Test ojetiny: Audi A6 gen. C6 (typ 4F) má silné stránky, ale i nemálo rizik

31.08.2016
12 nových názorů
Autor: Dalibor Žák

+

  • Je v něm spousta místa
  • Je kvalitní a spolehlivé
  • Často má bohatou výbavu
  • Prestižní image
  • K dispozici je plno motorizací a verzí

  • Už má za sebou obrovské porce kilometrů
  • Neprůhledná minulost mnohých kusů
  • Poměrně velké riziko krádeže
  • Diesely nejsou úplně neprůstřelné
  • Každou poruchu draze zaplatíte

Ani se při pohledu na třetí generaci Audi A6 nechce věřit, že je to už více než dvanáct let, co byl „Typ 4F“ uveden na trh. Design produktů Audi se někomu může jevit fádní, jednoduchý a až příliš unifikovaný. Jenže ani po tak dlouhé době nezastaral a dříve nedostižný sen vyšší střední třídy je dnes k dispozici za opravdu lákavých cenových podmínek.

Audi A6 Avant 2.7 TDI Audi A6 je kombi vyšší střední třídy. Generace C6 (typ 4F) se vyráběla v letech 2004-2011

Audi A6 jako nové stálo s nějakou tou výbavou a solidním motorem hodně přes milion. Vlastně aby to aspoň trochu jelo, mělo to nějaké ty knoflíky a trochu vypadalo, museli jste u dealera na dřevo vysázet spíš miliony dva. Dnes lze podobně vybavené auto pořídit ani ne za pětinu původní ceny.

Jenže jak už to tak na trhu ojetin bývá, s narůstajícími kilometry a věkem narůstají také potenciální rizika. Ne snad, že by ojeté Audi A6 třetí generace bylo rizikové jako chůze se zavázanýma očima přes minové pole, ale v případě prémiového německého vozu vyšší třídy je důležité postupovat velmi opatrně.

Doporučujeme: Ojetiny? Velký přehled všech vozů

Ne všechny šestiválce mají quattro

Jako příklad ojetého Audi A6 si vezmeme variantu kombi, u Audi tradičně nazývanou Avant. Vůz jsme si k testu půjčili v Auto ESA. Pod kapotou měl naftový šestiválec 2.7 TDI a přes nepříliš obvyklou manuální šestistupňovou převodovku posílal svých 140 kW (190 k) a 400 Nm na přední kola. Auto z roku 2010 s nájezdem skoro 224 000 km si prodejce v době testu cenil na 325 000 korun.

audi a6 avant bazar (48) Běžnější je kombinace šestiválců s automatem a quattrem, zkoušené auto je relativně málo obvyklé
audi a6 avant bazar (19) Motor 2.7 nabízel 140 kW, což je stejná hodnota jako u dnešního 2.0 TDI

Manuál a pohon předních kol většinou najdete jen u čtyřválcových variant. Když v inzerátu narazíte na šestiválec nebo některý z větších motorů, zpravidla bývá již vybaven automatickou převodovkou a pohonem všech kol quattro (quattro mají v základní výbavě modely o výkonu od 160 kW). Je to otázka osobních preferencí, každá koncepce má své výhody i nevýhody.

Ačkoli oblíbené motorizace 2.7 TDI a 3.0 TDI se zdají jako samozřejmá volba, po velkých kilometrových nájezdech mohou představovat zbytečně vysoké riziko. A za prověřené a relativně mladé auto s rozumnými kilometry si logicky připlatíte daleko více.

Nejlepší motory

2.0 TFSI 125 kW

Čtyřválec starší konstrukční řady EA113 má robustní řemenové rozvody, snese rozumný čiptuning a jezdí při normálním zacházení za devět až deset litrů. Lépe mu dělá natural 98, dlouhodobý provoz na pětadevadesátku ale snese, pokud občas dolijete aditiva. Nějaká past by se v něm skrývat neměla.

4.2 V8 246 kW

Starší osmiválec je odolný a nenáročný. Kdo chce důstojnou dynamiku a nenajezdí tolik, mohl by se mu ve výsledku servis a provoz benzinového osmiválce proti naftovému šestiválci vyplatit. Většinou tyhle verze mají méně najeto a nejsou tak utrápené. Pozor na spotřebu oleje, svědčí o silně opotřebovaném motoru.

