Nabídka elektromobilů se postupně rozrůstá a výjimkou není ani český trh. Volkswagen už nabízí dokonce dva čistě elektrické modely. Kia má elektrický Soul. Nissan prodává Leaf, BMW vás bude lákat na i3, Mercedes na elektrickou třídu B. Zapomínat bychom neměli ani na Teslu, která u nás sice přímo nepůsobí, ale její modely jsou na českých silnicích vidět poměrně často. Žhavou elektrickou novinkou na trhu je Hyundai Ioniq Electric.
Doporučujeme: Hyundai Ioniq na českém trhu. Můžete si vybrat hybrid nebo čistý elektromobil
Zatímco některé automobilky uvádějí zcela nové modely, jiné dále vylepšují ty stávající. Týká se to třeba Nissanu Leaf. Před časem dostal 30 kWh baterie. Totéž platí o BMW i3 (nově se nabízí s 33 kWh bateriemi). V rámci našeho dalšího srovnávacího testu jsme si vzali do redakce právě vylepšený Nissan i BMW a vedle nich jsme postavili nejnovějšího elektrického soupeře na trhu — Hyundai Ioniq Electric.
Než se dostaneme k podrobnému srovnávacímu testu, podíváme se blíž na věc absolutně nejdůležitější. Na dojezd. Všichni určitě tuší, že s oficiálně udávanými hodnotami to nebude jednoduché. Kolik ujedou testované elektromobily v nepříznivých podmínkách?
Teorie
Oficiální hodnoty dojezdu vypadají velmi slibně. Zdá se, že doby, kdy elektromobil ujel s bídou 100 km a ještě jste se museli snažit, jsou definitivně pryč. Nissan udává u vylepšené verze modelu Leaf až 250 km. Hyundai slibuje „více než 280 km“. BMW i3 by mělo zvládnout dokonce až 300 km.
Hyundai Ioniq Electric | BMW i3 94 Ah | Nissan Leaf 30 kWh | |
---|---|---|---|
Akumulátory | Lithium-ion polymerové | Lithium-iontové | Lithium-iontové |
Kapacita akumulátorů | 28 kWh | 33 kWh | 30 kWh |
Výkon elektromotoru | 88 kW | 125 kW | 80 kW |
Udávaný dojezd | více než 280 km | až 300 km | až 250 km |
Čísla to jsou bezesporu krásná, ale v praxi jen těžko dosažitelná. Ne, nechceme tvrdit, že automobilky lžou. To ani náhodou. Když se budete hodně snažit, určitě nebudete muset nabíjet každou chvíli a možná se s BMW nebo Hyundai opravdu dostanete k hranici 300 km. Jenže to byste museli nasadit styl jízdy, se kterým v případě klasického auta dosáhnete spotřeby méně než čtyř litrů. Pak se nabízí otázka, jak velký smysl vlastně používání elektromobilů má.
Každopádně to na první pohled vypadá, že byste mohli teoreticky vzít kterékoliv z testovaných aut, nasednout v Praze a bezstarostně se vydat třeba do Brna. Elektromobily se chtějí zbavit nálepky vozů pouze do města. Nastala už doba, kdy můžete elektrický vůz používat jako jediný automobil v rodině?
Doporučujeme: Volkswagen e-Golf má větší akumulátor, vyšší výkon a dojezd až 300 km
Odpověď určitě tušíte. Ne, taková doba nenastala. Nakonec i automobilky samotné to na svých stránkách připouštějí. Hyundai dojezd elektrické verze modelu Ioniq nijak dále nerozebírá, Nissan i BMW jsou ale podrobnější. Německá automobilka slibuje v městském provozu (průměrná rychlost 30 km/h) až 200 km za teplot 20-25 °C. Pokud mrzne, udávaný dojezd klesne pod hranici 150 km. Při průměrné rychlosti 80 km/h byste se měli za teplého počasí i v zimě dostat lehce přes 150 km. Oproti údajům typu „až 300 km“ jde o značný rozdíl, ale je sympatické, že BMW realitu alespoň přizná.
Nissan pro změnu slibuje 250 km za předpokladu, že pojedete průměrnou rychlostí 60 km/h, bude zhruba 20 °C a navíc se vzdáte služeb klimatizace. Při jízdě po městě se za pěkného počasí dostanete údajně na 230 km. Jakmile začne mrznout, klesne dojezd na 154 km. Při jízdě po dálnici za velmi vysokých teplot se dočkáte opět přibližně 150 km.
Z informací Nissanu a BMW (o elektromobilu značky Hyundai to platí také) lze mezi řádky vyčíst skutečnost, že navzdory vylepšeným bateriím můžeme při relativně běžném používání očekávat dojezd okolo 150 km.
Počasí a testovací trasa
Protože jsme test realizovali zhruba v polovině listopadu, asi není potřeba zdůrazňovat, že k ideálním podmínkám bylo daleko. Venkovní teplota se celý den pohybovala kolem pěti stupňů. Prakticky pořád pršelo nebo byla alespoň mlha. Nic z toho nemají elektrická auta ráda, protože to znamená konstantně zapnuté téměř všechny elektrické spotřebiče, které doslova vyžírají zásobu elektrické energie v akumulátorech.
