Zjistěte, zda nejste v registru dlužníků

6. 11. 2017
Autor: Redakce

Pozitivní registr dlužníků je v pořádku

Koupili jste si někdy lednici nebo novou sedací soupravu na splátky? Pak jste podepsali smlouvu na spotřebitelský úvěr, a v tu chvíli se ocitli v pozitivním registru dlužníků. Zapsáni jste do něj i v případě, že jste o hypoteční či spotřebitelský úvěr pouze zažádali, a vaše žádost byla zamítnuta.

Do registru dlužníků se můžete dostat velmi snadno, mnohdy dokonce aniž byste o tom sami věděli. Horší však je ten negativní registr.

Jak se dostanete do negativního registru?

Do negativního seznamu registru dlužníků SOLUS se dostanete v případě, že jste v prodlení s plněním svých závazků z úvěrové, leasingové a jiné smlouvy. Zápis je obvykle proveden v momentě, kdy neuhradíte tři po sobě jdoucí splátky. V případě například mobilních operátorů se jedná o tři měsíce od data splatnosti faktury.

Minimální výše hranice dlužné částky po splatnosti pro prvotní zařazení do negativního registru je pak 500 korun. Takže skutečně stačí neuhradit pár měsíců účet za telefon a už máte malér.

A jak na to přijít?

Nejrychlejší a nejsnazší způsob je pomocí SMS výpisu. K tomu však budete potřebovat SIN kód, pomocí kterého budete identifikováni. O SIN kód můžete písemně zažádat prostřednictvím elektronické žádosti přímo SOLUS. Vygenerování SIN kódu trvá přibližně 2 dny. Poté na číslo 90202 pošlete SMS ve tvaru SOLUS a svůj SIN kód (SOLUSmezeraSIN). Odpověď obdržíte velmi brzy.

Druhou možností je odeslat žádost s úředně ověřeným podpisem na adresu SOLUS, zájmové sdružení právnických osob, Antala Staška 510/38, 140 00 Praha 4 – Krč. Odpověď vám bude zaslána poštou doporučeně na dobírku, za kterou budete muset zaplatit asi 220 korun.

V obou případech se dozvíte nejen to, zda v tomto negativním registru jste, ale také, kdo vás tam zapsal.

Pozor na podvodníky

Při pátrání po svých případných dluzích si dejte pozor na nedůvěryhodné firmy, jakou je například Centrální registr dlužníků České republiky (CERD). Jeho působení je plné otazníků. Při kontrole předluženosti se na něj finanční ústavy neobracejí (osm z deseti oslovených bank), a také kvalita výpisů není podle některých uživatelů dobrá.

Za takový výpis zaplatíte až 300 korun, je velmi pravděpodobné, že to jsou vyhozené peníze. Jedná se totiž o projekt soukromého informačního systému a žádné významnější finanční instituce s ním nespolupracují a vydaná bezdlužnost není ani nikde uznávaná.

Nejlepší volbou je proto zmíněný SOLUS. U jiných registrů pořádně pátrejte po internetu, zda jsou uznávané, a jaké na ně mají jiní uživatelé názory.