Nejprve se zbavíme verzí a motorů, které byste měli v inzerátech obejít velikým obloukem. Naftový čtyřválec 2.0 TDI-PD 16V je znám fatálními poruchami mazání, vstřikování, turbodmychadel a vačkového rozvodu. Také u něj v případě verze s DPF proniká nafta do oleje. Už se ani nevyplácí provádět jeho generální opravy. Najdete ho ve vozech vyrobených mezi dubnem 2004 a srpnem 2008. Nebrat za žádnou cenu!

Další záležitostí, před kterou chceme varovat, jsou automatické převodovky Multitronic, což je vlastně bezestupňové CVT. Skříně CVT jsou založeny na principu tření a čím větší točivý moment motoru, tím více tření a rychlejší opotřebení. Pochybujeme, že všechny ojetiny za sebou budou mít včasné výměny oleje v převodovce nejpozději po 60 000 km. Reálná životnost Multitroniku je okolo 100 000 km, pak už nefunguje pořádně.

audi a6 avant bazar (41) Testovaný kus z nabídky bazaru Auto Esa měl infotainment MMI, dvouzónovou klimatizaci nebo tempomat

audi a6 avant bazar (49)

audi a6 avant bazar (50)

audi a6 avant bazar (54)

Jestli nechcete řadit, hledejte Audi A6 s klasickým měničovým Tiptronicem. To je naproti tomu docela spolehlivá převodovka za předpokladu, že v ní v intervalu 90 až 120 000 km vyměníte olej. Bohužel to skoro nikdo nikdy neudělal, neboť automobilka uváděla náplň jako doživotní. No, když chceme mít životnost převodovky 150 000 km, potom náplň doživotní je...

Výměny oleje byste neměli opomínat ani v systému pohonu všech kol, především v zadním diferenciálu. Interval 120 000 km by vás zruinovat neměl. A když už jsme u oleje, zkraťte výměnný interval motorového oleje na maximálně 15 000 km. Pokud s autem jezdíte ostře a rádi ukazujete svou převahu v levém dálničním pruhu, nebojte se měnit olej už po 12 000 km.

Motor 2.0 TDI CR je výrazně spolehlivější než starší jednotka PD. Ovšem počítejte s tím, že za sebou bude mít značné nájezdy. Otázka je, jestli se investice do něj již vyplatí. Pokud ale kupujete prověřené auto s poctivými kilometry, každých 120 000 km uděláte rozvody a pohlídáte si choulostivý pohon olejového čerpadla a napínací kladku rozvodů, může se tenhle motor vyplatit. Smiřte se ale s kratší životností spojky a dvouhmotového setrvačníku, těžká A6 dává pohonu zabrat.

Hlídejte si rozvody

Naftové šestiválce mají velice solidní a robustní mechanický základ. Jakmile se ale blíží hranice 250 000 km, připravte se na výměnu řetězových rozvodů. Jsou velmi komplikované a jakmile to začne v motoru chrastit, nic nepodceňujte. Jejich selhání je pro motor fatální, takže si rychle připravte stranou zhruba 40 000 korun. V autorizovaném servisu to bude ještě dražší.

A pokud kupujete, počítejte s tím, že právě kvůli nákladné výměně rozvodů se může někdo své jinak bezproblémové A6 zbavovat. Věnujte jim proto pozornost. Slabým místem jsou i tzv. vířivé klapky v sání. Na naftový šestiválec vás budou stát 3500 korun.

audi a6 avant bazar (64) Výměna rozvodů u V6 TDI vyjde na desítky tisíc korun a často bývá důvodem, proč se majitelé své A6 zbavují

Z benzinových motorů se jeví jako nejspolehlivější jednotky 2.0 TFSI a 4.2 V8. Dvoulitr je robustní a praskající skříň turba už pravděpodobně někdo řešil. Když se o něj staráte, měníte včas olej a za studena mu nedáváte za uši, snese i rozumný čiptuning. Dělá mu lépe benzín s oktanovým číslem 98, nutností však není.

Osmiválec 4,2 l je naopak nenáročný, zvládne i přestavbu na LPG, jen si zhruba každých 160 000 km řekne o nové zapalovací cívky. Vyměňte je všechny najednou, ne jen jednu. Ovšem u silných motorů pozor na stav automatu a pohonu všech kol, možná to bude chtít generálku.

Největší rizika:

  • Motor 2.0 TDI-PD 16V
  • Převodovka Multitronic

Na co si dát pozor:

  • Rozvody a vířivé klapky u 2.7 TDI a 3.0 TDI
  • Rozvody, vstřikovače a variátory proměnného časování ventilů u šestiválců FSI
  • Původ a servisní historie
  • Stav automatu Tiptronic a pohonu všech kol

Motory s přímým vstřikováním FSI jsou citlivé na kvalitu benzinu a v případě šestiválců s vyšším nájezdem mohou předčasně odejít rozvody a také variátory proměnného časování ventilů. A to vás bude stát minimálně padesát tisíc, spíše víc.