Doporučujeme: Jaguar I-Pace má 400 koní, dva zavazadelníky a čistě elektrický pohon. Prodej začne v roce 2018
Trasa se navíc z podstatné části (nikoliv však výhradně) skládala z jízdy po dálnici. Nemyslete si ale, že se to automaticky rovná konstantní rychlosti 130 km/h. Po dálnici jsme se pohybovali kolem 110 - 115 km/h. Část trasy vedla po okresních komunikacích a po městě.
Základ trasy si můžete prohlédnout níže v mapě.
Celková délka lehce přesáhla 120 km. Nic, co by vylepšené elektromobily neměly zvládnout. Ani pro nový Ioniq Electric by to zaručeně neměl být problém.
Nissan Leaf zklamal
Nebudeme vás napínat, jako první se zastavil Nissan Leaf. Když jsme tento model vytáhli na pražský Stodůlkách z dobíjecí stanice, na přístrojovém štítu svítilo slibných 180 km. Zapnuté topení ale rovnou odečetlo 2 km a po dvou kilometrech jízdy dojezd rychle spadl pod 170 km. Nedaleko Příbrami, přesně po ujetí vzdálenosti 61 km, už Leaf sliboval dojezd pouze 77 km. Bylo jasné, že budeme rádi, když se vrátíme zpět do Prahy.
Po cestě zpět na Stodůlky se ještě v Radotíně zdálo, že vše zvládneme s rezervou. V tu chvíli jsme měli dojezd 20 km (při 22 km přišlo první upozornění na nízký stav baterie). Jenže stoupání rychlostí 80 km/h přes Lochkovský tunel s Nissanem řádně zamávalo. Netrvalo dlouho a přišlo další upozornění. To už začalo varovně blikat posledních 13 km. Nedlouho poté zmizel údaj dojezdu definitivně. Tohle je chvíle, kdy začíná jít do tuhého. K dispozici máte posledních pár kilometrů (my jsme ujeli přesně 7 km), takže pokud není dobíjecí stanice za rohem, je nejlepší nasadit vysoce ekologické tempo.
Doporučujeme: V Německu vzniká nový elektromobil. Nabídne nulové náklady, mech uvnitř a dojezd 250 km
Jakmile se objeví hlášení „Výkon motoru omezen“ a symbol želvy, můžete si být jisti, že zbývá posledních několik stovek metrů. Nissan Leaf nakonec „zemřel“ po ujetí vzdálenosti 122,1 km. 1100 m poté, co spadl do nouzového režimu. Naštěstí je vůz i po úplném vybití ještě schopen krokem zajet alespoň na kraj silnice. Tedy pokud to nebude do kopce.
Následně nastoupila naše dlouhodobě testovaná Mazda, která odtáhla vybitý Leaf k dobíjecí stanici.
Výsledek nás popravdě zklamal. Ačkoliv podmínky nebyly vůbec příznivé a také profil trasy nehrál do karet elektrickému Nissanu, čekali jsme, že vylepšená verze ujede víc. Pokořit hranici 200 km s Leafem bude vyžadovat hodně snahy i za příznivého počasí.
BMW i3 zvládlo 150 km
BMW i3 ve verzi označené 94 Ah bylo na startu z naší trojice nejvíce optimistické. Při plně nabitém akumulátoru slibovalo v režimu Comfort dojezdu 205 km. Po přepnutí do režimu Eco Pro to bylo 211 km a režim Eco Pro+ (maximální rychlost je omezena na 90 km/h) ukazoval dokonce 220 km. Jenže stejně jako u Nissanu stačilo pár kilometrů a rázem jsme byli s dojezdem pod hranicí 200 km. Není pochyb o tom, že slibovaných 300 km je čistokrevná teorie, určená pro opravdové fanoušky úsporné jízdy.
BMW i3 je elektromobil z úplně jiného těsta než Nissan Leaf. Za vyšší pořizovací cenu dostanete nejen vzhled, který ještě pořád poutá neuvěřitelnou pozornost, ačkoliv je tento model na trhu už tři roky, ale zejména podstatně lepší dynamiku. Německý model akceleruje s daleko větší lehkostí a samozřejmostí (pokud nemáte aktivovaný režim Eco Pro). Není tedy problém přehlédnout, že po dálnici jedete poněkud rychleji.
Zřejmě to je důvod, proč nakonec BMW i3 projelo první část trasy o něco rychleji. Po ujetí 61 km byla průměrná rychlost 80 km/h, zatímco v případě Nissanu jsme zaznamenali 72 km/h. Přesto BMW slibovalo ještě dalších 96 km. Jeho spotřeba elektrické energie byla navíc nižší než u Nissanu (20,4 vs. 22,3 kWh/100 km).
BMW zvládlo cestu zpět s přehledem. V místě, kde Leaf skončil, tedy po ujetí 122,1 km, ukazoval palubní počítač ještě dalších 28 km. To nakonec odpovídalo realitě, protože BMW se zastavilo téměř přesně po ujetí 150 km (149,1 km). První upozornění na nízký stav baterie přichází poté, co dojezd klesne pod 20 km. Další následuje při poklesu na 10 km.
V následující mapě vidíte, kudy jsme pokračovali s BMW a Hyundai od místa, kde „zemřel“ Nissan Leaf.
Na rozdíl od Nissanu ukazuje BMW dojezd velmi přesně. Poslední, co jsme na displeji viděli, byl údaj 1 km. Následně jsme ujeli ještě 2,2 km. Pak už nastoupí režim s omezeným výkonem motoru. V tu chvíli byste měli urgentně vyhledat nejbližší možné místo k odstavení vozu, protože i3 po dalších zhruba 100 m definitivně znehybněla.
Jenže u BMW na vás čeká jedna zrada. Na rozdíl od Nissanu a Hyundai se nepočítá s tím, že by k maximálnímu vybití akumulátorů mohlo dojít. Výrobce nedoporučuje vůz táhnout a my jsme velmi rychle přišli na to, proč. Ačkoliv má i3 uzoučké pneumatiky, odtlačit vůz pár metrů k nabíjecí stanici byl velký problém. Baterie se totiž vybijí tak moc, že systém následně nemá energii ani na zařazení neutrálu. Vy tudíž při tlačení otáčíte elektromotorem. Když dojde k tomu, že se i3 definitivně zastaví, správný postup je zavolat asistenci, která vůz naloží a odveze k nabíjecí stanici.
Nejdál dojel Hyundai
Hyundai Ioniq pro nás byl velkou neznámou, ale v praxi překvapil. Za prvé tím, že to je v podstatě zcela normální auto. Za druhé svým praktickým dojezdem. Více než 200 km jsme po plném nabití během testu neviděli nikdy, ale jeho dojezd padal ve srovnání s Nissanem a BMW nejpomaleji.
Na začátku testovací trasy (s plně nabitými akumulátory) sliboval vůz 179 km. U Příbrami po ujetí 61 km jsme pořád viděli dojezd větší než 100 km (přesně 114 km). Pravda, kvůli okolnímu provozu jsme první část trasy absolvovali trochu pomaleji než s BMW (průměrná rychlost 79 km/h vs. 80 km/h), ale pořád to je velmi slušný výkon. Hyundai navíc v průběhu celého testu vykazoval nejnižší spotřebu.
Na místě, kde skončil Nissan, sliboval Ioniq dalších 48 km. Tam, kde se zastavilo BMW, bylo k dispozici ještě 20 km. I zde se zobrazí první upozornění ve chvíli, kdy dojezd klesne pod 20 km.
Ioniq spadl do režimu s omezeným výkonem po ujetí vzdálenosti 163 km. V něm ujel ještě další 2 kilometry, než také on musel využít služeb Mazdy6 se spalovacím motorem. Vzhledem k podmínkám je celkových 165 km hodně zajímavých. Ioniq se právem stal vítězem této části testu.
Závěr
Je zřejmé, že elektrická auta udělala za poslední roky krok kupředu, ale doba, kdy byste si mohli elektromobil koupit jako plnohodnotnou náhradu za normální vůz se spalovacím motorem, ještě nenastala. Naše výsledky můžete brát jako jisté minimum. Je pravda, že jsme možná na poměry elektromobilů jeli relativně svižně, nicméně ve srovnání s klasickými automobily to byla stále jízda zaměřená na spotřebu.
Každá prudká akcelerace, zbytečné brzdění, přílišné zapínání topení, to vše vás v běžném autě asi moc nezajímá, ale v elektromobilu to řešíte, protože si tím snižujete dojezd. My jsme se sice nechtěli příliš omezovat, ale na rekuperaci jsme pořád mysleli. V modelu Ioniq proto často přicházela do hry tlačítka pod volantem nastavující intenzitu rekuperace, v Nissanu Leaf jsme často používali režim B.
Celkově tedy Nissan Leaf ujel 122,1 km, BMW i3 149,1 km a Hyundai Ioniq 165 km. Vítězem testu dojezdu se tak stává právě Ioniq.
Hyundai Ioniq Electric | BMW i3 94 Ah | Nissan Leaf 30 kWh | |
---|---|---|---|
Dojezd po ujetí 61 km (po první části trasy) | 114 km | 96 km | 77 km |
Průměrná rychlost 1. části trasy | 79 km/h | 80 km/h | 72 km/h |
Průměrná spotřeba po 1. části trasy | 17,1 kWh/100 km | 20,4 kWh/100 km | 22,3 kWh/100 km |
Dojezd po ujetí 122 km | 48 km | 28 km | --- |
Průměrná rychlost 2. části trasy | 77 km/h | 81,3 km/h | 81,5 km/h |
Průměrná spotřeba po 2. části trasy | 17,0 kWh/100 km | 19,6 kWh/100 km | 20,7 kWh/100 km |
Celkem ujeto do zastavení | 165 km | 149,1 km | 122,1 km |
[su_hello-bank-calculator]