který je měřen. Německá motoristická advokátka Daniela Mielchenová navíc uvádí, že zhruba polovina výzev k zaplacení pokut je právně napadnutelná, a to hlavně kvůli chybám v samotném protokolu nebo nedostatečným důkazům. Uznává však zároveň, že jedinec, který navíc bydlí v zahraničí, nemá proti zavedenému systému šanci.

Pokud je však vymáhaná pokuta vysoká a k tomu je řidič přesvědčen, že k přestupku nedošlo, pak je využití služeb advokáta namístě. V takovém případě existuje šance, že právní zastoupení nakonec zaplatí protistrana.

Převzato z časopisu AUTO7

 

Cizinče, zaplať! Jak zareagovat, když přijde pokuta ze zahraničí?
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (87.03%) 37 hlas/ů

26 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den,
  prosím co dělat, když jsem nestihl zaplatit pokutu v Rakousku?

  Předem děkuji za odpověd, s pozdravem
  Jan Křištál

 2. Syn byl firemním vozem 08/2017 v Itálii, včera přišel doporučený dopis s platbou na 42,50 Eur
  za překročení rychlosti 70 km/h o 7,3 Km!? Trochu nechápu cenu, ale i tak jsem pokutu převodem zaplatil. Jenže mi dnes bylo bankou sděleno, že se platba vrátila, uvedený účet po kontrole v bance byl zadán správně, ale banka v Itálii tento účet již nevede!!! Tak nevím, jestli se mám snažit získat fungující účet, nebo to nechat. Je to jejich chyba a špatně zadané podklady pro kladsné vyřízení platby z mé strany, ale nevím jestli bych měl dostatek argumentace pro vysvětlení.

  • Dobrý den,
   raději bych je kontaktovala. Pokud nezaplatíte, zašlou nový dopis s navýšením platby. Naše firma pokutu nezaplatila a po půl roce přišla výzva o téměř 100,- EURovým navýšením.

 3. Dobrý den. chtěla bych se zeptat. Dostala jsem dopis ( teda muj manžel je majitel auta) . Poslala jsem jiz 2krat platbu ( pokutu) ale vzdy se mi vratila na ucet. bohužel ten dopos jiz nemám abych platbu zkusila poslat opět. Co mám prosim dělat? Děkuji za odpověď. Německý neumím abych někam zavolala.

 4. Dobrý ďeň.Dostal som dopis z pokutou za prekročenie rychlosti z českej republiky.Iba oznamenie o prekročení rychlosti a platobný rozkaz z čislom účtu.Bez fotografie. Mam alebo nemám zaplatiť? Ďakujem

 5. Dobrý den. Přišla mi poštou pokuta za rychlost z Německa na 30eur nicméně problém je v tom že jsem tam nebyl. Prosím co s tím?

 6. Bohužel úřady nemají povinnost posílat v dopisu i fotografii pořízenou radarem. Fotografie má být součástí spisu o přestupku, tak se na ni můžete zajet podívat na příslušný úřad.

 7. Dobrý den. Přišla mi poštou pokuta za rychlost z Německa na 20eur , jakym zpusobem tu castku musim
  nahradit ??

 8. Dobry den. Prisla mi pokuta z Nemecka za rychlost, ano bol som to ja aj podla fotky, problem je v tom, ze adresa bydliska je ina, stat Polsko, vyzva v polskom jazyku. Ako mam postupovat? Som Slovak a byvam na Slovensku, nedokazem pochopit, ako sa podarilo podla zlej adresy mi dorucit vyzvu. Dakujem

 9. nic neplate, rakusaci dvakrat poslou vymer a po treti hrozbu ale potom se nic nedeje. uz jsem nekolikrat zaplatil ale znamej na to kaslal a nic se nedeje a to uz asi 5 roku. jezdi tam dam a ho i kontrolivali v poysdorfu a na pohodu

 10. Zdravím. Já si teď vyzvedl skrze informaci od naší Policie obálku která byla poslána již v říjnu 2018. Bohužel na adresu kde nemáme provozovnu, tudiš se to ke mě nedostalo. Nicméně je to palba, teda zatím jen informace o překročené rychlosti, psát jak moc nebudu jelikož bych zde byl linčován. Trošku mě zaráží že není již uvedená pokuta, ale jen rychlost a chtějí totožnost řidiče, případně, jelikož je auto na firmu totožnost majitele. Vyplňuji a posílám. Co mohu tedy očekávat???