Desetiválec 5,2 l v Audi S6 je zajisté dynamicky atraktivní a při správném a pravidelném servisu i docela spolehlivý. Ovšem stejně jako u vrcholné RS6 je naprosto jasná servisní historie absolutní nutností. Patnáctilitrová spotřeba těchto verzí není ten nejpodstatnější údaj. A pamatujte na to, že příplatkové karbon-keramické brzdy stojí asi 300 000 korun. Ano, tři sta tisíc!

Prověření je nutností

Vás jako kupujícího by především měla zajímat naprosto průhledná servisní historie a minulost auta dohledatelná až k prvnímu majiteli. Vozy, které mění majitele každých pár měsíců, jsou notoricky problémové, tak raději ruce pryč. Také si pro jistotu zaplaťte profesionální službu prověření ojetiny, aby A6 nebyla v exekuci nebo v majetku leasingové společnosti, případně nebyla vedená jako auto po totální bouračce nebo v evidenci policie. Přeci jen se musíte smířit s tím, že luxusní Audi lákalo také trochu „zvláštní“ skupinu zákazníků. Ti nyní ale houfně přesedají do BMW X6 a podobných modelů...

audi a6 avant bazar (38) K rizikům ojetého Audi A6 patří také obliba mezi zloději a vyšší ceny náhradních dílů, alespoň těch originálních

Když se vyhnete problémovým motorům a převodovkám, může být v Audi A6 velice dobrá koupě a při pravidelném servisu a slušném zacházení si udrží hodnotu. Zvažte ale nějakou formu pojištění. Nejenže se tyhle A6 kradou, ale opravy i drobných ťukanců vás budou stát spoustu peněz. Xenon stojí třicet tisíc, kapota dvacet, nárazník dvacet, blatník patnáct tisíc... Naštěstí se množí nabídka kvalitních dílů z druhovýroby a i servisy jsou skoro na každém rohu. A s autem bez záruky vás nikdo nenutí jezdit přímo k Audi.

[su_hello-bank-calculator]

Honza (neregistrovaný)
Pohodlná je A6 Avant, mám 2,7.Nicmeme je třeba servisovan včas. Rozvody v Auto Jarov v Praze stojí od 80 do 100Tisic.Treba.Nelekejte se ale. Tyhle věci dělejte u zneho, třeba garazisty šikovného a vyjde vás jeden řetěz ca. 1500Kc a podobně kladky. Počítají slevy u prodejců ca. 60%co mají automechanici. Práce ca. 12h, to je pravda, ale zas je klídek. Pokud auto jezdí ale jen dálnice, ne tedy brzda plyn ve městě, může rozvod vydržet také 450000Kma seveleni neuslysis. Vymena oleje a oleje v převodovce je ale nutná, aby byl stále v podstatě nyvy a v převodovce nekrupickoval. To by pak lehla. Kupujte filtry od Mana, tedy draši, jinak nenastartujete. Prostě kvalitnější věci. Není to Octavka. Motor má hladinu 8,5L oleje a lejte nejlépe Castrol.5w30 Ten je nejkvalitnější. Přidávejte do nafty občas za 180Kc u pumpy látku na čištění filtrů, pomůže to hodně, a také čistič vstriku.. Tím motor držíte v kondici. Při nákupu dbejte kolik lidí auto mělo a hlavně bez servítky auto nebrat. Obejdite AAA, ESA AUTO a jiné větší bazary kde Vám nabízí lehce schvalitelnou půjčku na vůz, z počátku za dobrý úrok ale pak zjistíte 14%rocne. Dostanete nový technická, což je špatně.
Bob (neregistrovaný)
vířivé klapky v sání za 3500,- ????? dobrej joke. Jedna stojí kolem 8tis, takze 16tis za obe cca.
Honza (neregistrovaný)
Asi myslel sadu na repas. Já kupoval tu nejdražší. Cca 6500,- Většina dílů originál Audi, a zbytek dílů(které Audi neprodává, aby nešla udělat kompletní repase, a člověk musel nakonec koupit celý nový drahý díl) je kvalitní druhovýroba. Takže za 6500,- jsou jako nové. Původní zbyde pouze nesmrtelný obal. Osičky včetně pouzder, klapky, kloubová táhla, a těsnění jsou nové.
Tomáš (neregistrovaný)
Nechci se sem cpát jelikož mám vw passat variant b5.5 3bg 2.5tdi v6 s multitronikem a čtyřkolkou od audi najeto 242 tisíc v mém vlastnictví necelých 8 tisíc se zjištěním že v multitronicu torsenu a ani v diferenciálu nebyl měněný olej, už asi dva tisíce kilometrů olej vyměněn v multitronicu byl téměř jako vazelína ale teď šlape všechno věž problémů což je divné když píší životnost multitroniku asi 100 tisíc. Díky za možnost příspěvku
Jindra (neregistrovaný)
Máme A6 Avant 4F 2.7TDI 132kW BPP Manuál, bez DPF, sport. podvozek (ne vzduch, 3-ramen. volant, červené tlumiče) r.v. 2006, koupeno v DE při 210.000km, dva předchozí majitelé. Nájezd ca 40.000/rok pravidelně hlavně dlouhé vzdálenosti, nejkratší tak ca 40km. Dnes 375.000km, v motoru měněna pouze škrtící klapka (orig. VDO 235€) a dvě žhavicí svíčky (4 další zatím nejdou povolit :), ale chtěl jsem je vyměnit jen preventivně. Řetězy, spojka, zatím vše ok. Olej 5W-30 nebo 5W-40 SHELL, co tam naleju, to po 15.tis zase vyleju. Co se podvozku týče - mezi 300.000 a 350.000 postupně výměna komplet předních ramen a tlumičů (Lemförder + SACHS 960€, nebyla to nutnost, ale chtělo to už :), ložiska v předu (SKF 3.400Kč) a 4x silentblocky (zn. a cenu teď nevím). Kotouče + destičky v předu ATE 5500Kč, vzadu ATE 3.500Kč. Letos jsem měnil stahovací mechanismus okýnka čidiče (orig. díl u AUDI 3.200Kč, dá se to zvládnout i doma). Interiér - v klimatizaci se zasekávají klapky, zlobí zámek u dveří kufru, oloupaná tlačítka v ovládání MMI na středovém tunelu, otoč. přep. světel, tlačítka stahování okýnek. Kolem světel a SPZ na dveřích kufru jsou puchýřky v laku, jinak celkově žádná rez. Tohle řekl bych že na ten nájezd a stáří a 0 dní v garáži je OK. Hodně spolehlivá kára, nikdy nás nenechala nikde stát, hlavně ne daleko od domova. Motor při <10°C po startu hlučnej, řetězy ale nechrastí. Pomalu se ohřívá. Tak 15 - 20km to chce opravdu opatrně s plynem. Pak už je zvuk OK a i docela pěkně zní. Za celou dobu se akorát letos v srpnu stalo, že se motor po startu hodně rozklepal, tak jsem to chcípnul (v lese v Tatrách, žádnej GSM signál), po dvou pokusech zase nastartoval. U AUDI v Popradu nic nenašli, od tý doby nic, startuje pořád stejně v létě nebo v zimě. Po Dynamika asi jak 2.0TDI v Passatu nebo Golfu. Spotřeba ca 6,5 - 8l, v ČR tankuju Benzina Verva Diesel. Plánuju na jaře preventivně vyměnit takovou tu bižuterii v předu na bloku motoru (řemeny, vodní pumpa). Dokud se nevysype motor nebo převodovka, tak nic jinýho nechci, možná tak 3.0TDI :)
Martin (neregistrovaný)
Máme A6 Avant s převodovkou Multitronic r.v. 2011, najeto 210tkm, pravidelné výměny oleje, servis AUDI, řadí bez nějakých problémů. Co jsem zjišťoval, tak byla upravena konstrukce převodovky a novější by měly být spolehlivější. Ale chce to důsledný servis.
Venca (neregistrovaný)
Xenon 4500,- BiXenon 12500,- Přední kotouč Textar 1600,- Brzdové desky 1300,- Sada ramen na př. nápravu 12500,- Sada ložiska kola SKF 1500,- Tyčka stabilizátoru 300,- Žhavící svíčka 250,- Sada rozvodů 10500,- Uložení motoru 2200,- kus Lambda 2100,- Komplet spojka 14000,- Sada na výměnu oleje v automatické převodovce 5500,- Chladič vody 3500,-
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout - Autobible.cz (neregistrovaný)
[…] Doporučujeme: Test ojetiny – Audi A6 (C6) má silné stránky, ale i nemálo rizik […]
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?