  Děkuji

 11. Dobrý den, uhradila jsem pokutu 120EUR, ale platba se mi vrátila zpět na účet. Jak prosím v tomto případě postupovat?
  Děkuji

 12. Dobrý den, jaký je další postup když je majitel auta přihlášen k trvalému pobytu na Městském úřadu a žije v zahraničí, takže není možnost doručit výzvu na úhradu pokuty z Rakouska.

 13. Dobrý den jak zaplatit pokutu sice iban máme ale nemáme jméno majitele učtu a i když známe banku nemáme její adresu.Při čemž tyto údaje potřebujeme vědět když je to zahraniční platba.a přes on-lin terminál nám to nejde i když máme přístupové body.Přihlásíme se 3 x a dost pak už vůbecnepusti.Jinak dopis odesíaný 10.10.2018 nám byl dán do schránky tedy doručen až 31.1.2019
  Rdi bychom měli toto vyřízené,ale nejde nám to.
  dnes byl i manžel v bance v Německu že to zapaltí a řekli mu že to nejde už nevím kam se obrátit.
  Děkuji za odpověd..

 14. „Člověk by si musel změnit vlastní identitu, což je samozřejmě nesmysl,“ vysvětluje právník. Pro právníka z právního hlediska možná 😀 – ale dá se to ;)), když víte, kam zajít (legálně určitě ne) 😀

 15. Také mě dostali v Německu. Na dálnici, kde mají svedený provoz do jednoho pruhu, mají povolenou 60 km/h. Naměřili mi 83 a ještě mi vytýkají nezapnutý pás. Pokuta 70 EUR a 28,50 EUR správní poplatek. Ta šedesátka mě tam s-ala – na D1 je osmdesátka a je to horší dálnice. No dnes jsem zaplatil v el-bankovnictví, neuvádí v dopise název banky, uvedl jsem tam totéž co v názvu účtu a uvidím. Mám poštovní spořitelnu a každou zahraniční platbu si ještě vezmou 250Kč. Příchozí platbu ze zahraničí si klidně zpoplatní tisícovkou – to bylo cca 8 tisíc USD. Má jiná banka také tak nehorázné poplatky?

 16. Dobrý den v listopadu mě přišla pokuta z Norska na 6400 NOK zhruba 17500 Kč pokutu jsem zaplatil ale ted mi přišla další složenka o zaplaceni dalších 2700 NOK jen nepíšou za co to je mám se někam obrátit nebo to neřešit Norsko v EU není a tak to je teoreticky nevymahatelny ale jistý si být nemůžu mám se obrátit na konzulát nebo cizineckou policii nebo mi poradíte děkuji za odpověď

 17. Dobrý den, 2 dny zpět mi přišla pokuta z Maďarska, kde jsem dle tvrzení v dopisu jel 81km/h na úseku kde je max 50km/h. Je to můj první prohřešek a hned v zahraničí. Jak se mám k věci postavit? Jedná se o 45000 Maďarských forintů ( cca3700kč )
  Již jsem posílal e-mail a volal na pražské velvyslanectví Maďarska kde mne presměrovali na české velvyslanectví v Maďarsku, kam jsem též volal a posílal e-mail. Čekám na odpověď.
  Poradíte jak by se dala pokuty např. slevit? Jsem student a není to pro mě úplně nejmenší částka.
  Mockrát děkuji za odpověď!

 18. Dobry den, dostal som oznamenie o pokute
  z Francuzka za prekračenie rychlosti,ale v tom čase som sa nenachadzal vo Francuzku!
  Dakujem za odpoveď.

 19. Dobrý den,dostal jsem oznámení o pokutě z Bulharska i s foto ale obálka byla z Rumunska cos je divné. Přestupek se stal 26.4.2019 a na foto je opravdu mé auto a v tu dobu jsem opravdu byl v Bulharsku. Dopis mi posílalo ministerstvo vnitra ze Sofie 27.9.2019 což je o pět měsíců později než byla fotografie pořízena a dopis jsem dostal 28.7.2020 a podepsal převzetí. Na Obálce ale byla uvedena adresa z Rumunska Bukurešť. Od přestupku je to už vic než 15 měsiců Není náhodou moje provinění u promlčené?
  Děkuji za odpověď

PŘIDAT KOMENTÁŘ: